RAM Usulsüzlüğü 12. Yılında, Dosya Yargıtay’da

Malatya’daki engelli çocukların eğitimi amacıyla kurulmuş olan özel rehabilitasyon merkezlerinin usulsüz bir şekilde devletten para aldıkları iddiaları üzerine 18 Aralık 2009 tarihinde yapılan operasyon sonrasında başlayan yargı süreci 12 yılda tamamlanamadı.

RAM Usulsüzlüğü 12. Yılında, Dosya Yargıtay’da

Malatya Yeni Ses 

BURHAN KARADUMAN -Malatya’daki engelli çocukların eğitimi amacıyla kurulmuş olan özel rehabilitasyon merkezlerinin usulsüz bir şekilde devletten para aldıkları iddiaları üzerine  18 Aralık 2009 tarihinde yapılan operasyon sonrasında başlayan yargı süreci 12 yılda tamamlanamadı.

 

Malatya’da 6 özel rehabilitasyon merkezlerine yönelik olarak 2007 yılı Aralık ayı ile 16 Aralık 2009 tarihleri arasında Malatya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince 2 yıl süreyle sürdürülen soruşturma kapsamında 18 Aralık 2009 tarihinde yapılan operasyonda 14 kişi gözaltına alınmış ve bunlardan 5’i tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

 

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 27 Mayıs 2011 tarihli iddianame de,  “Malatya İl Merkezinde bulunan ve özürlü veya engelli çocukların eğitimi amacıyla kurulmuş olan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinin; “bu kurumların öncelikli olarak RAM’da (Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü) görevli Kamu personellerine rüşvet vermek suretiyle kendi öğrencilerine öncelik ve iltimas gösterilmesini sağladıkları, çocukları okula gitmediği halde sahte BEP (Aylık Bireyselleştirilmiş Çalışma, eğitim ve Rehabilitasyon Planları) belgeleri (veli imzalarının ve bir kısım BEPlerde öğretmen imzalarının sahte atılması sureti ile )düzenleyerek okula gidiyormuş ve eğitim alıyormuş gibi gösterildikleri, bu şekilde engelli öğrenci basına okula aylık olarak ödenen yaklaşık 400 TL parayı ailenin bilgisi olmadan öğrenci velisi yerine imza atmak suretiyle aldıkları ve bu şekilde haksız kazanç elde ettikleri ve kamu kurumu olan Milli Eğitim Müdürlüğünü maddi zarara uğrattıkları iddiasıyla aralarında resmi ve özel kurum yöneticilerinin de bulunduğu ,…” iddiaları ileri sürülüyor.

 

Engelli çocukların Rehabilitasyon Merkezlerine devam etmediği halde, eğitimine devam ediyormuş gibi gösterilerek devlettin para alınması iddiasını ve Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (RAM) Yöneticilerine rüşvet verme ve alma iddialarını kapsayan 25 sanıklı dosya için Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi 11 Ocak 2019 tarihinde 10 yıl sonra kararını vermiş ve 7 kişiye çeşitli hapis cezaları, 17 kişiye ise beraat kararı verdi. Sanıklardan biri ise dava devam ederken vefat etmesi nedeniyle hakkındaki yargılama düştü.

 

-Yerel mahkeme de 7 sanık ceza aldı, 17 sanık beraat etti

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına göre;  Sanık M.A.’ya  “Rüşvet almak” suçundan 7 yıl 3 ay, Sanık H.P.’ye  “Rüşvet almak” suçundan 3 yıl 4 ay,  Sanık S.E.’ye  “Rüşvet Vermek” suçundan 7 yıl 3 ay 15 gün, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis ve 1458 gün adlı para cezası, Sanık Y.G.’ye  “Rüşvet Vermek” suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün , "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık"  suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve 4426 gün adlı para cezası, Sanık M.G.’ye  “Rüşvet Vermek” suçundan  3 yıl 4 ay, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve 3645 gün adlı para cezası,  Sanık T.A.’ya  "Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği" suçundan  3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası,  "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve 3645 gün adlı para cezası,  Sanık B.E.’ye  "Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği" suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve 4426 gün adlı para cezası  verildi.

 

Karar da  D.G.,  A.A., İ.Ç., S.G., İ.Y., H.A.A., A.A., M.Ö., F.E., H.Ç., S.D., H.K., A.I., T.D., M.A., M.G. ve Ş.O. hakkında ise beraatlerine hükmedildi.

 

Mahkemenin gerekçeli kararında sanık Y.G.’nin  85 bin TL, sanık M.G.’nin 69 bin TL ve sanık T.A.’nın da 69 bin TL tutarında  parayı dosyanın kovuşturması esnasında kurum zararını giderdikleri aktarılıyor.

Gerekçeli karar da özel rehabilitasyon merkezlerinin 656 bin TL tutarında o dönem devleti zarara uğrattıkları, kurum müfettişlerince yapılan inceleme de 287 bin TL’nin o dönem yine kuruma iade edildiği ve devletin o dönemki zararının 376 bin TL olduğu aktarılıyor.

Gerekçeli karar da özel rehabilitasyon merkezi işleten sanıklar S.E., M,G. ve Y.G.’nin  kamu görevlisi olan M.A., D.G. ve H.P.’ye rüşvet verdikleri  iddia ediliyor.  Sanıklar S.E., M,G. ve Y.G.’nin  sanık M.A.’nnı ev almak için çekmiş olduğu 100 bin TL tutarındaki krediyi ödedikleri yine iddia ediliyor.

 

-5 sanığın hapis cezasını onayladı

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi baktı. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nin 23 Mart 2020 tarihli kararında Sanık M.A.’ya  “Rüşvet almak” suçundan 7 yıl 3 ay, Sanık H.P.’ye  “Rüşvet almak” suçundan 3 yıl 4 ay,  Sanık S.E.’ye  “Rüşvet Vermek” suçundan 7 yıl 3 ay 15 gün,  Sanık Y.G.’ye  “Rüşvet Vermek” suçundan 5 yıl 2 ay 15 gün, Sanık T.A.’ya  "Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği" suçundan  3 yıl 1 ay 15 gün ve  "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan verilmiş olan 2 yıl 1 ay hapis cezası hükümlerini onayladı.   

 

-1 sanığın adli gün cezası, 1 sanığında 2 suçtan hapis cezası indirildi

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, sanık T.A. hakkında verilmiş olan 3645 gün adlı para cezasını 56 güne indirirken, B.E.’ye "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan verilmiş olan 2 yıl 1 ay hapis ve 4426 gün adlı para cezasını, 1 yıl 3 ay hapis ve 13 gün adli para cezasına, "Kamu Görevlisinin Resmi Belgede Sahteciliği" suçundan verilmiş olan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını da 1 yıl 8 ay hapis cezasına indirerek düzeltilmesine karar verdi.

 

 

-2 sanığın 1 suçtan, 1 sanığında 2 suçtan hükümlerini kaldırdı

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nin kararında sanık Y.G.’y e "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık"  suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve 4426 gün adlı para cezası ile sanık S.E.’ye   "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis ve 1458 gün adlı para cezası hükümlerini kaldırarak, her iki sanığında "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan beraatine karar verdi.  

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi yine Sanık M.G.’ye  “Rüşvet Vermek” suçundan  3 yıl 4 ay, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Zararına Dolandırıcılık" suçundan 2 yıl 1 ay hapis ve 3645 gün adlı para cezasını kaldırarak, her iki suçtan da beraatine karar verdi.

 

Malatya’da Aralık 2009’da yapılan operasyonla başlayan yargılama süreci 12. Yılında Yargıtay’daki süreç ile devam ediyor.  www.malatyayenises.com