SON DAKİKA

47 albay general oldu, 38 general emekli edildi

47 albay general oldu, 38 general emekli edildi
A- A+

47 albay general oldu, 38 general emekli edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) Toplantısı sonrası alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki YAŞ Toplantısına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

-47 ALBAY GENEL VE AMİRAL OLDU

30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere; 16 general ve amiral bir üst rütbeye, 47 albay ise general ve amiralliğe yükseltilirken, 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 313 albayın görev süreleri ise iki yıl süre ile uzatıldı. 38 general ve amiralin kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olarak emekliye sevk edildiği YAŞ’ta  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in yaş haddi ve görev süresi bir yıl uzatıldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askerî Şûra (YAŞ) Toplantısı sonrası alınan kararlar kamuoyu ile paylaşıldı.  

-İKİ YENİ KUVVET KOMUTANI…

YAŞ Kararına göre; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildiklerinden, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu Deniz Kuvvetleri Komutanı, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanı olarak atandı.

YAŞ Kararları sonrasında halen 264 olan general ve amiral sayısı 30 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla 273 olacak.

YAŞ Kararlarına göre;  30 Ağustos 2022 tarihinden geçerli olmak üzere; Hava Kuvvetleri Komutanlığından  Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu Orgeneralliğe, Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneraller Yılmaz Yıldırım ve Bahtiyar Ersay Korgeneralliğe, Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tümgeneral İsmail Günaydın Korgeneralliğe, Kara Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Osman Aytaç, Mustafa Koşan, Tamer Atay, Alparslan Kılınç, Fethi Oltulu ve Sinan Eren Tümgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Tuğamiraller Rafet Oktar, Erhan Aydın ve Nihat Baran Tümamiralliğe; Hava Kuvvetleri Komutanlığından Tuğgeneraller Ergin Dinç, Kadircan Kottaş ve Ali Özmen Tümgeneralliğe terfi ettirildiler.

Kaynak: Milli Savunma Bakanlığı sitesi

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar