SON DAKİKA

Büyükşehirin 'Kafa Karıştıran- Enteresan' Takas arsası elinde kalmış!..

Büyükşehirin 'Kafa Karıştıran- Enteresan' Takas arsası elinde kalmış!..
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 6 yıl önce Sıtmapınarı’nda ana cadde üzerinde bulunan bir parselle takas ettiği Gedik Mahallesi’nde dağlık alanda yer alan parseli satamadığı ve Büyükşehirin elinde kaldığı ortaya çıktı.  

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, Ahmet Çakır'ın başkanlığı döneminde, Nisan 2016’da aldığı bir kararla mülkiyeti Mehmet K. ve Talip K. isimli şahıslara ait Yeşilyurt İlçesi Gedik Mahallesi 409 ada 5 No’lu 1239 metrekare parseli, mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait Şifa Mahallesi İnönü Caddesi üzerinde Sıtmapınarın'nda bulunan ve Münir Erkal döneminde İmam Hatip Lisesi’nin ana caddeye çıkış kapısı olarak imarda gösterildiği bildirilen 1607 ada 3 No’lu (103.00 m2 sahalı) parsel takas edilmişti.  

Çırmıhtı- Gedik Mahallesi’ndeki imarda ayrık nizam 3 kata müsaadeli, 1239 metrekare olduğu belirtilen arsa daha önce satışa çıkartılmasına rağmen satılamamıştı. Söz konusu Gedik Mahallesindeki arsanın halen Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunduğu öğrenildi.  

Emlak değeri yüksek olan Sıtmapınarı'nda, İmam Hatip Lisesi'nin hemen yanı başında, ana cadde üzerindeki bir arsayı 6 kilometre mesafede dağlık alandaki bir arsa ile takas edilmesi o dönem çok tartışılmış ve tepki görmüştü.  

Söz konusu Büyükşehir’den takas yoluyla alınan arsanın daha sonra imarda bulunduğu Şifa Mahallesi 1607 nolu adadaki diğer hisseli parseller ile 23 Aralık 2016 Tarihli Tevhit İşlemi ile birleştirildiği ortaya çıktı.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin  Nisan 2016 tarihli toplantısındaki takas konulu kararının özeti şöyleydi:

 “Gündemin 2. Maddesi; Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan Battalgazi İlçesi Şifa Mahallesi 1607 Ada 3 Nolu parselin takası hakkındaki Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı’nın 17.03.2016 tarihli ve 69462 sayılı yazısı eki dilekçe okunarak gereği görüşüldü. Mülkiyeti Malatya Büyükşehir Belediyesine ait, Battalgazi İlçesi, Şifa Mahallesi 1607 ada,3 nolu (103.00m2 sahalı) parsel ile mülkiyeti Mehmet K….. Ve Talip K….. ‘a ait Yeşilyurt İlçesi Gedik Mahallesi 409 ada 5 nolu parselin takası yönündeki talebin değerlendirilmesi neticesinde; Söz konusu işlemin yapılabilmesi için, Battalgazi İlçesi, Şifa Mahallesi 1607 ada 2 nolu parselin malikleri Mehmet K…… ile Talip K…… ve 1607 ada 4 nolu parselin maliği Turan K…, Malatya 1. Noterliğinden Ortak Girişim (İş Ortaklığı) Beyannamesi düzenletmiş olduğu; pilot olarak Mehmet K…..’u belirlemiş olduğu ve mağduriyetlerinin giderilmesi istendiği anlaşıldığından; Mülkiyeti Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Battalgazi İlçesi, Şifa Mahallesi, 1607 ada,3 nolu (103.00 m2 sahalı) parsel ile mülkiyeti Mehmet K……. Ve Talip K……’a ait Yeşilyurt ilçesi, Gedik Mahallesi, 409 ada 5 nolu parselin 5393 sayılı Belediye Kanununun 18. Maddesinin (c) bendine göre takasına katılanların oy birliğiyle karar verildi.” 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar