SON DAKİKA

Beşkonaklara Kültür Varlığı tescili ve imar koruması

Beşkonaklara Kültür Varlığı tescili ve imar koruması
A- A+

Geçmişi 120 yılı bulan kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki geleneksel Malatya konaklarının yapım özelliklerini taşıyan tarihi Beşkonaklar ikinci grup Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilerek,  ön ve  arka cephesindeki  parseller koruma alanı olarak belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun Malatya Beşkonaklar Tarihi Evleri ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. 

Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 29 Mart 2023 tarihli kararına göre; merkez Saray Mahallesindeki mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan  bitişik 5 ayrı konaktan oluşan Beşkonaklar, 2’nci Grup Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilerek, anıt fişleri onaylandı. 

Kurul, “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarını ve Sitlerin Tespit ve Tescili Hakkındaki Yönetmelik” gereğince Beşkonakların bulunduğu parseller ile sağ ve solundaki bitişik parseller ile ön ve arkasındaki parsellerin tapu kütüğü beyanları hanesine “Tamamı Beşkonaklar Korunma alanında Kalmaktadır” şeklinde koruma alanı belirlenmesine ve yapılacak tapu kayıt örneklerinin Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na gönderilmesine karar verdi.  Buna göre, Beşkonakların sağ başındaki ve sol başındaki parseller ile arkasındaki 7 parsel ve ön cephesindeki 7 parsel olan,  92 ada 82 ve 66 nolu parseller, arkasındaki 92 ada 21, 67, 58, 59, 60, 61 ve 83 nolu parseller, ön cephesindeki 124 ada 183 ve 184 nolu parsel, 180 ada 3,4,5,6 ve 7 nolu parseller Beşkonakları koruma alanı içinde kaldı. 

Bu arada, depremi yıkılmadan atlatan Beşkonaklar’ın bitişiğinde ve karşısında bulunan bazı binalar yerle bir olurken, çok sayıda bina ise ağır hasar aldı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar