Rüşvet, usulsüzlük, filim-fırıldak… hepsi var

Malatya'da 24 Ocak 2020 tarihli 6,8 büyüklüğündeki depremden sonra usulsüz ve ihalesiz şekilde yıkılmak istenince dava ve soruşturma konusu yapılan okulların ardından sivillere ait binaların yıkımında da usulsüzlük yapıldığı ve rüşvet verme-alma olaylarının yaşandığı iddia ediliyor.

Rüşvet, usulsüzlük, filim-fırıldak… hepsi var

Malatya Yeni Ses

Elazığ- Sivrice merkezli 24 Ocak 2020 tarihli 6,8 büyüklüğündeki depremde etkilendikleri iddia edilerek, Malatya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Malatya Valiliği YİKOB (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) tarafından yıkım listesine alınan, ancak usulsüz ve ihalesiz şekilde yıkılmak istenince dava ve soruşturma konusu yapılan okulların ardından sivillere ait binaların yıkımında da usulsüzlük yapıldığı ve rüşvet verme-alma olaylarının yaşandığı iddia ediliyor.

 

-Sadece okul yıkımında olmamış

Çevre ve Şehircilik Malatya İl Müdürlüğü ve Malatya Valiliği YİKOB yetkilileri ve kendisini ‘gazeteci’ olarak tanıtan A.T.G.’nin adlarının karıştığı, 24 Ocak 2020 tarihli Elazığ- Sivrice merkezli 6.8 büyüklüğündeki depremde etkilendiği belirtilen ve hakkında yıkım kararı verilen okul yıkımlarının ardından sivil vatandaşlara ait binaların yıkımlarında da usulsüzlük yapıldığı iddia edildi.

 

 

 

Usulsüzlüklere ilişkin olarak başlatılan idari soruşturmanın ardından Vali Aydın Baruş imzasını taşıyan “soruşturma izni” raporunda, 24 Ocak 2020 tarihli 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından yıkılmasına karar verilen sivillere ait binaların yıkım işlerinin önceden belirlenen firmalara ihalesiz olarak verildiği, fiyat teklifi alınan diğer firmaların evraklarının da önceden belirlenen bu firmalarca YİKOB’a getirildiği, ihalesiz olarak bahse konu 3 firmaya verilen yıkım işlerini mevzuata uygun hale getirilmesi amacıyla YİKOB tarafından doğrudan temin evraklarının düzenlendiği öne sürüldü.

 

Vali Aydın Baruş imzasını taşıyan “soruşturma izni” raporunda yer alan bazı iddia, tespit ve detaylar şu şekilde:

 

-Doğrudan temin yöntemiyle 15 bina verilmiş..

“A.T.G.’ye ya da bu kişi tarafından belirlenen firmalara veya kişilere (H.B.A., B.Ö. ve M.A.) doğrudan temin yöntemiyle 15’e yakın binanın yıkım işinin verildiği iddiaları ile ilgili olarak;

 

Bilgisine başvurulan M.A. ve B.Ö., A.T.G. ile H.B.A. vasıtasıyla tanıştıklarını, A.T.G. ile ortak olarak her hangi bir iş yapmadıklarını ve YİKOB’dan aldıkları işleri de kendi firmaları adına aldıklarını…,”

 

-“Arabamı bedelsiz olarak devrettim”

“H.B.A.’nin B.Ö. ve M.A. ile birlikte A.T.G. ile buluştuklarını, kendisinin onlara bina yıkım işi alacağını söylediğini ve bina başına onlardan 10 bin TL para istediğini, sonra bina başına 5 bin TL fiyatta anlaştıklarını, bunun üzerine A.T.G.’le birlikte Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne giderek il müdürü F.O. ile görüştüklerini, bu görüşmeden sonra kendisine 5 binadan oluşan bir yıkım işi verildiğini, ancak bu işlerden sadece Kültür Apartmanının yıkımını gerçekleştirdiğini, diğer 4 binanın yıkım işinin YİKOB’a aktarıldığının söylendiğini, bu yıkım işlerine başlamadan önce A.T.G.’ye alınan işlerin bedelinden her iş için 5 bin TL olarak mahsup etmek karşılığında kendisine ait BMW marka arabasını 50 bin TL kabul ederek bu kişiye bedelsiz olarak devrettiğini, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğündeki işler durulunca yeni yıkım işleri almak üzere A.T.G. ile beraber YİKOB’a gittiklerini, Şube Müdürü S. Beyle görüştüklerini, bu görüşmeden sonra YİKOB’dan 3 firmanın yıkım işini aldıklarını, A.T.G. ile tanışmadan önce de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne giderek yıkım işi almak istediğini defalarca söylediğini ve İl Müdürü F.O. ile de bu konuyu birkaç defa yüz yüze görüştüğünü, onun da kendisine iş vereceğine dair söz verdiğini, ancak bu dönemde firmasına her hangi bir iş verilmediğini, A.T.G. ile birlikte İl Müdürü F.O. ile yaptıkları ilk görüşmede, F.O.’nun yapılacak yıkım işlerinin yüzde 70’ini A.T.G.’le vereceğini söylediğini…”

 

 

 

-Yıkılan her bina için firmalardan 3 ile 5 bin TL para almış

“A.T.G. ise yıkım işi yapan firmalarla beraber Çevre ve Şehircilik İl Müdürü F.O.’nun yanına gittiklerini, bu görüşmede H.B.A., B.Ö. ve M.A.’nın bulunduğunu, F.O.dan yıkım işlerinin Malatyalı firmalara verilmesini istediklerini, bu kapsamda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile YİKOB’dan H.B.A., B.Ö. ve M.A. adına farklı tarihlerde 15 adet binanın yıkım işini aldıklarını, bu işlerde fiyat teklifi alınan firmaların evraklarının tamamının kendilerince idareye verildiğini ve bu firmaların evraklarını birlikte iş yaptıkları firmaların getirdiğini, bu işlerin her hangi bir ihale yapılmadan H.B.A., B.Ö. ve M.A.’ya verildiğini ve bunun karşılığında bina başına bahse konu firmalardan 3 bin ile 5 bin TL arasında para aldığını, ancak bu işlerin alınması için ne F.O. ne de başka bir kişiye para vermediğini ifade ettikleri…”

 

-İhalesiz iş alan firmalar başka firmaların teklif evraklarını doldurup kuruma getirmiş

 

“…Ön inceleme konusu yıkım işlerinin söz konusu firmalara ihalesiz olarak verildiği ve fiyat teklifi alınan diğer firmaların evraklarının da bu firmalarca YİKOB’a getirildiği şeklindeki beyanları doğrular nitelikte olduğu anlaşılmış ve ihalesiz olarak bahse konu 3 firmaya verilen yıkım işlerini mevzuata uygun hale getirilmesi amacıyla YİKOB tarafından doğrudan temin evraklarının düzenlendiği…,”

 

-Bina yıkım ihalesindeki usulsüzlük iddiaları için 5 kişiye soruşturma izni verildi

 

Vali Aydın Baruş tarafından; YİKOB tarafından bahse konu 3 firmaya verilen yıkım işlerine ilişkin piyasa fiyat araştırmalarında imzalarının bulunduğu, fiyat tekliflerine ilişkin diğer firmalara ait bilgi ve belgelerin yıkım işlerini alan firmalar tarafından YİKOB’a verildiğinin, dolayısıyla bu piyasa fiyat araştırmalarının usulüne ve mevzuata uygun olarak yapılmadığının görüldüğü iddiasıyla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığında görevli K.B., A.A. ve C.B. ile YİKOB İdari ve Mali İşler Müdürlüğünce bahse konu yıkım işlerinin bu firmalara ihalesiz olarak verildiğinin ve bu şekilde haksız menfaat sağlandığının görüldüğü iddiasıyla Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı İdari ve Mali İşler Müdürü S.D. ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve YİKOB İdari ve Mali İşler Müdürlüğünce bahse konu yıkım işlerinin bu firmalara ihalesiz olarak verildiğinin ve bu şekilde haksız menfaat sağlandığının görüldüğü iddiasıyla Yatırım İzleme eski müdür vekili ile  Çevre ve Şehircilik İl Müdürü F.O. hakkında soruşturma izni verildi.

 

Usulsüz ya da ihalesiz verilen okul yıkımları ile ilgili olarak, daha önce de Valilikçe, görevden alınan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü F.O. ile YİKOB eski müdür vekili N.S.’nin de aralarında bulunduğu 12 görevli hakkında soruşturma izni verilmişti.

www.malatyayenises.com