DOLAR 13,4745-0.12%
EURO 15,2812-0.1%
ALTIN 792,96-0,05
BITCOIN 4826320,96%
Malatya
-3°

KAR YAĞIŞLI

06:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gözde Akademi Hastanesi
 “Bu durum, rüşvet olarak değerlendirilebilir”

 “Bu durum, rüşvet olarak değerlendirilebilir”

"Kişinin yetkili makamda bulunmasından dolayı hediye almasının caiz olmadığını ifade etmiştir.”

ABONE OL
8 Aralık 2021 13:20
 “Bu durum, rüşvet olarak değerlendirilebilir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının “Yetkili makamlarda bulunanların hediye kabul etmeleri caiz midir?” sorusuna “Yetkili makamlarda bulunan kişilerin, bu göreve gelmeden önce aralarında hediyeleşme âdeti olmayan kişilerden her ne ad altında olursa olsun; hediye ve bağış kabul etmeleri caiz değildir. Zira bu durum, rüşvet olarak değerlendirilebilir” cevabı bulunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından vatandaşlardan gelen sorular arasında en çok sorulan sorular arasında “Yetkili makamlarda bulunanların hediye kabul etmeleri caiz midir?” konusu da bulunuyor.

-“Kamu malını zimmetine geçirmek gibidir”

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığının arasında “Yetkili makamlarda bulunanların hediye kabul etmeleri caiz midir?” sorusuna verdiği yanıt şu şekilde:

Esenlikte Kal

“Karşılıklı olarak hediyeleşmek insanlar arasında sevgi ve saygının oluşmasına katkı sağlar. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), “Hediyeleşin ki aranızdaki sevgi artsın .” (Muvatta, Hüsnu’l-Huluk 4) buyurmuştur. Ancak yetkili makamlarda bulunan kişilerin, bu göreve gelmeden önce aralarında hediyeleşme âdeti olmayan kişilerden her ne ad altında olursa olsun; hediye ve bağış kabul etmeleri caiz değildir. Zira bu durum, rüşvet olarak değerlendirilebilir (Merğînânî, el-Hidâye, V, 365; Mevsılî, el-İhtiyâr, II, 210-211).

Hz. Peygamber (s.a.s.), idari makamlarda bulunanlara verilen hediyelerle ilgili olarak; “Yetkililerin aldığı hediyeler, ganimetten aşırmak (kamu malını zimmetine geçirmek) gibidir.” (Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, X, 233) buyurmuştur. Yine Resûlullah (s.a.s.), zekât toplamakla görevlendirdiği memurunun hediye aldığını işittiğinde; “Benim gönderdiğim bir görevliye ne oluyor ki: ‘Bu zekât malıdır; bu da bana hediye edilmiştir.’ demektedir! Bu kişi babasının (yahut anasının) evinde oturup kalsa, acaba kendisine hediye verilir miydi? Allah’a yemin ederim ki, sizden biriniz o zekât malından bir şey alırsa kıyamet gününe o malı boynunda taşıyarak gelecektir.” (Müslim, İmârât, 26) buyurarak, kişinin yetkili makamda bulunmasından dolayı hediye almasının caiz olmadığını ifade etmiştir.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Web Tasarım

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.