SON DAKİKA

“İşletmediği fabrikadan büyük rant aldı”

“İşletmediği fabrikadan büyük rant aldı”
A- A+

“İşletmediği fabrikadan büyük rant aldı”

1.OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve 1.OSB İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Baştürk, TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu’nun yaptığı açıklamayı kınayarak, “TSO Başkanı, 2018 yılı TSO seçiminden kısa bir süre önce, 1.OSB alanı içerisinde fabrika satın almış, fakat 3 yıl boyunca hiçbir faaliyette bulunmadan, istihdama herhangi bir katkı sunmadan, almış olduğu fabrikayı üç katı fiyat ile satışı yapılarak büyük bir rant elde edilmiştir.” dedi.

 

TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu’nun 1. OSB Müteşebbis heyetine bilerek ve bilinçli bir şekilde isim bildirmediğini açıklayan 1.OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve 1.OSB İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Baştürk, Müfettiş Raporunun da kamuoyuna yanlış yansıtıldığını belirterek, Müfettiş raporu ile ilgili açıklamalarda, o dönemde yapılan harcamaların, Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinin 35’inci maddesinde hüküm altına alındığı üzere, 1.OSB Yönetim Kurulu kararı ile yapılması gerektiği, yapılan harcama limitlerinin yine Yönetim Kurulu kararı ile belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir. Fakat yapılan basın açıklamasında söz konusu durumun legal bir durum olarak basına lanse edilmiştir” ifadesini kaydetti,

1.OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve 1.OSB İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Baştürk, TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu’nun yaptığı açıklamayı kına

Mevcut 1. OSB Yönetiminin 6 ayda önemli çalışmalara imza attığını belirten Baştürk, “6 aylık kısa bir süre içerisinde 48 yer tahsisi yapılarak, 10 Bin civarında yeni istihdamın önü açılmıştır.” Dedi.

 

Baştürk, “Biokütle Enerji santraline ücretsiz arsa tahsisi ile ilgili, kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 1. Ve 2. OSB’de ki arıtma tesislerinde çıkan, atık su arıtma çamurlarının bedelsiz bertaraf edilmesi ve mülkiyetinin OSB’lerde kalma şartı ile tesisin kurulmasına izin verilmiştir” şeklindeki bilgiyi de aktardı.

 

 

-“TSO Yönetimi 1. OSB Müteşebbis Heyetine bilerek  isim bildirmedi”

 

1.OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve 1.OSB İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Baştürk’ün açıklaması ve satır başlıkları şu şekilde:

“Bilindiği üzere, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde sanayicilerin sorunlarını çözmek üzere oluşturulan 1. OSB Müteşebbis Heyeti seçimleri 4 yılda bir yasal süreleri içerisinde yapılmaktadır. Bu heyet de kendi arasında, ayrıca 1.OSB Yönetim Kurulu üyelerini seçmektedir.

Bir önceki Müteşebbis heyet ve Yönetim Kurulunun yetki süresi 13 Ağustos 2021 tarihinde tamamlandığından dolayı, Dönemin Valisi Sayın Aydın BARUŞ tarafından 13 Temmuz 2021 tarihinde Müteşebbis heyeti oluşturan tüm paydaşlara resmi yazı gönderilerek, 06 Ağustos 2021 tarihine kadar Müteşebbis heyette temsil edilecek isimleri resmi yazıyla istemiştir. Belirtilen süre içerisinde Valilik Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve 1. OSB’deki Sanayicileri temsilen de 1. OSB İş Adamları Derneği’nden temsilci isimleri bildirilmiştir. Bu süre zarfında Ticaret ve Sanayi Odası’ndan herhangi bir bildirim olmayınca yine Sayın Valimizin imzasıyla bu kez 13 Ağustos 2021 tarihine kadar isim bildirilmesi talep edilmiştir. Ancak bu süre zarfında da Malatya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından resmi bir bildirim yapmayarak, TSO’yu temsil etmeme kararı bizzat kendileri tarafından alınmıştır.

Nihayetinde, Resmi süre içerisinde bildirilen isimlerin katılımı ile 16 Ağustos 2021 tarihinde

1.OSB Müdürlüğünde Müteşebbis heyet toplanarak, 5 kişiden oluşan yeni Yönetim Kurulunu seçmiştir. Müteşebbis Kurulu ile Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine de, 1. OSB’deki sanayicilerimizi temsilen şahsım seçilmiştir. Yönetimde Dönemin Valisi Sayın Aydın BARUŞ ve Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin GÜRKAN dışında kalan 3 Yönetim Kurulu üyelerimiz şahsım dahil, 1. OSB’deki Sanayicilerimizden oluşmaktadır.

 

-“6 aylık kısa bir süre içerisinde 48 yer tahsisi yapılarak, 10 bin istidamın önü açıldı”

 

Bugün Kamuoyuna, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından yapılan basın toplantısında belirtilen gerçekten uzak ve mesnetsiz suçlamaların hiçbirini kabul etmemek ile birlikte, 1.OSB Yönetim Kurulu Üyelerinin hiç birinin maddi ve manevi bir beklentisi olmadan görevi devraldığımız 2021 Ağustos ayından beri, canla ve başla çalışarak, daha önceden Fırat Kalkınma Ajansı tarafından olumlu değerlendirilmelerine rağmen, arsa tahsisi geciktirilen, verilmeyen bu sebeple sermayenin ve istihdamın kaçmasına zemin hazırlanan tüm süreçleri gözden geçirerek, yer tahsis taleplerini, Fırat Kalkınma Ajansının yapmış olduğu fizibilite raporlarına göre uygun bulunan tüm yatırımcılarımız ile Yönetim Kurulumuz tek tek görüşmüş, firmaları incelemiş ve çok hızlı bir şekilde zaman kaybetmeden 6 aylık kısa bir süre içerisinde 48 yer tahsisi yapılarak, 10 Bin civarında yeni istihdamın önü açılmış ve 1. Organize Sanayi Bölgemizin daha da büyümesi sağlanmıştır.

1.OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve 1.OSB İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Baştürk, TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu’nun yaptığı açıklamayı kınayarak, “TSO Başkanı, 2018 yılı TSO seçiminden kısa bir süre önce, 1.OSB alanı içerisinde fabrika satın almış, fakat 3 yıl boyunca hiçbir faaliyette bulunmadan, istihdama herhangi bir katkı sunmadan, almış olduğu fabrikayı üç katı fiyat ile satışı yapılarak büyük bir rant elde edilmiştir.” dedi.

-“Bakanlıktan ikramların gönderilmemesi ve OSB bütçesinden karşılanmaması talimatı gönderilmiştir”

 

Basın açıklamasında yer alan Müfettiş raporu ile ilgili açıklamalarda, o dönemde yapılan harcamaların, Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinin 35’inci maddesinde hüküm altına alındığı üzere, 1.OSB Yönetim Kurulu kararı ile yapılması gerektiği, yapılan harcama limitlerinin yine Yönetim Kurulu kararı ile belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir. Fakat yapılan basın açıklamasında söz konusu durumun legal bir durum olarak basına lanse edilmiştir. Ayrıca müfettiş incelemesi devam ederken, Bakanlık talimatı ile, Malatya 1.OSB’de yaşanan bu durum dolayısıyla, Tüm Organize Sanayi Bölgelerine, Bölge Müdürlüğü bütçesinden kamu kurum ve kuruluşlarına hediye tarzındaki ürün ve ikramların gönderilmemesi ve OSB bütçesinden karşılanmaması talimatı gönderilmiştir.

 

Ayrıca Yönetim Kurulumuzun ciddiyetle ve titizlikle hali hazırda bulunan yer tahsisi başvuruları içinde istimlak işlemleri tamamlanan ve parselleri oluşturulan alanların tahsis işlemlerini de hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

 

-“Baştürk Grubu fabrikasında 700 kişiyi aşkın kişi çalışıyor”

 

 

Bu süreç içerisinde Baştürkler Gruba ait olan fabrika ve işyerlerimizde 700 kişiyi aşkın çalışanlarımız ile ihracat ve yurt içi satışlarımız ile İlimize gerekli katkıyı sağlıyor ve sağlamaya da devam ediyoruz. Bugün yapılan açıklamalarda gösteriyor ki İstihdam, Ticaret, İhracat ve İthalat konuları ile kendilerinin bu hususta bir atılımı ve girişimi olmayan kişilerin, sırf gündemi değiştirmek ve algı operasyonu yapmak için karalama politikası yaptığını seyretmekteyiz.

 

Diğer bir süreç ile ilgili ise, tüm TÜRKİYE’de, Lojistikte yaşanan ciddi sorunlar ve sıkıntılar dolayısı ile 1.OSB İlave alanına kadar Demir Yolu çekilmesi ve tüm firmaların yararlanması talebimizin, kendisi tarafından müsaade edilmemesi gerekçesinin de izahı yoktur. Kamu yararına olan bir talep, suç isnatı oluşturuluyor gibi kamuoyuna yanlış lanse edilmiştir.

 

-“Kendi fabrikasını 3 yıl işletmeden 3 katı fiyata satarak büyük rant elde edilmiştir”

 

Basın açıklamasında, kaysı bahçesi ve depo için yer tahsis edildiği ile ilgili beyanatlarda bulunan TSO Başkanı, 2018 yılı TSO seçiminden kısa bir süre önce, 1.OSB alanı içerisinde fabrika satın almış, fakat 3 yıl boyunca hiçbir faaliyette bulunmadan, istihdama herhangi bir katkı sunmadan, almış olduğu fabrikayı üç katı fiyat ile satışı yapılarak büyük bir rant elde edilmiştir.

-“Huzur hakkı her ay Sadıkoğlu’nun banka hesabına yatmıştır”

 

Basın açıklamasında, OSB Yönetim Kurulu Üyeliği süresince, herhangi bir huzur hakkı almadığını belirtmiştir. Fakat Üyeliği süresince OSB Müdürlüğü tarafından her ay düzenli olarak, huzur hakkı banka hesabına yatırılmıştır.

 

-“Enerji santraline bakanlık izin verdi, tutarlar kanuni hak olup, hiçbir kimsenin girişimi ile elde edilmemiştir.”

 

Basın açıklamasındaki Biokütle Enerji santraline ücretsiz arsa tahsisi ile ilgili, kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca 1. Ve 2. OSB’de ki arıtma tesislerinde çıkan, atık su arıtma çamurlarının bedelsiz bertaraf edilmesi ve mülkiyetinin OSB’lerde kalma şartı ile tesisin kurulmasına izin verilmiştir. Bedelsiz tahsis söz konusu değildir. Üst yapı kullanım hakkı tahsisi yapılmıştır. Her iki OSB’nin arıtma çamurunun bertarafının Müdürlüklerimize aylık maliyeti yaklaşık 700.000 TL olacakken bu tesis ile bu mali yük ve çevre sorunu ortadan kaldırılmış olacaktı. Ayrıca 2.OSB’nin enerji hattı üzerinden, enerjilendirildiği için 2.OSB’ye aylık minumum 300.000 TL kanuni dağıtım bedeli ödenerek, ciddi bir katkı sağlanmıştır. Bu tutarlar kanuni hak olup, hiçbir kimsenin girişimi ile elde edilmemiştir.

 

10 aydır görevde olduğumuz 1.OSB Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Vekilliği görev sürecimizde, sorun çıkartan değil, Çözüm Üreten ve bir çok çeşitli zorluklarla yer tahsisi geciktirilmiş ve verilmemiş kişilerin işlemlerini hızlandırmak en büyük hedefimiz olmuştur.

Kamuoyuna sunulan, Ticaret ve Sanayi Odasının faaliyetlerinden çok, Kamu Kurum ve Kuruluşlar ile Sivil Toplum Örgütlerini karalama ve asılsız iddialar ile suçlama yönünde hedef alan basın açıklamasını şahsım ve Yönetimim adına kınıyor, Yaşanan bu durumu Malatya Kamuoyunun, Çok Değerli İş İnsanlarının ve Çok Kıymetli Basın Mensuplarının Vicdan Mahkemelerine havale ediyorum.07.07.2022

Saygılarımla.”

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar