SON DAKİKA

Birikmiş vergiler için sürenin uzatılmasına sıcak bakılmıyor

Birikmiş vergiler için sürenin uzatılmasına sıcak bakılmıyor
A- A+

58.Doğu ve Güneydoğu Anadolu SMMM Odaları Platform Toplantısı 17.Şubat.2024 Cumartesi Günü Malatya da Yapıldı.

Toplantıya TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Genel Sekreteri Yahya Arıkan ve TÜRMOB Kurul Üyeleri ile Platforma dahil Adıyaman, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ-Bingöl, Gaziantep, Malaya, Mardin-Şırnak, Muş, Şanlıurfa, Van-Ağrı-Hakkari Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda Başkanları ve Kurul Üyeleri ile Platform Kurucu başkanı ve Önceki Dönem Malatya SMMMO Başkanı YMM Mustafa Bahadır Altaş ve önceki dönem Malatya SMMMO Başkanı SMMM Nuh Boyraz’ın yanı sıra Deprem bölgesi illerinden Adana SMMMO Başkanı Güney Yılmaz, Hatay SMMMO Başkanı Jale Marufoğlu, İskenderun SMMMO Başkanı İbrahim Kaynar, Kahramanmaraş SMMMO Başkanı Abdullah Kalın konuk olarak katıldılar.

Toplantı için Malatya gelen TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Genel Sekreteri Yahya Arıkan Ve TÜRMOB Kurul Üyeleri ilk önce Malatya yakınca da bulunan Mali Müşavirler konteyner iş merkezinde depremden etkilenen ve faaliyetine burada devam etmek zorunda kalan meslek mensupları ile bir araya geldiler. 

Burada konuşan Emre Kartaloğlu “Acılarımız ve sorunlarımız büyük kayıplarımız için üzüntümüz dinmek bilmiyor. Bizler TÜRMOB olarak depremin ilk gününden bugüne kadar sizlerin yanında olmaya çalıştık, bundan sonrada olmaya devam edeceğiz. Bulunduğunuz şartlar artında mesleği icra etmenizin ne kadar zor olduğunu biliyor ve görüyoruz. Yakın zamanda sona erecek olan Mücbir sebep halinin devamı için bakanlık nezdinde girişimlerde bulunuyoruz ” dedi.

Malatya Anemon otelde yapılan ve sekreterya görevi Malatya SMMMO Başkanı Serdar Böke tarafından üstlenilen 58.Doğu Ve Güneydoğu Anadolu SMMMO Platform Toplantısında konuşan TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu “ Yakın zamanda sona erecek mücbir sebep halinin uzatılması konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde yapmış olduğumuz  girişimlerde üzülerek belirtmek isterim Malatya ve Kahramanmaraş da Organize Sanayi Bölgelerinde alınacak birikmiş vergiler için sürenin uzatılmasına sıcak bakılmıyor. 2024 Yılında uygulanacak olan enflasyon düzeltmesi uygulaması iş dünyasına yeni vergi yükü getirecektir. Biz bu konuda gerekli uyarıları yaptık, enflasyon düzeltmesinin geçici vergi dönemlerinde yapılmaması konusundaki taleplerimizi bakanlığa ilettik.” dedi

Toplantıda da konuşan Malatya SMMMO Başkanı Serdar Böke Deprem bölgesinde enflasyondan kaynaklı haksız rekabet sorunları ve çözüm önerileri ile 2023 yılına uygulanarak başlayacak olan enflasyon düzeltme işleminin ekonomiye olumsuz etkilerine dikkat çekerek bu konuda tüm tarafların birlikte hareket etmesi gerektiği vurguladı. 

Toplantıya katılım sağlayan konuklara günün anısına plaket takdim edildi.

Toplantının sonunda Türmob tarafından açılan SMMM yeterlilik sınavını başarı ile tamamlayarak Malatya da 2023 Yılında SMMM Ruhsatı almaya hak kazanan meslek mensuplarına ruhsatları Türmob Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Genel Sekreteri Yahya Arıkan ve Malatya SMMMO Başkanı Serdar Böke tarafından verildi.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatı alan yeni üyeler ise şu şekilde;  Abdulkerim Karaköse, Cebrail Soysal, Gamze Şentürk Karvar, Haci Mehmet Yakut, Kaya Yilmaz, Serhat Onur Kaplan, Sibel Toprak, Sinan Akman, Umut Uğraş Gürbüz, Yasemin Algan, Yilmaz Taş ve Yusuf Şişman

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar