SON DAKİKA

Celal Yalvaç Adı Kütüphanede Yaşayacak

Celal Yalvaç Adı Kütüphanede Yaşayacak
A- A+
Reklam
15 Aralık 2023 tarihinde kaybettiğimiz araştırmacı-yazar Celal Yalvaç’ın adı Malatya 100. Yıl Kütüphanesi Kent Arşivi bölümüne veriliyor. Bunu ilişkin onay Kültür ve Turizm Bakanlığınca Malatya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne gönderildi. 
İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ali Cengiz “Çalışmaları, arşivi, yayınlarıyla Malatya’nın kültür tarihine eşsiz katkılar sağlayan Celal Yalvaç’ın adının kütüphanemizde bir bölüme verilmesi için, kendisi henüz hayattayken, 10 Ekim 2023 tarihinde bir yazıyla Bakanlığımıza öneride bulunmuştuk. Malatya Büyükşehir Belediyesiyle iş birliği içerisinde, eski Atatürk Kız Meslek Lisesinin yerinde yaptırılan 4 katlı, yaklaşık 8200 metrekare kullanım alanına sahip kütüphanemizin kent arşivi bölümü “Celal Yalvaç Kent Arşivi” olarak adlandırılması teklifimiz Bakanlığımızca onaylandı. En kısa sürede gerekli düzenleme yapılarak merhum Yalvaç’ın ismi kütüphanenin ilgili bölümünde görünür olacak” dedi. 
Cengiz “Yalvaç’ın Malatya kültürüne, tarihine katkılarını sözcüklere sığdıramayız. Malatya’nın kültürel, tarihi değerlerinin kayda geçmesi için binlerce araştırmacıyı desteklediği gibi Müdürlüğümüz yayınlarına da hiçbir karşılık beklemeden verdiği bilgi, belge ve fotoğraflarla büyük katkı sağlamıştır. Bu vesileyle kendisini bir kez daha rahmetle anarken, adının kütüphanemizde bir bölüme verilmesini onaylayan Bakanlığımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar