SON DAKİKA

CHP'li Vekilden TBMM'de Deprem Bölgesi İçin Şok Ölüm Sayılı Uyarı

CHP'li  Vekilden TBMM'de Deprem Bölgesi İçin Şok Ölüm Sayılı Uyarı
A- A+

Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, “Bu yandaş müteahhitler uyarılmazsa bu bölgede yaklaşık olarak 352.882 kişi yani depremde ölen yurttaşlarımızın 7 katından fazlası önümüzdeki beş veya on yıl içerisinde kanserden ölecek. Onun için, iş işten geçmeden, daha çok yurttaşımız mağdur olmadan Hükûmeti, Cumhurbaşkanlığını ve özellikle Sağlık Bakanlığını göreve davet ediyoruz.” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda “Hatay Milletvekili Adnan Şefik Çirkin ve 20 milletvekili tarafından, 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında başta Hatay olmak üzere depremden zarar gören illerde meydana gelen hijyen sorunuyla hava sıcaklıklarının artması sonucu haşere ve sinek üreme alanlarında yaşanan artışın sebep olacağı sorunların tespit edilmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilmiş olan Meclis araştırma önergesinin” görüşülmesi esnasında CHP Grubu adına CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere söz aldı.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, “Değerli arkadaşlar, sayın milletvekilleri; tabii, deprem bölgesinde sorunlar gerçekten sayılmayacak kadar fazla. Biz, önergenin içeriğindeki hijyen sorunu başta olmak üzere tüm sorunlar konusundaki önergeye katıldığımızı ifade etmek istiyoruz. Ben sayın milletvekillerinin, Meclisimizin ve kamuoyunun dikkatlerini bir konuya çekmek istiyorum. Değerli milletvekilleri, Adıyaman başta olmak üzere deprem illerinde şu anda en büyük sorun asbest olayı. Biliyorsunuz, asbest kansere sebebiyet veren bir madde. Şu an ağır hasarlı binaların yıkım çalışmaları devam ediyor ve enkazların toplanma alanlarında ayrıştırmalar da devam ediyor, ancak bunlarda hiçbir şekilde kurallara uyulmuyor, ortalık toz duman, göz gözü görmüyor. Bu konuda kısa bir çalışma yaptım. Bizim defalarca söylemiş olmamıza rağmen, tabii, Hükûmet bu konuyla ilgili bir tedbir almadı. Bakınız, bu asbestin önümüzdeki süreçte Türkiye’de deprem bölgesindeki yurttaşlara yaratacağı ağır tabloyu şöyle ifade etmek isterim sizlere: Değerli arkadaşlar, hepiniz çok iyi hatırlıyorsunuz, Amerika’da 11 Eylül saldırısında İkiz Kuleler yıkıldı. O İkiz Kulelerin yıkımında etkilenen kişi sayısı 500 bindi, oluşan enkaz miktarı 1,8 milyondu, enkazdan yayılan asbest 2 bin tondu, kansere yakalanma oranı yüzde 19’du ve bu olaydan sonra Amerika'da 1.366 kişi kanserden öldü. Bakalım, 6 Şubat depreminden sonra Türkiye'de 500 binden fazla bina yıkıldı, oluşan enkaz miktarı 465 milyon ton, yaklaşık 516.666 ton asbest ortama yayıldı ve insanlar bunu soludu. Bakınız, burada kanser vakalarında yüzde 4.900 oranında bir artış olacak. Yani depremde 50 binden fazla yurttaşımız öldü. Eğer tedbir alınmazsa, eğer gözleri kâr hırsıyla bürünmüş bu yandaş müteahhitler uyarılmazsa bu bölgede yaklaşık olarak 352.882 kişi yani depremde ölen yurttaşlarımızın 7 katından fazlası önümüzdeki beş veya on yıl içerisinde kanserden ölecek. Onun için, iş işten geçmeden, daha çok yurttaşımız mağdur olmadan Hükûmeti, Cumhurbaşkanlığını ve özellikle Sağlık Bakanlığını göreve davet ediyoruz.” Dedi.

Tutdere konuşmasını şöyle sürdürdü; “Şu müteahhitlere artık ne yapacaksanız yapın. Burada çözüm belli… AK PARTİ olarak bu konuda özellikle asbest enkazlarının temizlenmesine ilişkin yönetmeliği siz çıkardınız. Şu anda çıkardığınız yönetmeliğe sizin müteahhitleriniz uymuyor. Vatandaş sizden bu konuda çözüm bekliyor. Sizleri bu konuda duyarlı olmaya görevinizi yapmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde, Türkiye deprem bölgelerinde önümüzdeki beş yıl içerisinde, on yıl içerisinde çok vahim bir tabloyla karşı karşıya kalabilir. “Asrın felaketi” olarak nitelendirdiğiniz bu deprem, önümüzdeki süreçte Türkiye için “asrın kanser felaketi”ne dönüşebilir. Meclisimizi, Hükûmeti bu konuda tedbir almaya ve çözüm üretmeye davet ediyoruz.” 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar