SON DAKİKA

Alkol almak 60'tan fazla hastalıktan en az birinin yaşanma riskini artırabiliyor

Alkol almak 60'tan fazla hastalıktan en az birinin yaşanma riskini artırabiliyor
A- A+

Nature Medicine dergisinde yayımlanan yeni araştırmaya göre miktarı ne olursa olsun alkol almak, 60’tan fazla hastalıktan en az birinin yaşanma riskini artırabiliyor.

 New York Post Gazetesinin aktardığı habere göre, Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar, Çin’de alkolün erkekler üzerindeki etkilerini inceledi.

Araştırmacılar, daha önce alkolle bağlantılı olmayan 30’dan fazla hastalık da dahil olmak üzere, ara sıra içki içenlerin bile belirli koşullar için daha yüksek risk altında olduğu sonucuna ulaştılar.

Oxford Population Health’te bir araştırma görevlisi olan çalışmanın baş yazarı Pek Kei Im, açıklamasında “Alkol tüketimi, daha önce tanımlanandan çok daha geniş bir hastalık yelpazesiyle ters yönde ilişkilidir. Bulgularımız, bu ilişkilerin muhtemelen nedensel olduğunu gösteriyor” dedi.

Çalışmaya, Çin genelindeki 10 bölgeden, yüzde 41'i erkek 512 bin kişi katıldı.

Erkeklerin yüzde 33’ü haftada en az bir kez alkol tükettiğini kabul ederken kadınların yalnızca yüzde 2’si düzenli olarak alkol aldığını söyledi.

Alkol kullanan erkeklerin yüzde 62’si her gün içki içtiğini bildirirken, yüzde 37’si sık sık içki içtiğini itiraf etti.

Araştırma ekibi, 12 yıl boyunca katılımcıları takip ettikten sonra, alkol almanın erkeklerde 610 hastalık riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Bunlardan 28’i yemek borusu kanseri, karaciğer hastalığı ve şeker hastalığı gibi içki içmeye bağlıydı. Ancak geri kalan 33’ü, mide ve akciğer kanserleri, mide ülserleri ve gut dahil olmak üzere alkolle ilgili hastalıklar olarak tanımlanmamıştı.

Her gün içme veya fazla içme gibi belirli aşırı davranışların da riskleri artırdığı kaydedildi.

Oxford Population Health’te doçent olan çalışma yazarı Iona Millwood, “Alkolün zararlı kullanımının hem Çin hem de küresel ölçekte sağlık sorunları için en önemli risk faktörlerinden biri olduğu netleşiyor” diye konuştu.

Alkol alımı, ‘ölçülü olsa bile’ bazı kanserlerle ve hatta erken ölüm dahil olmak üzere sağlık sonuçlarıyla ilişkilendiriliyor. Buna rağmen ABD’lilerin tahminen yüzde 63’ü alkol almaya devam ediyor.

Kanada Madde Kullanımı ve Bağımlılığı Merkezi ocak ayında, içme alışkanlığı olanlar için endişe kaynağı haline gelen güncellenmiş sağlık yönergelerini açıkladı.

Kanadalı yetkililer, az miktarda olsa bile alkolün hiçbir şekilde sağlık için iyi olmadığına dikkat çekti.

KAYNAK:  New York Post Gazetesi 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar