SON DAKİKA

Arapgir'de Seçimi CHP Kazandı, Çoğunluğu AK Parti Aldı

Arapgir'de Seçimi CHP Kazandı, Çoğunluğu AK Parti Aldı
A- A+

CHP adayı Haluk Cömertoğlu'nun kazandığı Arapgir Belediye Başkanlığı sonuçlarına AK Parti tarafından yapılan itiraz Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından reddedilmesinden sonra, İlçe Belediye Meclis Üyeliği seçiminde, CHP'den 17 oy fazla alan AK Parti'nin daha fazla sayıda meclis üyeliğini kazanmasına CHP tarafından yapılan itirazın da İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildiği bildirildi. Başkanı CHP'den olan Arapgir Belediye Meclisi'nde AK Parti'nin 6, CHP'nin 5 üyesi bulunuyor.

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde Arapgir'de Belediye Başkanlığı oylamasında CHP'li Haluk Cömertoğlu 3 bin 318 oy, AK Parti'li Çetin Özdemir 3 bin 070 oy, Yeniden Refah Partisi'nden (YRP) Arzu Taştan 277 oy alarak, ilk 3'te sıralanmışlar, AK Parti bu sonuca itiraz etmiş, İlçe ve İl Seçim Kurullarının itirazı reddetmesinin ardından konunun götürüldüğü Yüksek Seçim Kurulu da red kararı vermişti.

Belediye Başkanlığını kazanan CHP, Belediye Meclis Üyeliği seçiminde 16 oy fazlasıyla kontenjan üyelikleri seçimini AK Parti'nin kazanması üzerine sonuca itiraz etmişti.

Belediye Meclisi'nde, AK Parti listesi 3 bin 133 oy alırken, CHP listesi 3 bin 317'de kalmış, üçüncü sıradaki YRP ise 391 oy toplamıştı.

11 üyeli ilçe belediye meclisinde AK Parti'nin 6, CHP'nin 5 üyelik kazanması üzerine CHP'nin sonuca yaptığı itiraz İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. CHP, süre yetersizliği gerekçesiyle itirazı daha üst kurullara taşıyamadı.

-İlçede CHP, Büyükşehir'de AK Parti..


Bu arada, 31 Mart'taki seçimde Arapgir Belediye Başkanlığı'nı CHP adayı Haluk Cömertoğlu  kazanırken, bu ilçede Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde ise, Arapgirli olan Büyükşehir Başkan Adayı Sami Er daha fazla oy elde etti.

malatyayenises.com

malatyagazete.com

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar