SON DAKİKA

50 yıllık siyaset defterini kapatıyor.. “Helalleşme milletin bileceği iştir”

50 yıllık siyaset defterini kapatıyor.. “Helalleşme milletin bileceği iştir”
A- A+

Suistimallerden uzak, yolsuzluk ve usulsüzlüklerle hiçbir dönem ismini yan yana getirmeyerek siyaset yapan, Malatya’da Milli Görüş hareketinin önemli isimlerinden Naci Şavata, 1977 yılında Şehit Hamido ile başladığı siyaset yolculuğuna 31 Mart yerel seçimlerinden sonra nokta koyacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Naci abi’ diyerek hitap etiği ve aynı zamanda Recai Kutan’ın öz yeğeni de olan Şavata’nın, Yeşilyurt Belediyesi’ndeki usulsüzlüklerden rahatsız olarak istifa eden oğlu Mimar Mustafa Arif Şavata ise Yeniden Refah Partisinden siyasete girdi. Şavata, Malatya’da siyaset yaparken, mal varlığı küçülen isimlerden.

Malatya’da 1977 yerel seçimlerinde Milli Selamet Partisi, Adalet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi gibi sağ partilerin ittifak yaparak Hamid Fendoğlu’nu bağımsız belediye başkan seçtirdikleri dönemde  Milli Selamet Partisi (MSP) Belediye Meclis Üyesi seçilerek, başkan yardımcısı olan Naci Şavata, Fendoğlu'nun 17 Nisan 1978'de bombalı suikast sonucu gelini ve 2 torunuyla birlikte katledilmesinin ardından, seçim yapılıncaya kadar Malatya Belediye Başkanlığı görevine mansup olarak atanmıştı. Şavata, belediye başkanlığı seçimi yapılan 7 Aralık 1979 tarihine kadar bu görevi sürdürmüş, Belediye Başkanlığı görevine seçilen, merhum Hamido'nun kardeşi ve MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu'nun babası merhum İbrahim Fendoğlu'na başkanlık görevini devretmiş ve meclis üyesi olarak 12 Eylül 1980 darbesine kadar görev yapmıştı.

Milli Görüş partilerinde Malatya Belediye Başkan Adaylığı, Belediye Meclis Üyeliği gibi görevlerde bulunan Naci Şavata, son olarak AK Parti’den Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin 2019-2014 döneminde Meclis Üyesi olarak görev almıştı. Bir süre Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Şavata, bazı gelişmelerden rahatsızlık duyarak idari görevi bırakmıştı.

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Naci Şavata (Malatya Akpınar Meydanı Refah Partisi Belediye Seçim Mitingi) 

AK Parti’den Yeşilyurt Belediye Meclisi’nin 2019-2014 döneminde aynı zamanda son Meclis Toplantısında vedalaşma konuşmalarında söz alan Naci Şavata, helalleşme konusuna değinerek, “‘Helal edin’ diyoruz, ama millet belki yarın yanlış anlar. Biz helal ediyoruz, ya da etmiyoruz. Milletin razılığı çok önemlidir” diyerek, 50 yılın siyasi tecrübesini yansıttı.

-“ Şüpheye mahal olmadan bir çalışma itirazları ortadan kaldıracaktır”

Naci Şavata, “Beş seneyi beraber geçirdik. Arkadaşlarımızla kararlar aldık. Bir müddet bende görevde bulundum. Şimdi helalleşmeyi yapıyoruz, ama burada olanlar ancak bir birlerine helal edebilir haklarını. Yoksa millet ile olan helalleşme milletin kendi bileceği iştir. Onun için burada ‘Helal edin’ diyoruz, ama millet belki yarın yanlış anlar. Biz helal ediyoruz, ya da etmiyoruz. Milletin razılığı çok önemlidir. Önemli olan bizim meclisimizin çalışmalarının, aldığı kararlarının, tutumunun milletin kalbinde ve gönlünde yer almasıdır. Benim siyasette 50 yılım doluyor. Faydasını ve sevgisini gören bir insan olarak 50. Yılda bu işi çalışarak bitirdiğim için mutluyum. Eğer insanlar tanış olmamışlarsa, yapacakları işleri tam anlatamamışlarsa şüphe uyandıracaktır. Şüpheye mahal olmadan bir çalışma itirazları ortadan kaldıracaktır. Bu anlamda gelecek Meclis üyelerine, başkanımıza tavsiyemiz; doğru bir çalışma göndersinler.”  dedi.

Şavata, “Ben 1978 yılında yaptığım belediye bakanlığında 3-4 partili meclisi idare ediyordum, bütün kararlar oy birliği ile çıkıyordu. Hatta muhalif olan CHP’ye baskılar geldi. O anımı da anlatayım. Kusura bakmayın, hiç olmazsa bir model olsun. Bir karar hakkında red oyu kararı almışlardı, haberim oldu. Biz bütün Meclis olarak red verdik karara. Dedilerki, ‘Burada yine muhalefetin dediği olmadı.’ Malatya ile beraber yürüdük, tabiki hatalarımız ve eksiklerimiz oldu.  Burada bütün bürokrat arkadaşlarımızı takdir ediyorum. Bu arkadaşlarımız verilen emirleri, devletin onlara tanıdığı hak ve hukukun içinde yaptıkları kanaatindeyim.  Sevgi dolu bir Meclis yönetirseniz, sevgi dolu bir yöneticilik yaparsanız bu sizin ile beraber ahirete gidecektir.” İfadelerini kaydetti.

Naci Şavata ve Şehit Hamit Fendoğlu (Hamido) 

Şavata, “31 Mart 2024 tarihi itibariyle de aktif siyaseti bırakmayı düşünüyorum.” dedi.

Bu arada, Naci Şavata’nın oğlu Mimar Mustafa Arif Şavata ise siyasete girerek Yeniden Refah Partisi Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi Aday listesinde yer aldı.

İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu olan Naci Şavata'nın profesyonel futbolcu geçmişi de bulunuyor. Şavata, kaleci olarak aralarında Malatyaspor'un da bulunduğu profesyonel kulüplerde futbol oynamıştı.

Naci Şavata aynı zamanda siyaset yaparken Malatya’da mal varlığı küçülen siyasetçilerin arasında yer alıyor. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Sadi Güneş (2 ay önce)
    Naci abi Malatya'-ya değer katmış önemli bir isim. Allah yolunu açık etsin. Ama sadece temiz siyaset yeterli olmaz siyasi kariyer için. Siyasetci insanların bir işi düştüğünde işine de yardımcı olmalı. Sadece benim sayfam temiz demek yeterli değildir. Bence Naci abi ondan kaybetmiş olabilir.
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar