SON DAKİKA
Bahattin ÜLGER

YETKİLİLERİN BASKINI

A- A+

2023 Şubat ayından meydana gelen deprem  sonrası  hizmet alanı bulamayan, işyerleri yıkılan ve yıkıldığı gibi bürolarda bulunan demirbaş ve mesleki faaliyetin yapılmasında en önemli işlevi olan bilgisayarlarımız ve muhasebe programlarımız  enkaz altında kalarak bir anda yok olmuştur.. Bununla birlikte  müşterilerimize ait tüm Mali verilerimiz ve bilgilerimiz de kaybolmuştur. 

 

Yıllarca uğraş vererek, müşterilerimize ait firmaların bilgileri ve hazırlamış olduğumuz mali raporların depremler sonrası kaybolması, bizleri acıya, endişeye ve önümüzdeki yaşam konusunda kuşkulara sevk etmiştir. Bu acı afet sonucu Meslektaşlar maddi ve manevi olarak büyük bir mağduriyet yaşamışlardır.

 

Malatya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, meslektaşların acılarını ve mağduriyetlerini dindirmek, mesleki faaliyetlerinin devamını sağlamak adına uğraş verdiklerini yakinen bilen birisiyim. Başkan ve yönetim kuruluna teşekkür ederim. 

 

Hal böyle iken; yetkililer tarafında  Meslektaşlarımıza  Matim İş Merkezinin bodrum katının tamir ve tadilat yapılarak, meslektaşlara tahsis edilmesi gündeme getirilmesine rağmen, aylarca sürünce de  bırakılarak, bu tahsisten vaaz geçilmiştir.  

 

 

2023 yılının son aylarına kadar, meslektaşlar  mesleki faaliyetlerini  sürdürebilmeleri,  adına Valilik tarafından  alt yapıyı tamamlamadan, Cezaevi yanındaki alana 126 adet kontenyer yerleşkesi hazırlanarak, biz meslek mensuplarına eksikleri ile beraber Ekim 2023 de  teslim edilmiştir

 

 

Muhasebeci Mali müşavirlerin  tahsis edilen kontenyerlere taşınma ile birlikte Oda başkan ve yönetimimin girişimleri ile  “Muhasebe Mali müşavirler İş Merkezi “ tabelasını asarak, meslek adına yaraşır bir site oluşturmak, mesleki hizmetlerin en mükemmel şekilde sunulması gayreti içine gidilmiştir.  Site yönetimi oluşturularak, kendi tüzel kişiliğini ve bütçesini hazırlayıp. özverili şekilde çalışmalar yapılmış ve yapılmaktadır. 

 

Meslek mensuplarının deprem öncesi  Malatya merkezde 100-150 m2 lik mekanlarda mesleki faaliyetlerini  icra ederken, Mevcut koşuları değerlendirilerek ve  göz önüne alarak 

Malatya Valiliğinin tahsis etmiş olduğu kontenyerler de   Muhasebe Mali müşavirlik hizmeti vermeyi kabullenmişlerdir. 

 

Meslektaşlar bu mekanlarda faaliyet göstererek,  deprem sonrası acılarının bir nebze de olsa  unutmaya çalışmışlardır. 

 

Muhasebe Mali Müşavirlik İş Merkezi’nin sorunları hiçbir yetkili tarafında aranıp, sorulamamış ve bu konuda ziyaret edilmemiştir. İnternet, WC, su ve buna benzer sorunlar site yönetim kurulunca giderilmeye çalışılmıştır. O da yetmezmiş gibi Elektrik Kurumu  aboneleri farklı farklı kontenyerlere bağlayarak ayrıca bir mağduriyet oluşturulmuştur. 

 

Bu da yetmezmiş gibi; Valilik tarafından 16.01.2024 tarihinde polis, zabıta ve çilingirler ile baskın yapılarak, Kontenyerlere taşınmayan meslektaşların işyeri kapıları çilingir marifetiyle  anahtarlar kırılarak açılmış ve fütursuzca var olan eşyalar dışarı atılmış veya alınmıştır. 

 

Hal hatır sormaya, sorunlarımızı dinlemeye gelmesi gereken yetkililer, işyerlerine baskın yaparak, meslektaşların  kontenyerler de  kanun dışı iş yapıyor, havası yaratılmak istenmiştir. 

Yapılan bu haksız ve yasa dışı baskına elbette meslektaşlar sessiz kalmayacaklardır. Kamu hizmeti ve kutsal bir görevi ifa eden meslektaşlar haklarını aramayı bilecek  hukuk bilgisine de sahiptirler.

 

Deprem nedeniyle, deprem bölgelerinde oluşan mağduriyetin önlenmesi, insanlara yardım edilmesi için, yurt dışında ve yurt içinde kişi ve kuruluşların nasıl seferber olduğunu bizzat yaşadık.  Bu kişi ve kuruluşlara teşekkür ederim. 

 

Malatya’nın onca sorunu varken; deprem zadelerin mağduriyetlerinin  orta da kaldırmadan, insanları rahat ettirmeyi öncelikli görevi olması gereken   valiliğin mali müşavirlerin kontenyer bürolarına göz dikmeleri insafsızlıktır. Malatya’nın eski haline getirilmesinde konusunda  söz sahibi olan yetkililer keşke asıl yapılaması gerekenleri yapsalardı,  Malatyalı umutlarını yitirmiş şekilde geleceği konusunda fikri ve kararı olmayan insan topluluğuna dönüşmüş durumda.  Bu insanların  umutlarının  yeşertmesi konusunda çalışmalar yapılması  bekliyoruz. 

 

Bir özlü söz vardır. Bir köyde sel gelir ve sel değirmeni alır götürür, Değirmenci giden değirmeni aramaz, Değirmenin şak Şak’ını arar  Bizim olayımız da aynen bu. Malatya tükenmiş, Ticareti bitmiş, biz daha neler ile uğraşıyoruz. 

 

Umarım ki bu yanlışlıktan dönülür ve ilgililer  eksik plan alt yapıyı tamamlar ve  normal hizmet alanı haline getir ise   boş ve atıl durumda olan büroları ihtar ederek gereğinin yapılmasında fayda olacağı kanısındayım.   17/01/2024

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

2 yorum yapılmış

 • İsrafil ÇATALKAYA (6 ay önce)
  Sahipsiz MALATYA
  0
  0
  Yanıtla
 • İsrafil ÇATALKAYA (6 ay önce)
  Sahipsiz MALATYA
  0
  0
  Yanıtla

Bahattin ÜLGER yazıları

Çok okunanlar