SON DAKİKA

“Aort yırtılması oldukça riskli ve deneyim gerektiren ameliyatlar"

“Aort yırtılması oldukça riskli ve deneyim gerektiren ameliyatlar
A- A+
Reklam

Aort damarının yırtılması nedeniyle Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran iki hasta, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi ABD Başkanı ve Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Nurkay Katrancıoğlu ile Kalp ve Damar Cerrahisi ekibi tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyonla hayata tutundu.

-"Geç kalındığı zaman hasta hayatını kaybedebilir"


Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Nurkay Katrancıoğlu, hastaların hastaneye başvurmalarının ardından yapılan tetkikler doğrultusunda ameliyata karar verdiklerini belirterek, "İki hastamıza da tanı konulduktan kısa bir hazırlıktan sonra ameliyata aldık. Ameliyatta yapılması gereken aort yırtığının suni bir damarla değiştirilmesi, ancak aort damarı çok narin yapıda olduğu için bunlara dikiş koymak oldukça çok zor. Dikiş konulan yerlerde yeni yırtıklar oluşabiliyor. Bu nedenle bu tür ameliyatlar özellik isteyen, tecrübe isteyen ve uzun süren ameliyatlar. Geç kalındığı zaman hasta hayatını kaybedebilir. Şu anda iki hastamız da serviste gezip dolaşabiliyor. Hastalarımızı gerekli kontroller yapıldıktan sonra taburcu edeceğiz" diye konuştu.


“Aort yırtılması ameliyatları oldukça riskli ve deneyim gerektiren ameliyatlar.”


Prof. Dr. Nurkay Katrancıoğlu, yüksek tansiyona bağlı aort damarı yırtılan hastaların çoğunun hayati risk taşıdığını, özellikle ileri yaştaki insanların yılda bir kez aort damarında genişleme olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerektiğini kaydetti. 
Aort Damarı yırtılmasının nadir görülen ancak son derece ölümcül bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Katrancıoğlu, “Hastalar, tanı konulduğunda acil olarak ameliyata alınması gerekiyor çünkü ameliyat edilmediği takdirde bu hastaların çoğu 24 saat içinde hayatını kaybediliyor. Aort yırtılması ameliyatları oldukça riskli ve deneyim gerektiren ameliyatlar bundan dolayı nadir görülen ancak son derece ölümcül bir hastalık. Hastalarımızı şifa ile taburcu etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar