SON DAKİKA

AK Parti bu kez MTÜ'ye Sahiplendi

AK Parti Malatya Milletvekilleri, bu yıl 5. Kuruluş Yıldönümünü kutlayan Malatya Turgut Özal Üniversitesi'ne Rektörlüğe Prof. Dr. Recep Bentli atandıktan sonra, ilk defa mezuniyet törenine katılarak, öğrenciler ve akademik personelle bir araya geldiler. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'da ilk defa Malatya Turgut Özal Üniversitesi Mezuniyet törenin de hazır bulurdu.

AK Parti bu kez MTÜ'ye Sahiplendi
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni 18 Temmuz 2023 Salı günü saat: 13.00’de Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

Rektörümüz Prof. Dr. Recep Bentli’nin ev sahipliği yaptığı Mezuniyet Törenine; Malatya Valisi Hulusi Şahin, AK Parti Malatya Milletvekilleri İhsan Koca, İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Okyay, Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Badem, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Vali Yardımcısı Gürkan Üçüncü, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Arapgir, Battalgazi, Darende, Doğanyol Pütürge ve Yeşilyurt Belediye Başkanları, öğretim üyeleri, mezunların aileleri ve basın mensupları olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Üniversitemizin tanıtım filmi ve 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden öğrenciler ile akademik ve idari personeli için hazırlanan kısa anma filminin gösterimi ile başladı. 

            Üniversiteyi birincilikle tamamlayan Ziraat Fakültesi Mezunu Ümmühan Yaren Kaçmaz’ın mezunları temsilen yaptığı konuşmanın ardından, protokol konuşmalarına geçildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Recep Bentli, açılış konuşmasına törene katılan konukları selamlayarak ve depremde hayatına kaybedenlere Allah’tan rahmet dileyerek başladı.

Deprem sonrası uzaktan eğitim koşullarının iyileştirilmesi ve iletişim altyapısının güçlendirilmesi konusunda Malatya Turgut Özal Üniversitesinin aldığı tedbirleri vurgulayan Bentli, uzaktan eğitim sürecini başarıyla geçirdiklerini ifade ederek, süreç boyunca gösterdikleri gayretleri için öğretim üyeleri, mezunlar ve ailelerine teşekkür etti.

Bentli, hedeflerinin çağın gerektirdiği tüm ihtiyaçları karşılayabilen, bölgenin mühendislik ve teknoloji alanında önde gelen üniversitelerinden biri haline gelmek olduğunu ifade etti.

Üniversitenin faaliyetleri hakkında da bilgiler aktaran Rektör Bentli, “İlk öğrencilerini 2018 yılında almış olan Malatya Turgut Özal Üniversitesi çok genç bir üniversitedir. Üniversitemiz kuruluşundan bu yana geçen 5 yıllık süreçte Ziraat Fakültesi ve 8 ilçede yer alan meslek yüksekokullarıyla çıktığı eğitim öğretim yolculuğuna 1 enstitü, 5 fakülte, 2 yüksekokul, 1 meslek yüksekokulu ve 9 araştırma ve uygulama merkezinin kuruluşunu ekleyerek gelişimine devam etmiştir. Bu yıl üniversitemize 24 yeni program eklenmesi ile program sayımız 111 olacaktır. Önümüzdeki yıl öğrenci sayımız yüzde 50 artmış olarak akademik faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Deprem sonrası üniversite binalarının hasarlarının büyük bir hızla tespit edilip, güçlendirme ve tadilatlarına başladıklarını belirten Bentli, artan öğrenci sayısıyla birlikte yüz yüze eğitimin hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu vurguladı.

Bentli, mezunlara seslendiği konuşmasının devamında, “Bugün hem sizlerin ve hem ailelerinizin büyük fedakarlıklar ve emeklerle aşmış olduğu uzun bir sürecin son günü. Üniversitede geçirdiğiniz dört yıl boyunca kazandığınız birikimlerle donanmış olarak, yeni bir yolculuğa adım atıyorsunuz. Bu yolculukta üniversitenizin kapılarının sizlere her zaman açık olduğunu unutmayın. Üniversite hayatı sadece sınıflarda öğrendiklerinizle sınırlı değildir. Bu süreç, kendinizi keşfettiğiniz, ilgi alanlarınızı belirlediğiniz ve yeteneklerinizi geliştirdiğiniz bir dönem oldu. Zorluklarla karşılaştınız, başarılar elde ettiniz ve bazen başarısızlıkla yüzleştiniz. Bugün, sizinle birlikte geleceğe umutla bakıyoruz. Dünya, büyük bir hızla değişirken, geleceğin iş gücüne olan talepleri de değişim gösteriyor. Eğitim sürecinizde öğrendiklerinizle yetinmeyip, değişimlere ayak uydurmalı, yenilikçi ve çok yönlü bireyler olmayı ilke edinmelisiniz. Hayatta en değerli şeylerden biri, sürekli öğrenme ve kendinizi geliştirme arzusunu sürdürmektir. Bu yolculukta başarılı olmanız için; dünyayı ve çevrenizi keşfetme arzunuzu canlı tutun. Yenilikleri takip edin, araştırmalar yapın ve sürekli olarak kendinizi geliştirmeye çalışın. Hayatta başarı elde etmenin yolu, engellerle karşılaştığınızda pes etmek yerine mücadele etmektir. İçinizdeki gücü ve kararlılığı hiç kaybetmeyin.” şeklinde konuştu.

Bentli öğretim üyelerine hitabında “Her biriniz öğrencilerimizin eğitim yolculuğunda önemli bir rol oynadınız ve onların hayatlarına dokunarak değerli bir miras bıraktınız. Bu nedenle, gösterdiğiniz özveri ve gayret için bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmasında mezunların ailelerine de yer veren Bentli, “Çocuklarınızın mezuniyeti, sizin de emeklerinizin bir meyvesi olarak karşımıza çıkıyor. Artık çocuklarınız yeni bir başlangıç yapacaklar ve kendi yollarını çizecekler. Onları desteklemeye ve yanlarında olmaya devam edeceğinizi biliyoruz. Sizlerin sevgisi ve desteği, onların hayatta karşılaşacakları zorlukları aşmalarında çok önemli bir güç kaynağı olacaktır. Bu özel gün, aynı zamanda sizin sevgi, sabır ve destek dolu yolculuğunuzun da bir sonucudur. Çocuklarınızın yetişmesinde gösterdiğiniz özveri ve fedakârlık, onların başarılı bireyler olmalarına büyük katkı sağlamıştır. Onları motive etmek ve her adımda yanlarında olmak, çocuklarınıza en değerli armağanınızdır.” dedi.

Rektör Bentli konuşmasının son bölümünde, “Hayattaki başarılarınızı bizlerle paylaşın, üniversitenizi sık sık ziyaret edin, bizimle iletişimde kalın. Bizim için elde edilebilecek en büyük ödül, sizlerin başarısı ve mutluluğudur. Bundan sonra başlayacak olan hayatınızda sağlık, mutluluk, hayırlı ve başarılı bir ömür geçirmenizi diliyorum. Önünüzde yeni bir yolculuk var ve bu yolculukta başarılarla dolu bir gelecek sizi bekliyor. Yolunuz açık ve bahtınız hep güzelliklerle dolsun. Hepinizi bir kez daha tebrik ediyor, başarılarla dolu bir gelecek diliyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, “Bugün çok değerli öğrencilerimizin mezuniyet gururunu hep birlikte idrak ediyoruz. Bugün son gibi görünse de aslında çok uzun bir başlangıç ve o uzun başlangıcın ilk adımı. Çok şanslısınız ki Türkiye’nin çok büyük bir devlet adamı olan merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın adını taşıyan bir üniversiteden mezun oluyorsunuz. Bu vesileyle Turgut Özal’ı rahmet ve minnetle yad ediyorum. Üniversiteler öğrenmenin beşiğidir. Öğrenmenin yaşı ve zamanı yoktur.” dedi. Ölmeztoprak, Hz. Mevlana’nın ‘Bir mum diğer mumu yakmakla ne kaybeder’ sözünü alıntılayarak, öğrencilerin eğitim süreçlerinde özverili katkıları için öğretim üyelerine teşekkürlerini ifade etti. Konuşmasının sonunda mezunları ve ailelerini tebrik eden Ölmeztoprak, mezunlara gelecek yaşamlarında başarılar dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Son olarak kürsüye gelen Malatya Valisi Hulusi Şahin, sadece öğrencilere hitap etmek istediğini belirterek, “4 yıl lisans, 2 yıl ön lisans süresince bilgi ve bilim denizinin hepsini size öğretmek mümkün değil. Üniversite öğrenmeyi öğretir. Bilgiye ve ihtiyaç olana nasıl ulaşılabileceğini öğretir. Eskilerin ifadesi ile ‘efradını cami ağyarını mâni’ bir şekilde yapmayı öğretir. Bilimsel ve eleştirel düşünmeyi, bilimsel merakı öğretir. Eğer bunları öğrendiyseniz kendi alanınızda yeterli yetkinliğe ulaşmış sayılırsınız. Bundan sonrası kendi gayretinizdir. Üniversiteniz Turgut Özal gibi kıymetli bir devlet adamının ismini taşıyan kurumsal bir kimliğe sahip. Çok genç bir üniversite ama çok hızlı dev adımlar atarak büyüyor, Turgut Özal’ın ismine yakışır mezunlar vermek üzere çalışıyor. Türkiye bugünkü olduğu konuma Turgut Özal’ın bizlere bıraktığı düşünce devrimi sayesinde gelmiştir. Deprem bizi yıldırmasın. Bizi öldürmeyen bizi güçlendirir. Bu şehir ve bu üniversite depremin üstesinden gelecek dinamiklere sahiptir. Birliğimizi muhafaza ederek, çalışalım, üretelim ve geleceğe umutla bakalım.” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından, dereceye giren mezunlara plaket ve hediye takdimi yapıldı. Üniversiteden dereceyle mezun olan öğrencilere başarı plaketleri Vali Hulusi Şahin, milletvekilleri İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak ve İhsan Koca ile Rektör Prof. Dr. Recep Bentli tarafından takdim edildi.

Plaketlerin takdiminin ardından Rektör Bentli ve üniversite birincisi Ümmühan Yaren Kaçmaz mezuniyet anısı olarak mezuniyet kütüğüne isimliklerini çaktılar. 

Törenin geri kalan bölümünde, fakülte ve meslek yüksekokullarından dereceyle mezun olan öğrencilere başarı plaketleri ve mezun öğrencilere mezuniyet belgeleri her bölümün öğretim üyeleri tarafından takdim edildi. Tören, Malatya Kongre ve Kültür Merkezi girişinde yer alan alanda mezunların kep atması ile sona erdi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar