SON DAKİKA

Asgari ücret açıklandı

Asgari ücret açıklandı
A- A+

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrette son 50 yılın en yüksek artış oranını gerçekleştirdiklerini belirterek, “2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 TL olacaktır. Asgari ücretten gelir ve damga vergisi de alınmayacaktır” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu; “Asgari ücrette tarihi bir artışı gerçekleştirirken, bunun işveren üzerindeki yükünü azaltacak adımları da ihmal etmedik. Önümüzdeki yılbaşından itibaren, asgari ücretten alınan gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla, işveren kesimini 450 liralık ilave bir yükten de kurtarmış oluyoruz. Bir başka ifadeyle, asgari ücrette tarihi bir artış yaparken, bunun işveren üzerindeki ilave maliyetini 450 lira aşağıya çekmiş bulunuyoruz. Hükümet olarak, asgari ücreti fevkalade yüksek bir oranda artırarak çalışanlarımızın, asgari ücretten alınan vergiyi kaldırarak işverenlerimizin yanında olduğunu gösterdik. Böylece istihdamda, asgari ücretin artışının yol açtığı maddi külfetten kaynaklanabilecek muhtemel azalışların da önüne geçtiğimize inanıyoruz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar