Tavuk satmamış ama şirketin hem ortağı, hem de avukatı olmuş…

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi Malatya il Başkanı ve operasyon yapılan Alaca İnşaatın eski resmi ortağı Av. Raşit Alaca’nın kardeşlerinin sahip olduğu, kendisinin de bir süre ortak bulunduğunu kamuoyuna gizlediği “Alaca İnşaat” ile ilgili “Nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla yapılan operasyon hakkında yeni belge ve bilgiler ortaya çıkıyor. Belgeler Av. Raşit Alaca’yı yalanlıyor. Av. Alaca, kamuoyuna yaptığı açıklamada, avukatlığı dışında ticaretle ilgilenmediğini, bir tavuk bile satmadığını iddia etmişti.

Tavuk satmamış ama şirketin hem ortağı, hem de avukatı olmuş…

Malatya Yeni Ses

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi Malatya il Başkanı ve operasyon yapılan Alaca İnşaatın eski resmi ortağı Av. Raşit Alaca’nın kardeşlerinin sahip olduğu, kendisinin de bir süre ortak bulunduğunu kamuoyuna gizlediği “Alaca İnşaat” ile ilgili “Nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla yapılan operasyon hakkında yeni belge ve bilgiler ortaya çıkıyor. Belgeler Av. Raşit Alaca’yı yalanlıyor. Av. Alaca, kamuoyuna yaptığı açıklamada, avukatlığı dışında ticaretle ilgilenmediğini, bir tavuk bile satmadığını iddia etmişti.

 

 

-Mağdurlar şikayet etti, 2 kardeşi tutuklanmıştı…

 

Malatya’da faaliyet gösteren Alaca İnşaat, Alaca Yapı İnşaat, Suyap Yapı Grubu İnşaat adlı firmanın yapmış olduğu ya da yapacağı dairelerin her birini 1’den fazla kişiye satarak, “nitelikli dolandırıcılık” suçunu işlediği iddiasıyla mağdurların şikayeti üzerine Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Malatya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyon sonucunda Gelecek Partisi Malatya il Başkanı Av. Raşit Alaca’nın Abdullah A. ve Yılmaz A.  adlı 2 kardeşi tutuklanmış, 8 şüpheli serbest bırakılmıştı. Bazı Şüpheliler hakkında ise yakalama kararı çıkartılmıştı.

Soruşturma kapsamının şu anda firmanın, 75 dairenin her birinin birden fazla kişiye satılması ile suçlandığı, olayın maddi boyutunun 9,5 milyon TL’yi bulduğu ileri sürülüyor.

-Operasyonu siyasete bağladı, ama…

 

Soruşturmadan ve operasyondan rahatsızlık duyarak, olayın kendisinin Nisan 2021’de Gelecek Partisi İl Başkanı olduğu gerekçesiyle yapıldığını iddia eden ve karısı da Malatya Adliyesinde hakim olan Gelecek Partisi Malatya İl Başkanı ve operasyon yapılan şirketin eski resmi ortağı Raşit Alaca’nın 18 Haziran 2021 tarihinde medyaya gönderdiği yazılı açıklamasında kendisinin şirket ortaklığı ile ilgili doğru bilgi vermediği ortaya çıktı.

 

Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre; “dolandırıcılık iddialarının” gün yüzüne çıktığı, mahkemelerde dava açıldığı süreçte kardeşlerine ait Alaca İnşaat’ın resmi ortağı olduğu görülüyor. Buna göre;  Raşit Alaca’nın 28 Kasım 2018’de resmi olarak ortak olduğu, 26 Haziran 2019 tarihinde şirket hisselerini kardeşi Abdullah Alaca’ya devrettiği görülüyor. Aynı zamanda ortağı gözüktüğü şirketin avukatı olarak da o dönem “dolandırıldığını iddia eden” vatandaşların açmış olduğu davalara girdiği ve davaların red edilmesi için taleplerde bulunduğu ortaya çıktı.

