“Malatya Ovasının kurtarılması için Güney’den yol geçirilmeli”

​​​​​​​Malatya Belediye Başkanı olarak 2004-2009 yılları arasında görev yapan Av. Cemal Akın, “Malatya’nın yeşil kalması için çevreyolunun Güneyden geçmesine bağlıydı. Kuzeyden geçen yolla meskun Malatya arasındaki kayısıları muhafaza etmek, buranında imara açılmasını önlemek mümkün olmayacaktır. Ayrıca ovada sıvılaşma kat sayısı yüksek olduğu için oradaki binaların depreme dayanıklılığı da ayrı bir problem.  Malatya Ovasının kurtarılması için Güneyden de bir yolun hayata geçirilmesi lazım.”  dedi.

“Malatya Ovasının kurtarılması için Güney’den yol geçirilmeli”

BURHAN KARADUMAN

Malatya Belediye Başkanı olarak 2004-2009 yılları arasında görev yapan Av. Cemal Akın, “Malatya’nın yeşil kalması için çevreyolunun Güneyden geçmesine bağlıydı. Kuzeyden geçen yolla meskun Malatya arasındaki kayısıları muhafaza etmek, buranında imara açılmasını önlemek mümkün olmayacaktır. Ayrıca ovada sıvılaşma kat sayısı yüksek olduğu için oradaki binaların depreme dayanıklılığı da ayrı bir problem.  Malatya Ovasının kurtarılması için Güneyden de bir yolun hayata geçirilmesi lazım.”  dedi.

 

 

2004-2009 yılları arasında Malatya Belediye Başkan olarak, ardandan 2011 yılında Milletvekili seçilerek TBMM’de  görev yapan Av. Cemal Akın Dergi Malatya’ya konuştu.

 

-“ BEYDAĞI ETEKLERİNDEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARINI BAŞLATTIK”

 

-Belediye başkanı olarak hizmet ettiniz, Malatya sizi başkanlığınız döneminde özellikle hangi hizmetle anacak, en büyük hassasiyetiniz neydi?

 

Av. Cemal Akın: Gerek belediye başkanlığı sırasında,  gerek milletvekilliği sırasında daha önceki tecrübelerimle birlikte Malatya için söyleyeceği bir şeyi olan arkadaşlarımla istişare ederek Malatya’ya hizmet gayreti içinde bulundum. Belediye başkanı seçildiğimde AK Parti belediyeciliği, AK Parti belediyecilik anlayışı çerçevesi içerisinde genel başkanımızı da örnek alarak, genel başkanımız belediye başkanı olarak hizmet vermeye başladıktan sonra daha önceki belediye başkanlarından farklı hizmet anlayışı içerisine İstanbul’a hizmet getirmişti. Bizde o anlayış içerisinde Malatya’ya hizmet etme gayreti içerisinde olduk. Başkan olduktan sonra Malatya’nın göç alan bir il olmasın dikkate alarak kentsel dönüşümü gerçekleştirmek ve gecekondulaşmanın sıkıntılarını giderebilmek için çalışmalara başladık. Beydağı eteklerindeki Kentsel Dönüşüm Çalışmaları bu şekilde hayata geçmeye başladı. Ondan evvel daha önceki belediye başkanlarımızın başlattığı ve çalışmaları durdurulmuş olan Yeşilevler Projesini Yeşiltepe’de hayata geçirdik. Hatta o zaman Toplu Konut İdaresi Başkanı olan Erdoğan Bayraktar’dan Taştepe, Melekbaba, ve Hidayet Mahallesi çevresinde de kentsel dönüşüm projeleri yaparak hayata geçirme konusunda teklifte bulunmuştum. TOKİ İdaresi başkanımız o zaman tek proje olarak en kapsamlı projenin Beydağı eteklerindeki proje olduğunu,  projeden sonra Malatya’nın Kuzey’ini de kentsel dönüşümle düzenleyebileceğimizi söylemişti.

