SON DAKİKA

Hesabı halen verilmeyen ve sorulmayan kayısır'a bilim adamı yorumu, "kullanmayın"

A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ)'nün hakkındaki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarının ardından aday olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden bu göreve atanmayan eski rektörü Aysun Bay Karabulut'un bir dönem kendi ürünü olarak pazarladığı acı kayısı çekirdeği ekstresi ile ilgili ortaya çıkan, ancak halen hesabını vermediği skandal hafızalardan silinmezken, İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay Seçkin, “acı kayısı çekirdeği ekstresinin” hangi kanser türüne iyi geldiğinin bilimsel olarak belli olmaması nedeniyle tüketilmemesi gerektiğini açıkladı.  

Veteriner orijinli olmasına karşın kendi buluşu olarak lanse ettiği ve kansere iyi geldiği iddiasında bulunduğu acı kayısı çekirdeğinden mamul 'Kayısır' adlı ürünle ilgili olarak geçtiğimiz aylarda, bu ürünün olması gerekenden 132 kat daha fazla zehirli madde olan siyanür içerdiği ortaya çıkınca  bir daha hiç sahiplenmemesi hafızalardan silinmeyen eski rektörü Aysun Bay Karabulut, söz konusu ürünün “kansere iyi geliyor” diyerek katıldığı televizyon programlarında tanıtımını yapmaktaydı. 

Eski rektör, kendi buluşu olarak öne çıkardığı ve üniversite tarafından üretildiği iddiasında bulunduğu, ancak kocasının arkadaşına ait bir şirketin üniversitenin adı kullanılıp alınan devlet hibesiyle kurulan ve üniversite bağlantılı göstermek için üniversitenin de adının da yer aldığı 'Araştırma Merkezi' tabelası asılan kiralık bir işyerinde üretildiği saptanmasına rağmen, bu konuda henüz hesap vermiş değil.

İnönü Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turgay Seçkin, katıldığı televizyon programında soru üzerine, eski rektörün ‘ilacının’ esas maddesi olan acı kayısı çekirdeği ve kansere iyi geldiği iddiaları için “İlaç değilse bunu önermek zaten bizim bilim adamlılığımıza aykırı olur. Her kanser türünün farklı farklı ilaçları var. Bir sürü kanser türü var. Her birinin ilacı farklı. Bir tane ilacı yok ki. Dolayısıyla bir madde veriyorsan hangi kanser türüne iyi geldiğini söylemek zorundasınız.” ifadelerini kaydetti.

ERTV’de 'Hülya Kaya ile Güne Bakış' Programına konuk olan Prof. Dr. Turgay Seçkin, acı kayısı çekirdeği ekstresi ile ilgili olarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

“Acı kayısı çekirdeği yiyelim mi?” sorusuna Prof. Dr. Seçkin, “Acı kayısı çekirdeğinden uzak duran. Çünkü yenilmesi doğru değil.” dedi.  

Hülya Kaya, yayında  Malatya Turgut Özal Üniversitesi eski rektörü Aysun Bay Karabulut’un üniversitenin ürünü ve kendi patenti şeklinde kamuoyuna açıklama yaptığı , ancak Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yapılan denetimde siyanür oranının olması gereken değerlerden yüksek çıkması üzerine ceza kesilmesinin ardından, bunun mahkemeye taşınmasıyla geçmişte bir başka skandalın adı olan 'Kayısır' adlı ürünü gündeme getirdi. Üretimin ve marka tescilinin özel bir şirkete ait olduğu, üniversitenin devletten aldığı hibeyle alınan malzemelerle şirketin kendi merkezinde üretimini yaptığı ortaya çıkan Kayısır-Acı Kayısı Çekirdeği Ekstresinin kansere karşı olumlu etkisi olduğu şeklindeki açıklamalarını hatırlattı ve bunun doğru bir açıklama olup olmadığını sordu.

-“Bunu önermek bilim adamlılığına aykırı olur” 
Prof. Dr. Seçkin, acı kayısı çekirdeği ekstresinin kansere olumlu etkisi ile ilgili olarak, “Amigdalin denilen malzeme bu çekirdeklerde olan bir malzeme. Kanser için söylenen şey bu malzeme. Bunun içerisinde zaten siyanür grupları var.  Acıyı ve kokuyu veren o malzeme. Toksik (Zehirli madde- siyanür) bir malzeme. Literatür bilgisi veriyorum.  Bu malzeme ilaç değil. Kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. İlaç değilse bunu önermek zaten bizim bilim adamlığımıza aykırı olur. Net söylüyorum; eğer ilaç değilse nasıl ilaç diyelim buna?” dedi.

Seçkin yanıtını, “Bizim 7-8 yıl bir araştırma yapmamız gerekiyor ki, hangi kanser türüne karşı iyi geldiği belli olsun. Her kanser türünün farklı farklı ilaçları var. Bir sürü kanser türü var. Her birinin ilacı farklı. Bir tane ilacı yok ki. Dolayısıyla bir madde veriyorsan hangi kanser türüne iyi geldiğini söylemek zorundasınız. Hangi oranlarda, bugün bu halen tartışılan unsur şu doz nedir? Hangi doz size iyi geliyor? Bir maddenin bir insana ne zaman ve hangi dozda verileceği bile tartışılırken siz burada dozunu bilmediğiniz bir malzemeyi insanlara önerdiğiniz zaman, insanlar bunu avuç avuç yer, doğru değil. Kesinlikle önermiyorum. Doktor denetiminde olmayan kanser ilacı yoktur. Buna da kanser ilacı denmez zaten, ilaçta denmez.” sözleriyle tamamlandı.

KAYNAK: malatyahaber.com- ER TV

KAPAK FOTO: MTÜ'nün eski rektörü Kayısır adını verdiği acı kayısı çekirdeği ekstresini her fırsatta öne çıkararak, kansere iyi geldiği iddialarını dile getiriyordu. (Arşiv)

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Birilerivar (1 hafta önce)
    Sadece bunun hesabımı Ankara'-dan ihaleye giren firmanın A.B.K.'-nın zamanından kalan ve halen ödenmeyen 45 milyonun hesabını acilen sorulması gerekiyor
    0
    0
    Yanıtla