Arslantepe artık dünya mirası

Malatya merkez Orduzu Mahallesinde bulunan Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alınması oy birliği ile kabul edildi.

Arslantepe artık dünya mirası

Malatya Yeni Ses

Malatya  merkez Orduzu Mahallesinde bulunan Arslantepe Höyüğü’nün UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne alınması oy birliği ile kabul edildi.

 

UNESCO’nun Çin’de yaptığı, Türkiye’den ilgililerin de video konferansla katılım sağladığı toplantıda, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Arslantepe Höyüğü’nün kalıcı listeye alınması ile ilgili oylamanın yapıldığı bildirildi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Türkiye'nin bir kültür varlığı daha dünya mirası oldu. Arslantepe Höyüğü 44. Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla #UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildi” açıklamasını yaptı.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “6 bin yılı aşan tarihiyle Malatya Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Miras Listesi’nde! Bu listede, ülkemizdeki alanların sayısı 19’a ulaştı. Hayırlı olsun!. İnsanlığın medeniyet beşiği Anadolu’muzun hazinelerini tanıtmak için çabalarımızı sürdüreceğiz.” İfadelerini kaydetti.

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, “Güzel Malatyamızın Arslantepe Höyüğü  UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alındı! Ne güzel haber. Hayırlı uğurlu olsun” açıklamasını yaptı.

 

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye'nin bir kültür varlığı daha dünya mirası oldu.  Hayırlı olsun. Kültürel coğrafyamız hakkettiği yerleri alıyor... Arslantepe Höyüğü 44. Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girdi.” İfadelerini kaydetti.

www.malatyayenises.com