SON DAKİKA

Malatya görüntülü kayıt altına alınıyor!..

Malatya görüntülü kayıt altına alınıyor!..
A- A+

Malatya Valiliği işletmelerin büyük çoğunluğuna güvenlik kamerası takılması zorunluluğu getirdi.

Vali Aydın Baruş, Malatya ili genelinde işyerlerine güvenlik kamerası takılması hakkında valilik kararı alındığını açıkladı.

Vali Aydın Baruş yaptığı açıklama da, “Kamu düzeni ve güvenliği ile kişilerin can ve mal emniyetinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, trafik güvenliği ve yol emniyetinin sağlanması amacıyla; meydan, karayolları, cadde, sokak ve park gibi kamuya açık alanlarda kurulan görüntüleme ve plaka tanımayı sağlayan Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de kullanılmaktadır. KGYS uygulamaları sayesinde kolluk kuvvetleri, güvenlik amaçlı kameralarla suç bölgelerinde ve halkımızın yoğun olarak bulunduğu cadde, sokak ve meydanlarda meydana gelen olayları izleyebilmektedir. Ancak, kolluk güçlerinin mevcut kurulu sistemlerden yararlanarak suç işlenebilecek yerlerin tamamını kameralarla izlemesi mümkün olamamaktadır. Bu nedenle, özellikle hırsızlık, gasp gibi suçlara maruz kalan işyeri, ticarethane gibi yerlerde özel güvenlik hizmetlerinin devreye sokulması, özel güvenlik hizmetinin mümkün olmadığı işyerlerinde ise güvenlik amaçlı kamera kullanılmasının suçların önlenmesi ve suçluların yakalanması bakımından gerekli olduğu değerlendirilerek, bu yerlerde güvenlik kamerası bulundurulması zorunlu hale getirilmektedir.” Dedi.

Güvenlik kamerası zorunluğu getirilen işletmeler şu şekilde:

-Karayolları üzerindeki dinlenme tesisleri ve akaryakıt istasyonları ile turizm işletme belgeli ya da belediye işletme belgeli her türlü konaklama tesisleri,

-Halkın yoğun olarak bulunduğu alışveriş merkezleri, pasajlar ve iş hanları (içerideki işletmeler hariç)

- Belirli bir alanda toplu olarak faaliyet gösteren ticaret ve işletme alanları (kasaplar pazarı, sebze pazarı, hayvan pazarı v.b.),

- Sanayi siteleri ile 100 metrekare üzerinde alana sahip fabrika ve üretim tesisleri,

- Hurda eşya alım satımı yapan işyerleri,

- Yediemin otoparkları ile diğer otopark işletmeleri,

- Araç kiralama hizmeti veren işyerleri,

- 50 metrekare üzerinde alana sahip kahvehane, kıraathane, cafe ve internet cafeler,

- Alkollü içki satışı ve sunumu yapan işletmeler ile diğer eğlence mekânları,

- 100 metrekare üzerinde alana sahip marketler,

- Kuyumcular ve döviz büroları ile eczaneler,

- Özel okullar ve eğitim kurumları ile etüt merkezleri, gündüz bakım evleri ve kreşler,

- Konut siteleri ve toplu konut alanları,

- Düğün salonları ve spor tesisleri.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar