SON DAKİKA
Reklam
Malatya Kulis

Tilki İçin Arslan Postu Giyen Eşek

Tilki İçin Arslan Postu Giyen Eşek
A- A+
Reklam

Malatya siyasetinde ve bürokrasisinde ahlaksız ve hırsız Tilkiler için Arslan postu giyerek kükreyenlerin sonunu anlatan fıkra!..

 

Vaktiyle zengin bir çiftlik etrafında bir tilki varmış.. Çiftlikte, kümes hayvanatının her çeşidi varmış.. Hem de bol bol.. Çiftliğin bir kısmında ise, zengin bir çayırlık göze çarpıyormuş. Tilki, birkaç defa çiftliğin kümesler kısmına doğru yürümek istemiş, fakat bekçiler tarafından taşlar, sopalarla kovalanmış...

Bir gün bakmış ki, çiftlikte biraz ötede, aç bir eşek yiyecek ot arayıp duruyor. Hemen yaklaşmış:

- Oooo -demiş- eşek kardeş, ne var, ne yok!.. Karnın acıktı galiba!. 

-Evet, acıktı. Fakat bir şeyler de bulamıyorum, tilki kardeş!.

-Vah vah vah.. Dur, ben çaresini buldum. Seni, bir çayırlığa götüreceğim, deli olacaksın, ancak bir şartın var; sakın anırmayacaksın! 

Eşek razı olmuş. Tilki, iler ide bir mağara içinde bulunan büyük bir Arslan postunu getirerek eşeğin üstüne atmış ve “Haydi bakalım, yürü“ demiş.. 

Eşek, bir Arslan heybeti için de ilerlemiş, O da onu takip etmiş.. Çiftliğe girmişler. Bekçiler, işçiler bir de ne görsünler; Arslan geliyor.. Kaçan kaçana!. Tilki kardeş de saldırmış kümeslere.. Birkaç tavuk, horoz boğarak dişine takmış ve sözde Arsalanın yanına gelmiş. Eşek, tam çayırlığın yanına yaklaşınca, 

-Tilki kardeş demiş bu çayır, bu çimen karşısında anırmadan yapamam..

-Aman eşek kardeş, nasıl olur!. 

Fakat nafile, eşek basmış naraları.. Tilki tehlikeyi sezerek fırlamış, kaçmış..

Bekçiler, çiftlik adamları bakmışlar ki, Arslan anırıyor. Hayretle yaklaşmış ve bakmışlar ki, korktukları mahluk, Arslan değil, eşektir. Yakalamışlar sopaları, zavallının canını çıkartmışlar.

***

Malatya siyasetinde ve bürokrasisinde ahlaksız ve hırsız Tilkiler için Arslan postu giyerek kükreyenlerin sonuda böyle olmuştur, böyle olacaktır. İkinci bir şık yoktur. 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Malatya Kulis yazıları

Çok okunanlar