Bu projeler aslında kentsel dönüşümün gayelerinden biri göç alan Malatya’mızda sosyal dokuyu da pekiştirmekti. Bu çalışmalar neticesinde Malatya’mızın çeşitli ilçe ve köylerinden gelmiş olanlarla, civar illerden Malatya’mıza gelenlerin bir birleriyle tanışıp kaynaşması akrabalıklar kurması, tecrübe ve bilgi birikimlerini paylaşması sonucunda bir birlerini anlayan ve tanıyan, tanıdıkça seven bir Malatya meydana getirmekti.

Gazeteci olarak sizlerde Beydağı eteklerindeki gecekonduların bir kısmının 30-40 metrekarelik tek oda evlerden olduğunu biliyorsunuz. Hatta bu evlerinde yanlarında kanalizasyonsuz küçük tuvaletler, sıhhatli olmadığı gibi Belediyece verilen içmesuyu borularının yüzeyde geçmesi münasebetiyle kışları donan, yazları sıcaktan kaynayan ve bu bölgede yaşayan hemşehrilerimizi hayatından bezdiren yapıyı ıslah etme gayreti içerisinde olduk.

Bu çalışmalar sonucunda, ihtiyaç içerisinde olan hemşehrilerimizin büyük oranda konutları bitirerek ihtiyaçlarını karşılaşmıştık. Daha sonra göreve gelen arkadaşların hizmet anlayışları farklıydı. Biz kentsel dönüşümü gerçekleştirmek için TOKİ ile beraber Malatya Belediyesi olarak irtibat büroları kurmuştuk, Burhan bey sizde bilirsiniz bunlardan birisi de Paşaköşkü Su Deposunun yanındaki irtibat bürosuydu. Ben görevden ayrılınca o zamanki vekil ve başkan arkadaşlarımız bu büroları kapatma cihetine gitmişlerdi. Ancak bu bürolarının faydalarını anlatarak hizmete devam edilmesi hususunda gayret ettik.

AK Partinin, en büyük hedefi insan onuruna yaraşır güzel meskenlerde insanlarımızı yaşatmaktı. Bizde Malatya Belediyesi olarak bu hedeflere ulaşmak için gece gündüz gayret gösterdik.  Parkı olmayan, okulu olmayan, yolu olmayan yerleşim yerinden geniş yolları olan, çocuklar için parkları olan, huzur içinde eğitim görecekleri okulları olan bir Malatya meydana getirmeye çalıştık.  Emeği geçen bütün arkadaşlarıma müteşekkirim.

 

-“GECEKONDUSUZ BİR MALATYA DÜŞÜNÜYORDUM”

 

-İkinci dönem için ne düşünüyordunuz?

 

Gecekondusuz bir Malatya düşünüyordum. İnsan ilişkilerinin en güzel yaşandığı dostlukların pekiştiği bir Malatya. Benim çocukluğumdaki gibi. Bütün güzellikler burada yatmaktadır. Mesela eğitimin gelişmesi buna bağlıdır. Yavrularımızın huzur içerisinde çalışacağı evler ve okullar olmazsa eğitim kalitesini yükselmesi mümkün değildir. Eğitim problemini çözmemiş bir il ve ülkeden gelişmeyi, büyümeyi beklemek hayal olur. Her şeyin çözümü eğitime, eğitimin çözümü de gecekondusuz huzurlu şehirlere bağlıdır.

 

-“BARİ MALATYA OVASINI KURTARALIM’ DEDİM, AMA OLMADI”

 

-Çocukluluğunuza vurgu yaptınız, çocukluğunuzdaki Yeşil Malatya için ne yaptınız?

 

Yukarıda ifade ettiğimiz gibi kişi başına düşen yeşil alanın arttırılması ve Malatya ovasının kurtarılması için çevreyolunun Güneyden geçmesi gerekiyordu. Burhan Bey, belediye başkanlığımın ilk yıllarından itibaren bu konuyla ilgili çalışmalar yaptık. Hatırlayacağınız gibi Belediye Meclis Salonunda Karayolları bölge müdürü ve üst yöneticileri ile toplanmıştık. O zamanki valimiz Derya Kadıoğlu’da bu toplantıya iştirak etmişti. Toplantıda karayolları yetkililerine çevreyolunun Güneyden geçirilmesini söylemiştim.  Bu toplantıya, Malatya Belediyesine sınır olan belediyelerin başkanları da iştirak etmişti. Karayolları ilgilileri eski projede ısrar ettiler. O arkadaşlarımızın basiretleri bağlanmıştı. Vekil arkadaşlarımızda bizim teklifimize sıcak bakmadılar. Güneydeki yolun daha masraflı olacağını düşündüler. O zaman ben,  ‘Adana Ovasını kaybettik, Mersin ovasını kaybettik,  Bursa Ovasını kaybettik, bari Malatya Ovasını kurtaralım’ dedim, ama olmadı.  Malatya’nın yeşil kalması için çevreyolunun Güneyden geçmesine bağlıydı. Kuzeyden geçen yolla meskun Malatya arasındaki kayısıları muhafaza etmek, buranında imara açılmasını önlemek mümkün olmayacaktır. Ayrıca ovada sıvılaşma kat sayısı yüksek olduğu için oradaki binaların depreme dayanıklılığı da ayrı bir problem.  Malatya Ovasının kurtarılması için Güneyden de bir yolun hayata geçirilmesi lazım. Akçadağ yol ayrımından Pınarbaşı’na, oradan Gündüzbey, Yeşilyurt, Konak, Karagöz, Çamurlu, Üniversite, Fırıncı, Çiftlik, Yeniköy’ün Güneyinden Elazığ yoluna bağlanan bir yol.

Başkanlığım sırasında İmar çalışmaları yapılırken yolların geleceğe cevap verecek şekilde planlanması talimatını verdim. O zaman planlanan bu yollar İnşallah Malatya trafiğini rahatlatacaktır. Altın Kayısı Caddesi (Malatyalı hemşehrilerimin yüzakı dediği cadde) daha önce yönetim zamanında 35 metre olarak planlanmış, Danıştay’da bu planı bozmuştu. Yeniden planlanırken yol genişliğini 50 metreye, çekmeleri de 15’er metreye çıkararak 80 metrelik bir yol planladık.  Malatya’nın çeşitli bölgelerinde buna benzer planlamalar yaptık, bunlar hayata geçtiğinde trafik İnşallah bir düzene girer.

Sümer Parkın bulunduğu alan hatırlarsanız Anavatan Partisi iktidarı döneminden beri Malatya Belediyesine devredilememişti.  Görüşmelerle orayı Malatya Belediyesine devralarak, yeşil alan park yaptık. Bunun dışında 44 ayrı tapu halinde özelleştirme kapsamında 2 bin dönüm civarında arsayı Malatya Belediyesine kazandırdık.  Malatya Şeker Fabrikası arazisini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Belediyesine verdiğinde buranın da İngiltere’deki Hyde Park gibi bir park gibi yapılmasını arzu etmişti. Ancak sonradan Sağlık Bakanlığı oraya hastane yapmayı uygun gördü. Özelleştirme kapsamındaki geniş alanlardan birisi de Meyvecilik Araştırma Enstitüsüdür. 356 dönüm olan bu yer de yeşil alan olarak değerlendirilmek üzere Malatya Belediyesine devraldık.

Kapıkaya Yolu üzerindeki katı atık depolama tesisinin yerini de hizmetimiz döneminde yaklaşık 750 dönüm de Orman Bakanlığından devraldık.

 

 

-“ MALATYA’NIN YÜZDE 90’I TAKRİBEN 8 AY GİBİ BİR SÜREDE DOĞALGAZ ALT YAPISINA KAVUŞMUŞTU”

 

-Doğalgaz alt yapısı yapılırken, çok tartışılmıştınız, alt geçitler yapılırken de…

 

Hemşehrilerim hizmeti en güzeline, en iyisine müstahaktır. Doğalgaz büyük bir nimet. Doğalgazı insanımızın hizmetine sunduktan sonra ihtiyar annelerimizin yolda bana rastladıklarında ‘çağam Allah senden razı olsun. Soğuk kış günlerinde elimiz ayağımız üşümeden abdest alıyoruz, sana da dua ediyoruz’  diyerek teşekkür ediyorlar. Başta ihtiyar anne ve dedelerimiz olmak üzere hemşehrilerimin duasını hala yanımda hissediyorum. O zaman civar illerde doğalgaz alma çalışmaları yapmışlardı,  yıllar sonra ancak doğalgazı kullanmaları onlara nasip olmuştu. Malatya’nın yüzde 90’ı takriben 8 ay gibi bir sürede doğalgaz alt yapısına kavuşmuştu. O tarihteki Türkiye genelindeki çalışmalar nazara alındığında bu hizmete en kısa sürede kavuşan illerden birisi Malatya olmuştur.

Burhan bey Malatya’nın trafiğinden çok şikayetçisiniz.  Göreve geldiğimiz de de bu konular gündemdeydi. Çözebilmek için belediye başkanlığımız döneminde Malatya’yı alt geçitlerle buluşturduk. Emeksiz ve Sıtmapınarı alt geçitlerini Belediye olarak planladık, çevreyolundaki alt geçitleri de Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte, sanat yapılarını Malatya Belediyesi, inşaatları da Karayolları Genel Müdürlüğü yapmak suretiyle bir rahatlama sağlanmıştı. Bizden sonraki arkadaşlarımızda bu konuda gayret içerisindeler. Malatya büyüyen ve gelişen bir il. Hayat böyle devam edecek.  Göreve gelen kardeşlerimiz ihtiyaçları gidermek için çalışacaklar.

 

-“YIKILAN ESKİ BELEDİYE BİNASININ ALTINI OTOPARK YAPACAKTIM”

 

-Belediyenin yeni binaya taşınması ve eski binanın yıkılması gündem olmuştu, bu konuda neler söyleyeceksiniz?

 

Burhan Bey; Yeni Belediye binasına taşınınca eski belediye binasının yıkılması hususunda önceden karar alınmıştı. Bu konuyu siz gazeteci arkadaşlarımız sorduğunda ve televizyon programlarında sorulduğunda yeni hizmet binasına taşındıktan sonra; eski belediye binası ve çevresinin park haline getirileceğini alınan eski karar gereğince hemşehrilerimle paylaşmıştık. Bir hafta sonu yıkılması hususunda talimat vermiştim. Bir kısım arkadaşlar yıkımı durdurmuşlardı. Haberdar edildim, arkadaşlarla görüştüm, daha önceki alınan karardan ve basınla görüşmelerimizde orayı yıkacağımızı söylediğimizden bahsettim,  hatta bu beyanatlarımız aylarca sürmüştü. Verilen sözün yerine getirilmesi gerektiğini söyledim.  Vakit gece yarısı geçmişti. Sabah tekrar yıkıma devam ettik. 

Eğer süre yetişseydi bu 7.5 dönümlük alanın zeminin altında kalan bodrumlarını otopark yapacak, burayı alt geçitle İnönü Kapalı Çarşısı bağlayıp,  bölgedeki esnafların araçlarını park edeceği bir kapalı otopark oluşturacaktık. En üstünü ise yeşil alan olarak Malatya halkının hizmetine sunacaktık.  Bu imkan devam ediyor, İnşallah gelecekte bir başkanımız bunu gerçekleştirir.

 

-Başkanım, son sözleriniz;

 

Burhan Bey, Malatya için derdi olan arkadaşlarımıza tercümen olacağına gönülden inanıyorum. Buna sebep olan ekibinizi tebrik ediyorum.  Malatya’ya geldiğimizde inşallah tekrar görüşme imkanımız olur. Bütün hemşehrilerime selam ve saygılarımı sunuyorum. Bu salgının biran önce bitmesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum. Allah’a emanet olunuz.

www.malatyayenises.com