 

-Ortağı olduğu “dolandırıcılıkla suçlanan” şirketin aynı zamanda avukatı da olmuş…

 

Ortağı olduğu şirketin aynı zamanda avukatı olarak davalara girmesinde hukuki bir engel bulunmayan Av. Raşit Alaca’nın mağdur F.O. tarafından 12 Ekim 2018 tarihinde açılan ve 30 Nisan 2019 tarihinde karara çıkan Malatya 1. Tüketici Mahkemesi’nde ortağı olduğu şirketin avukatı olarak duruşmalara girdiği görülüyor.

Av. Raşit Alaca, kamuoyuna yaptığı açıklamada, avukatlığı dışında ticaretle ilgilenmediğini, bir tavuk bile satmadığını iddia etmişti.

 

-“Taksitleri ödedim, ortada daire yoktur, inşaat yüzde 20 seviyesinde…”

 

Malatya 1. Tüketici Mahkemesi’nde “Hizmetin ayıplı olmasından kaynaklanan” dava konulu 12 Ekim 2018 tarihinde açılan dava da mağdur F.O., “11 Mayıs 2016 tarihinde Alaca İnşaat tarafından Bostanbaşı 3. Etap Konutları C Blok 4+1  8. Kat Kuzey Doğu daire için sözleşme akdettiğini, bahse konu sözleşmeyle de daire satış bedeli 223 bin TL dairenin teslim tarihi olan 30 Haziran 2018 olarak belirlendiğini, yine sözleme gereği belirlenen 40 bin TL kaporayı 11 Mayıs 2016 tarihinde  şirkete ödediğini, bu tarihten itibaren 2 bin 500 TL şeklinde banka kanalı ile aylık ödeme yaptığını, toplam 107 bin 500 TL ödeme yaptığını, daire teslim tarihi olan 30 Haziran 2018 tarihi olmasına rağmen dairenin bulunduğu Bostanbaşı  3. Etap C Blok inşaatının henüz yüzde 20 seviyelerinde olduğunu,  bu durumu  öğrenmek için Alaca İnşaat’a gittiğini ve kendisinden 100 bin TL fark ödemesi gerektiğini söylendiğini, ancak gecikme benden değil şirketten dolayı kaynaklanmıştır, Alaca İnşaata 25 Eylül 2018 tarihinde noter kanalıyla ihtarname göndererek şirketin sözleşmeye aykırı tutumu ve yaptığı ödemelerin yasal faizi ile kendisine iade edilmesini istediğini, yaptığı ihtara şirketin bir cevap vermediğini, 107 bin 500 TL paranın sözleşme tarihi olan 11 Mayıs 2016 tarihiden itibaren yasal faizi ile birlikte ödenmesini talep ediyorum” ifadelerini kaydetti.

 

-Mahkeme, mağdurun parasını ödenmesine karar verdi… O para ödenmedi

 

Alaca İnşaatın vekili olarak, o tarihte aynı zamanda şirketin resim ortağı da gözüken Gelecek Partisi İl Başkanı Av. Raşit Alaca, mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde; “Davacı sözleşmeyi tek taraflı olarak feshetmekle haksız olmakla birlikte sözleşmenin feshi halinde yapılan ödemenin 4 eşit taksit halinde şirket tarafından iade edileceği 11 Mayıs 2016 tarihli sözleşme de açıkça belirtildiğini” aktararak, şirketin ödenen bedelin sözleşme uyarınca 4 eşit taksit halinde iadesini kabul ettiğini, davanın faiz başlangıç tarihi ile diğer talepleri kabul etmediklerini, açılan davanın reddedilmesini talep etti.”  

 

Malatya 1. Tüketici Mahkemesi ise kararında 107 bin 500 TL’nin dava tarihinden itibaren işleyecek faizi ile birlikte Alaca İnşaat’tan alınarak mağdur F.O,’ya verilmesini, alınması gerekli 7 bin 343 TL harcın Alaca İnşaat’tan alınarak hazineye gelir kaydedilmesine, 11 bin 350 TL vekâlet ücretinin Alaca İnşattan alınıp mağdura verilmesine karar verildi.

 

Mağdur F.O.’nun mahkeme kararına rağmen parasının halen ödenmediği öğrenildi.

www.malatyayenises.com