SON DAKİKA

"Ağrı ne kadar büyük ise tedavisi o kadar kolay"

A- A+

"Ağrı ne kadar büyük ise tedavisi o kadar kolay"

İnönü Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Topluluğu tarafından Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Lomber Disk Hernisine Bütüncül Bakış” konulu panele Fizyoterapist Ahmet Burak Sezgin konuşmacı olarak katıldı.

Düzenlenen panele Türkiye Fizyoterapistler Derneği Üyesi ve Milliyet Sağlık – Milliyet Blog Köşe Yazarı Uzman Fiyotrerapist Ahmet Burak Sezgin’in yanı sıra İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Burcu Talu,  öğretim elemanları, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Topluluğu Başkanı Hilal Arı, Başkan yardımcısı Resul Kuşan ve öğrenciler katıldı.

Katılımcılara öncelikle kendinden söz eden ve nasıl daha başarılı olacaklarını anlatan Ahmet Burak Sezgin şunları söyledi:

“Öğrenmek için büyük emekler vermeliyiz. Öğrenmenin zemini bu! Kitaptan yazandan ziyade yazmayana yönelik bir kafam oldu. Bölüm birincisi olmak, çalışmak, başarmak... Bunlar kesinlikle önemli. Ama bunun yanı sıra eğitim ve öğretime sizin farklı bir açıyla bakmanızın da önemi büyük. Dolayısıyla başarılı bir eğitim öğretimin yanı sıra farklı olan, sizi heyecanlandıran şeyi hedeflemek sizi başarıya götürür. Ben çok fazla gözlem yapan biriyim. Üniversite döneminde de hep bunu yaptım. Çalınan kapı size bir şekilde kapatılabiliyor ama siz neyi istiyorsunuz? Bunun peşine düşmelisiniz.”

Lomber Disk Hernişi ile ilgili sunum gerçekleştiren Ahmet Burak Sezgin, bel ağrısının nedenlerini anlatarak şunları söyledi:

“Hiç duydunuz mu bir kedinin, köpeğin bel boyun sırt ağrısı olduğunu? Dört ayaklı canlıda göremezsiniz. Çünkü yapıları yere paraleldir. Ama bunu dikleştirdiğiniz zaman otomatikman diskte bir fıtıklaşma problemi oluyor. Bu yüzden canlılar âleminde bel ağrısı en çok insanda görülen bir durumdur. Şunu diyen de çok oluyor: Hocam dişlerimi fırçalıyordum belim kitlendi, çocuğa uzanıyordum belim kitlendi. Aslında bunlar ağrının sonucudur. Hareket kısıtlılığı aslında öyledir. Ağrı, aslında dostumuz. Ağrı olmasa anlayamazsın, hareket etmeye devam ederseniz o bölgeye daha da zarar veririsiniz ve gelen hastalarda ağrı ne kadar büyük ve tarif edilebilir ise siz o kadar başarılı oluyorsunuz. Yani ağrı ne kadar büyük ise tedavisi o kadar kolay. Böyle bir klinik tedavi bilgisi sunabilirim sizlere.”

Konuşmasına bel ağrısının sebeplerine değinerek devam eden Ahmet Burak Sezgin, şunları söyledi:

“Bunlara sebep olan ne dediğimizde, sadece bir bölgeden söz etmek mümkün değildir. Ağız bariyeri dediğimiz bir olay var. Yani diş ve ağız sağlığının vücutla ilgisi var. Bazen gelen danışanlarımız buna şaşırıyor; ‘Ne ilgisi var?’ diyorlar ama vücut bir bütündür. Duruşun direk omurga üzerindeki etkisi gibi, Çene kemiğinin etkisi de vardır. Çenenin boyun ile boynunda omurga ile ilgisi vardır.”

Panel, soru cevap bölümünün ardından son buldu.

KAYNAK: Haber: Yağmur Sayın / İNÜHABER MERKEZİ 

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar