SON DAKİKA

Bakanlık: “TSO olmasa da OSB’de işler yürütülür, yönetime katılsalardı”

Bakanlık: “TSO olmasa da OSB’de işler yürütülür, yönetime katılsalardı”
A- A+

Malatya Yeni Ses

1.OSB Müteşebbis Heyete 4 üye gönderen Malatya 1. OSB Sanayiciler Derneği yönetim kurulunun kendi aralarında mahkemelik olması nedeniyle Müteşebbis Heyet için dernek tarafından yeniden 4 üye seçimi yapılacak. Malatya 1. OSB Sanayiciler Derneği 6 Eylül Pazartesi günü yeniden toplantı yaparak Müteşebbis Heyete göndermesi gereken 4 üyeyi belirleyecek.

 

-Sorun derneğin yönetiminde oluşan sorun….

Malatya TSO’nun TSO Başkanı Oğuzhan Sadıkoğlu ve Yönetimindeki Özcan Dündar’a yönelik  Malatya 1. Organize sanayi Bölgesi’ndeki  usulsüzlük iddiaların gündeme gelmesi karşısında kamuoyunda ters algı oluşturmak için isim göndermediği 1. Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Seçiminde, Malatya 1. OSB Sanayiciler Derneği’nin 11 isimden oluşan yönetim kurulunun 10 üyesinin toplanarak 4 isimden oluşan müteşebbis heyet üyesi belirlemesi toplantısında bulunmayan 1 üyenin “Ben toplantıya davet edilmedim” gerekçesiyle başvurduğu Malatya 6. Asliye Mahkemesi 4 üyenin Müteşebbis Heyete üye olarak belirlendiği toplantı hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından gönderilen yazı da, “Malatya 1. OSB Sanayiciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Abbas Daşan tarafından 1. OSB Sanayiciler Derneği yönetimine karşı “Dernek yönetim kurulunun müteşebbis heyetinin belirlenmesi konulu 27 Temmuz 2021 tarihli 2 numaralı kararının iptali için, Malatya 6. Asliye Hukuk Mahkemesine açmış olduğu davada tedbir verildiği anlaşılmıştır. Bu tedbir kararı gereğince kuruluş protokolüne göre OSB Müteşebbis heyetinde 4 üye ile temsil edilen Malatya 1. OSB Sanayiciler Derneği’ni temsilen müteşebbis heyet ve yönetim kurulunda yer alan üyelerin tedbir kararı kalkana kadar yetkisiz hale geldiği, davanın uzun süre devam edebileceği düşünüldüğünden derneğin karar organınca usulüne uygun olarak yeni üyelerin belirlenerek Malatya Merkez 1. OSB’ye bildirilmesi gerektiği düşünülmektedir.” denildi.

 

Yazıda Müteşebbis Heyet oluşturuluncaya kadar iş ve işlemlerin Vali ve Belediye başkanı tarafından mevcut yetki belgesi çerçevesinde yürütülmesi tavsiye edildi. Bunun üzerine Malatya 1. OrSB Yönetim Kurulu’nda Vali Aldın Baruş Başkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Başkan Vekili olarak görev yapacak.

 

Malatya 1. OSB Sanayiciler Derneği 6 Eylül Pazartesi günü yeniden toplantı yaparak Müteşebbis Heyete göndermesi gereken 4 üyeyi belirleyecek.

 

-“TSO olamasa da OSB’de işler yürütülür”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından gönderilen yazı da, Ticaret ve sanayi Odası’nın Malatya 1. OSB Müteşebbis heyette üye bulundurmamasının bir hukuki sorun olmadığı da açıkça belirtildi. Yazı da, “Müteşebbis heyetin toplantı yeter sayısının 8, kara yeter sayısının ise en az 5 olduğu göz önüne alındığında, TSO’yu temsil eden 4 üyenin eksikliğinin, müteşebbis heyetin toplanması ve karar almasına engel olmadığı düşünülmektedir.” denildi.

Söz konusu bakanlık yazısı “Ticaret ve sanayi Odası Başkanlığına” da gönderildi.

 

 

-1. OSB Müdürü Görevinin Başında

Bu arada, Malatya TSO Genel sekreterliğinden istifa ederek ayrıldıktan sonra eski görev yeri olan Malatya 1. OSB Müdürlüğüne yeniden atanan remzi Yaşar’ın atanması ile ilgili olarak hukuki bir sorun bulunmadığı ve atama karanının geçerli olduğu öğrenildi.  Remzi Yaşar, 3 yıllık görev süresinin ardından TSO Başkanı ile ilgili olarak ortaya çıkan usulsüzlük iddialarının ardından TSO’daki görevinden istifa etmişti.

www.malatyayenises.com

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar