SON DAKİKA

“Adalete erişim hakkını ortadan kaldırmıştır”

“Adalete erişim hakkını ortadan kaldırmıştır”
A- A+

Malatya Baro Başkanı Av. Onur Demez, “Depremin üzerinden, 15 Ay geçmesine rağmen, halen deprem bölgesindeki birçok İlimizde Adliye hizmetlerinin ek binalarda ve konteynırlarda faaliyetini sürdürmeleri Adalete erişim hakkını ortadan kaldırmıştır. Bir an önce adalete yakışır binaların tahsis edilmesi, yapıların eksiksiz tamamlanması gerekmektedir” dedi. 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve baroların öncülüğünde Ankara’da düzenlenen  "Büyük Savunma Mitingi"nde 7 farklı bölgeden baro başkanları açıklamalarda bulundular. Doğu Anadolu ve depremzede baro adına  konuşan Malatya Baro Başkanı Onur Demez, Malatya ile birlikte bölgenin sorun ve taleplerini dile getirdi. 

Malatya Baro Başkanı Av. Onur Demez’in konuşması şu şekilde:

“06 Şubat 2023 asrın felaketinde, 11 İlimiz depremin yıkıcı etkilerini bizzat yaşamış ve felaketin ağırlığını tüm vatandaşlarımız yüreklerinde hissetmiştir.

Yaşadığımız felakette kaybettiğimiz meslektaşlarımızı ve vatandaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza şifalar diliyorum.

Depremde, meslektaşlarımız en zorlu şartlarda dahi birlik ve beraberlik içerisinde olmanın en büyük örneğini bizlere göstermiştir. Bu büyük dayanışma örneği için başta Türkiye Barolar Birliğimize, Birlik Başkanımıza, TBB Yönetim Kurulu Üyelerimize, Barolarımıza, Baro Başkanlarımıza, meslektaşlarımıza ve Baro çalışanlarımızın her birine ayrı ayrı bir kez daha şükranlarımızı sunuyor, teşekkür ediyoruz.

Yaşadığımız deprem felaketi, bizlere bir kez daha baroların ve avukatların önemini göstermiştir. Meslektaşlarımız, depremzede vatandaşlarımızın artan sorunlarını çözmek için mücadele ederken, depremin üzerinden geçen bu sürede ise meslektaşlarımızın sorunları  maalesef çözüme kavuşturulmamıştır.

1- Meslektaşlarımıza depremin ilk anından bu güne kadar hiçbir maddi destek sağlanmamıştır. Depremden etkilenen meslektaşlarımız için acil finansal ihtiyaçların karşılanması büyük önem taşımaktadır. Bu noktada faizsiz veya düşük faizli kredi seçeneklerinin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle, hasar gören bürolar için yeniden inşa çalışmalarında kullanılmak üzere hibe veya kredi desteği verilmelidir.

2- Meslektaşlarımız evlerini ve bürolarını kaybettiklerinden, işlerine devam edemeyecek duruma gelmişlerdir.

Halen, birçok meslektaşımız konteynırlarda, bir yandan yaşamını idame ettirmeye çalışırken, bir yandan da konteynır ofislerde kutsal mesleğimizi icra etmeye çalışmaktadır. İşte tam da bu noktada bürolarını kaybeden meslektaşlarımıza kira yardımı sağlanmalıdır.

3- Birçok meslek grubunun depreminin ilk gününden itibaren yararlandığı, ancak, bizlerin mahrum bırakıldığı, KOSGEB hibe ve Kredilerinden, deprem mağduru avukat meslektaşlarımız da yararlanmalıdır.

4- Depremin üzerinden, 15 Ay geçmesine rağmen, halen deprem bölgesindeki birçok İlimizde Adliye hizmetlerinin ek binalarda ve konteynırlarda faaliyetini sürdürmeleri Adalete erişim hakkını ortadan kaldırmıştır. Bir an önce adalete yakışır binaların tahsis edilmesi, yapıların eksiksiz tamamlanması gerekmektedir

5-Deprem bölgesi Barolarına kayıtlı olan tüm meslektaşlarımızın Bağ-kur prim borçları ve vergi borçları silinmeli, belirli süre ile prim ödeme ve vergi muafiyeti getirilmelidir.

6-Deprem bölgesinde meslektaşlarımızın biriken Adli Yardım ve CMK Ödemelerinin ivedi olarak yapılmasını talep ediyoruz.

7-Deprem felaketi bir kez daha yaşama hakkının ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiştir. Deprem felaketinde yıkılan ve can kayıplarının yaşandığı binalarla ilgili soruşturmalar felaketin hemen sonrasında başlatılmış ise de bu noktada kamu görevlileri de dâhil tüm sorumluların eksiksiz olarak tespiti ile yargı önünde hesap vermelerinin sağlanması elzemdir. 

Bu kapsamda; hukuki sürecinde takipçisiyiz, her ne kadar mahkemelerce katılma taleplerimiz ısrarla reddedilse de bizler tüm sorumluların yargı önünde hesap vermesi için hukuki süreci sonuna kadar takip etmeye devam edeceğiz.”

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar