SON DAKİKA

Canlı yayında skandal itiraf, “Acil yıkılacak listesindeydi, itiraz ettim hafif hasarlıya çevrildi”

A- A+

Yerel televizyonda canlı yayına katılan iş insanı acil yıkılacaklar listesine alınan bir sitenin hafif hasarlıya dönüştürülmesini, “Oranın acil yıkılacaklara girdiğini gördüm, orasına hafif hasar verildi birden bire. Yav, bana ait değil, ben orayı satmışım, mevzu o değil” sözleri bir anda insanların tüm mal varlığını kaybetmelerine ya da yeniden kavuşmalarına neden olan binaların hasar derecesi tespitlerinin nasıl ve ne kadar sağlıklı yapıldığına tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

İnönü Caddesi üzerinde girişinde Vakıfbank’ın faaliyet gösterdiği, üst katlarında ise 15 Temmuz hain darbe  girişimine kadar FETÖ ile iltisaklı olduğu gerekçesiyle kapatılan Zaman ve örgütün diğer medya kuruluşları ile yine FETÖ ile iltisaklı olduğu için kapatılan bazı derneklerinde faaliyet gösterdiği, girişine Ahmet Çakır döneminde sonradan eklenen ve Hacı Uğur Polat’ın ailesine ait Polat Kuyumculuğun  da bulunduğu  binanın sahibi olan Hacı Osman Kalı, katıldığı canlı yayında ilginç açıklama ve iddialarda bulundu.

ERTV’de 18 Nisan günü yayınlanan Hülya Kaya ile Güne Bakış Programına İnönü Kapalı Çarşısının üzerinden televizyonun program müdürü Burak Altun’un canlı yayın konuğu olan iş insanı  Hacı Osman Kalı, binanın haberleri olmadan acil yıkılacaklar listesine alınarak yıkıldığını iddia etti. 

-“Benden bahsediyorum, tamam mı. Bilmeyen yoktur, hepsi biliyorlar. Bu insan neden bu kadar çıldırdı demelerini ben beklerdim”

Kalı, “Muhtara 3 günlük ihtarname yapılmış, muhtar önünde 100 tane dosyayı imzalamakla meşgul. Bize haber verme şansı yok. Depremzede muhtarımız rahatsızlanmış hastanede azaya teslim etmiş ve azanın da hiç haberi yok. Nereden bilsin buradaki mal sahibinin kime ait olduğunu? Telefon numarasını nereden bulabilir. Bu bina komple bana ait. Malatya’mızın çok kıymetli güzide vekillerimize whapsaap’tan mesaj gönderdim. Videoyu gönderdim. Ben şunu istiyorum, bu Hacı Osman bey neden çıldırdı? Neden bu  kadar malını düşünmeyen, bu kadar malına tapmayan bir insanın bu kadar, … benim derdim şu, ben Hacı Osman Kalı, benden bahsediyorum, tamam mı. Bilmeyen yoktur, hepsi biliyorlar. Bu insan neden bu kadar çıldırdı demelerini ben beklerdim, çünkü neden? Bir bunun sıkıntısı var, benim rahatsızlığım yıkılan binayı kurtarmak değil. Bu yıkılmıştır. Tamam mı, ben avukatlara para yedirecek bir insan değilim. Ben devletime…, devletimin neler çektiğini hepimiz görüyoruz, şahidiz. Yani devlet ne yapacağını  bilmiyor, gücü yetmiyor ve siz kalkıyorsunuz  burayı 3 günde, 5 günde hasar tespit çalışmalarını bitirmeye çalışıyorsunuz, böyle bir hasar tespit çalışması yapılamaz. Böyle bir olay, koskoca Malatya’da sayısını bilmiyorum, 80 binden bahsediliyor, 100 binden bahsediliyor, 100 bin bağımsız bölümün tek tek gezilmesi, veya 40 bin, 4 bin, 5 bin tane binanın  gezilmesi bile günler aylar alır. “ ifadelerini iddia eti.

-Canlı yayında acı itiraf….  “Bakın oranın acil yıkılacaklara girdiğini gördüm, orasına hafif hasar verildi birden bire.”

İş insanı Hacı Osman Kalı şunları söyledi, “Burada acil yıkılacaklarla alakalı, gerçekten emin olmak gerekiyor.  Bugün, (Özsan sanayi karşısı - Şehrin batı girişi – 2 kule ve 1 otelin olduğu site) … Otel vardı, biliyorsunuz. Bakın oranın acil yıkılacaklara girdiğini gördüm, orasına hafif hasar verildi birden bire. Yav, bana ait değil, ben orayı satmışım, mevzu o değil. Mesele, (Orayı damı  siz yaptırmıştınız? Sorusu soruluyor)  Ben arsa sahibiyim. Ve o binalar mağazalar halen çalıştırılıyor.  Evet bir yanlışlık olmuş. Yav,  o gün ben itiraz etmeseydim, ben burada olmasaydım, bugün kiracıların verdiği bir beyanla, evim yıkılsın, evet kiracılarımız çok korkmuşlar. Ben hiçbir kirayı 5 bin lira, 10 bin lira yapmadım. Ve o kiracılara da hakkımı helal etmiyorum. Ben bin lira, bin 200 lira kiraya eklerken, mutfak dolabını söken kiracılarımız oldu. Biz bunun hesabını nasıl vereceğiz.  Ankastresini söken insanlarımız oldu. Bakın şu binanın (Vakıfbank ve FETÖ yayın organı Zaman Gazetesinin uzun yıllar faaliyet gösterdiği bina) yıkılacak diyerek klimalarını, kalorifer peteklerini, şofbenlerini satanlar oldu. Kim yaptısı değil, bizim insanımız yaptı. Biz yapıyoruz, biz. Yani önce her şeyi devletten bulmayacağız. Biz alelacele yaparak, ya bir kere askı neden vardır, insanları neden beklememişler, ama suçlu insanlar değil, suçlu o garibanlar değil. Garibanlar dedikodu ile hareket ediyorlar, bina yıkılacak dediklerinde, direkmen kimsenin bilgisi olmadan, evet yetkililerimiz 2 ay sonra, evet, Selahattin Gürkan başkanım,  biz seni çok seviyoruz, ama kaybettin başkanım. Neden kaybettiniz biliyormusunuz başkanım, 2 ay sonra bu açıklamayı yapmayacaktınız, ‘Benim elimden bir şey gelmiyor’ demeyecektiniz. Bugün buraya karar verenler, bu binayı yıkanlar, çok kıymetli insanlar, ben onlara laf söylemiyorum, yanlış yapmışta olabilirler.  Ama yarın onlar gidecekler, bu şehri biz kurtaracağız, biz buraya sahip çıkacağız.

-O kuyumcu dükkanı biranda nasıl binanı girişine yapıldı? 

Canlı yayında  “Bu binanın önünde boşluk alan vardı, bina sahibi sizsiniz, sonra bir gece ansızın oraya bir kuyumcu dükkanı yapıldı (Hacı Uğur Polat’ın ailesine ait olan kuyumcu dükkanı) o süreci bir anlatır mısınız? O kuyumcu dükkanı nasıl yapıldı, üste nasıl çıkıldı, en azından birinci ağızdan soralım, orası uzun yıllar kaldırımdı, kaldırım nasıl dükkan oldu?” sorusuna ise iş insanı Hacı Osman Kalı, “Çok güzel , anlatayım, çok güzel. Biraz önce dedik, biz dedikodu ile hareket eden bir toplumuz. Orası banka tarafından kullanılan, bankanın da rahat bir ferah alan verilmesi için çekme payı yaptığı, imar sınırı içerisinde bir dükkan, camını arkada koymuşlar. Bakın, bunu biz, bu proje benim projemdi. Tabiki  işin içerisinde o anki belediye başkanımızın isminin geçmesi olayı karıştırdı. Asıl mesele o. Biz siyasete girmiyoruz. Orasını biz proje olarak sunduk, dedik ki biz burasını, çünkü orası tinerciler, tablacılar orayı kullanıyorlar, biz bundan rahatsızız, orada farklı şeyler oluyordu, ben burayı düzeltecem dedim ve oraya yapılan demir kondiksiyonu da gördünüz, yıkamadılar. Kaldırım sizin algınız. Orada kaldırım yoktu çünkü. Boşluk binanın boşluğuydu, imar sınırı içerisinde olan bir boşluk. 

-“Ben imar yolsuzluğu yapmadım, o imarları veren belediye başkanları ayakta”

Kalı, kendisine yönelik imar yolsuzluğu iddialarını red ederek şu ifadeleri kullandı “Ama biz maalesef toplum olarak ön yargılı, gerçekten araştırmadan, bilmeden, dinlemeden karar veriyoruz.  Herkesin vebalini alıyoruz. Ve bir gazeteci arkadaşımız, ben onun hükümet taraftarı olduğunu da düşünmüyorum, ismini de söylemek çok önemli değil, o gazetecini benim dahi haberimi yaptığını, tanımadan, bilmeden, imar yolsuzluğu yaptığımızı, evet, eğer benim Hacı Osman Kalı olarak bir imar yolsuzluğum varsa, onu tüm halkın içinde bağışlamayı vaad ediyorum. Eğer belediye burada bir yanlış yaptıysa bugün belediye başkanları, o imarları verenler ayakta duruyorlar da,  bir mülk sahibi Hmax serbest denen bir binaya izin alarak inşaat yaptırtıyor, kat karşılığı veriyor, ve son 3 katını yapmıyor, bu bina, o bina çok göze battığından dolayı yıkma kararı alıyorsunuz, neden o bina sağlam kalmış, o bina 3 tane büyük deprem geçirmiş, ve bugün biz onunla bile ilgilenemezken, bir baktık burası yıkılmış, (Vakıfbank ve FETÖ yayın organı Zaman Gazetesinin uzun yıllar faaliyet gösterdiği binayı işaret ederek) hiç önemli değil. Malatya halkına sesleniyorum, hepsini yıksınlar helal hoş olsun, sadece avukata vermeyecem, mahkemeye de vermeyecem, sadece şunu söylüyorum,  bugün Kadir Gecesi, ben inanıyorum ki Allah var, ben inanıyorum ki Rabbim var, benim ondan şüphem yoktur, Allah varsa ki şüphem yoktur, ondan şüphem yoktur, Allah onun hesabını soracaktır.” 

Programın sunucusu Gazeteci Hülya Kaya bu konuşmaların ardından, “Ağır hasarlıdıyda, ben itiraz ettim, az hasarlıya çevirttim. Bu nasıl bir şey, ağır hasarlı, az hasarlıya nasıl çevriliyor, kim buna nasıl izin verebiliyor?” yorumunu yapmaktan kendini alamadı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • İtiraz 44 (1 yıl önce)
    Alma mazlum, millet, devlet hakkını çıkar aheste, aheste. Bu sefer başaramadın sevgil işbilen iş insanı.
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar