SON DAKİKA

“Buğday için 1 TL, arpa için 25 kuruş zam yaptılar!”

“Buğday için 1 TL, arpa için 25 kuruş zam yaptılar!”
A- A+

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba Malatya’da arpa ve buğday üreticisi çiftçileri ziyaret etti. 

Tarlada çiftçilerle konuşan Ağbaba, “TMO’nun açıkladığı 25 kuruş zam çiftçiye hakaret gibi. Geçen yıl kilosu 7 lira olan arpa, bu sene 7,25 . TÜİK Enflasyonu %75. Çiftçi 25 kuruş zamla ne yapsın” dedi. 

Ağbaba’nın açıklaması şu şekilde, “Maalesef bugün toprak mahsulleri ofisinin açıklamış olduğu rakam, köylü açısından, çiftçi açısından hakaret gibi algılanıyor. Bir kilo arpa bir çay parası etmiyor. Geçen yıl tonu 7000 lira olan arpa alım fiyatı bu sene 7.250 Tl açıklandı. Ton başına 250 lira artış yapıldı. Enflasyon tüik rakamlarına göre %75. Gerçek rakamlara göre %150  Mazotun fiyatı 18 19 lirayken olmuş, 45 TL. Lastik fiyatı 2 kat artmış. Gübre fiyatı 2 kat artmış. Her şey ateş pahası ama çiftçiye reva görülen şey sadece kilo başına 25 kuruşluk zam!  Buğday için 1 TL, arpa için 25 kuruş zam yaptılar!

Buradaki verilen mesaj herhalde. Çiftçiye üretim yapma deniyor. Ukrayna'dan ithal ürün getiriyorlar. Tasarruf tasarruf dendi. Üretim yapanlara üretim yapma diye tasarruf ediliyor sanırım. AKP iktidara geldiği zaman 2 buçuk milyar çiftçinin borcu varmış. Şu anda çiftçinin  700 milyar borcu var. Tarım ürünlerinde 20 milyar dolar ithalata para verilmiş. 

Çiftçi üretmesin, yabancı üretsin deniyor. Ekenler biçenler alın terini karşılayamazken Ukkrayna'dan sağdan soldan ithalat yapılıyor. Hükümeti millî yerliyiz diyorlar ama böyle millilik, yerlilik olmaz. Bunların milliliği, yerliliği batsın. Trakya'da bir miting yapacağız. Bu konuyu genel başkanımız gündeme getirecek maalesef durum hakikaten iç açıcı değil. Eskiden burada 50 dönüm, 100 dönüm tarlası olan eken biçen çoluğun çocuğun nafakasını çıkarıyordu. Şimdi masrafını bile çıkaramıyor, alınterini de boşa gidiyor.” / BÜLTEN

malatyayenises.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar