SON DAKİKA

Cinayetin tetikçisi konuştu, tutuklu sayısı arttı

Cinayetin tetikçisi konuştu, tutuklu sayısı arttı
A- A+

Malatya’da 24 yaşındaki Enes Yıldırım'ın, iddiaya göre  pusuya düşürülerek ölümüyle ilgili 5’i tutuklu olmak üzere toplam 8 kişinin yargılandığı davada 19 yaşındaki katil zanlısı, ilk duruşmada verdiği ifadeyle, tutuksuz 3 şüphelinin daha tutuklanmasıyla tutuklu sayısı 8'e yükseldi.

Olay, 28 Mart 2022 gecesi 22:30 sıralarında Hanımınçiftligi Mahallesi Battalgazi Yolu 2.Ara Sokak üzerinde 24 yaşındaki Enes Yıldırım, Enes K. tarafından bacağına ateş edilerek yaralanmış, Yıldırım olay yerinde hayatını kaybetmişti.

Cinayetin olaydan 1 gün önce 27 Mart 2022 tarihinde bir düğün çıkışında, olayda öldürülen Enes Yıldırım’ın abisi Hasan Y. ile Kürşat ve Cihat D. arasında başlayan kavganın devamı olarak gerçekleştiği, Enes Yıldırım’ın olay yerine Cumali Baran A. tarafından çağrılarak pusuya düşürüldüğü ve arkadaş olarak bildiği bu kişilerin planıyla öldürüdüğü idia ediliyor.

Cinayetle ilgili olarak Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 'Tasarlayarak adam öldürme' suçundan Enes K. (19), 'Tasarlayarak adam öldürme suçuna azmettirme' suçundan  Cihat D. (30) ve  Kürşat D. (37), 'Tasarlayarak adam öldürme suçuna iştirak etme' suçundan Cumali Baran A. (28), 'Tasarlayarak adam öldürmeye yardım etme' suçundan Batuhan K. (24) tutuklu, 'Tasarlayarak adam öldürmeye yardım etme'  suçundan Muhammed Ç. (26), Hacı Bayram S. (28) ve  (Taha) Yasin Y. (26) tutuksuz yargılanıyorlardı.

Katil zanlısı Enes K. (19), mahkemede verdiği ifadesinde olaydan önce kendisine uyuşturucu kullandırıldığını öne sürerek, “Uyuşturucu kullandırdıktan sonra sosyal tesislere gittik. Kürşat D., ‘bunlar çok üstümüze geliyor’ dedi. Ya Hasan'dan ya da Enes'ten bahsediyorlar, ben tam bilmiyorum, ‘git şunlara bir gözdağı ver’ dedi. Ben de  ‘kime’ dedim. ‘İşte onu Baran’ dedi.  ‘Baran ya Hasan'ı düşürecek, ya Enes'i düşürecek" dedi, Cumali Baran A.. Ben de "abi bak, ben onların ekmeğini yemişim, ben onların anasına ana demişim, ben onların evinde kalmışım, zor günümde bana yardımcı olmuşlar.’  Ben bunu kendimi kurtarmak için söylemiyorum sayın efendim, ben doğruları anlatayım şu vicdanı üstümden kalksın yeter, ondan sonra sayın efendim ‘Git, bunlar üstümüze geliyor, git şunlara bir gözdağı ver, ayağına bir tane sık, gel’ dedi. Kürşat bunları söylerken hepsi masada duyuyordu.” dedi.

Mahkeme Başkanının, “Peki niye seni seçtiler, hani ona dair bir fikrin var mı, neden senin yapmanı istiyorlar?” sorusu üzerine Enes K. şu iddialarda bulundu:

“Efendim onlar benim yaşımı 17 biliyor. Çünkü konuşmalarda orada dedi, ‘Senin yaşın küçük’ dedi. Bence bunlar benim yaşımı 17 biliyor, 18 bilmiyor. ‘Biz seni az cezayla kurtarırız, git ayağına bir tane sık, gel, ölmez, bir 2-3 ay yatarsın, ondan sonra biz şikayeti çektiririz, biz seni çıkartırız,’ dedi, ondan sonra, ‘zaten O.G., Yasin Y., Baran A., sen, gideceksiniz...’  dedi. Belediye sosyal tesislerinden çıktıktan sonra, gidip Cumali Baran A.’ı aldık. Yasin Y. gilin evinin oraya gittik, arabayı Yasin kendi kapısının önüne park etti, ondan sonra araçtan indik. Ondan sonra silahı çıkarttı Yasin, 2 tane pompalı vardı, zaten pompalılar da olaydan sonra Yasin Y. aldı, ne yaptı bilmiyorum. Bir tane pompalı verdi, ondan sonra Baran A. aşağıya gitti biz 50-100 metre işte olayın uzağındayız, Baran A. ‘ben ışığı gösterince siz gelirsiniz’ dedi. Enes silah istemiş herhalde, Enes Yıldırım herhalde silah istemiş, Baran A. da ‘gel ben sana silah vereyim’ demiş.  Aslında Baran düşürmeye çalışıyor Enes'i? Baran, Enes’e konum attı, bizde oradaydık. Yasin Y. yolda giderken Baran'ı aldıktan sonra ‘bizim evin aşağısında boş arazi var, oraya çağıralım’ dedi. Biz orada beklerken, Enes konuma geliyordu. Enes taksi ile geldi. Enes beni elimde silahı görünce kaçmaya çalıştı. Ben gider gitmez Enes beni gördü, şok oldu direkt, şok oldu, kaçmaya çalıştı, direkt Baran A. tuttu. Ondan sonra sayın efendim ben de yani hiç öldürmeye kastım yokturdu benim. Ben de ayağına bir tane sıktım, ondan sonra ben geri oradan panikle kaçtım sayın efendim, panikle Taha Y. gilin evinin oraya kaçtım. Çocuk (ölen Enes Yıldırım) kaçacaktı, eğer Baran A. tutmasaydı belki rahmetli yani simdi aramızda olacaktı, biz burada olmayacaktık. Bana ayağına sık dedi, ben de ne yapayım sayın efendim, ben baskı altında ben de bir tane ayağına sıktım. Yasin Y.’un yanına gittim,  ‘bak ambulansı arayalım.’ dedim, ben telefonu çıkarttım,  ‘bir şey olur, ambulansı arayalım’  dedim, o ara telefonu elimden aldı. Akçadağ Cezaevi'nde yatarken gardiyan geldi bana, ‘telefon şifreni ver’ dedi. Benim telefonumda şifre yoktu, sonradan konulmuş. "

Olaydan sonra gittikleri lokantada çorba içerken Enes Yıldırım’ın öldüğünü, internet haberinde okuduklarını anlatan katil zanlısı Enes K., “Kürşat D. beni Whatsapp'tan görüntülü aradı, ‘hiç canını sıkma, biz seni kurtaracağız, çevremiz var, adliyede de tanıdıklarımız var, biz seni kurtarırız’ dedi. Kürsat D. tekrar, Muhammed Ç.'ı aradı, bana verdi ‘Bak, bizi söylersen bizim dışarıda gencimiz çok, ailene şey yaparız, aileni vururuz’ dedi. Benim daha önceki tüm ifadelerim geçersizdir, çünkü o ifadelerimi yönlendirme ile vermiştim. Şu anki ifadelerim doğrudur.  " dedi.

Duruşmada Cumali Baran A. susma hakkını kullanırken, Kürşat D. ve Cihat D. ise önümüzdeki duruşma ifade vermek istediklerini bildirdiler.  Diğer sanıkların tümü, katil zanlısı Enes K.'nin mahkemedeki iddialarını reddettiler.

Sanık Cumali Baran A., cinayet zanlısı Enes K.’nın cezaevinde yönlendirilmesi sonucunda ifade değiştirdiğini iddia ederek, “Susma hakkımı kullanayım” dedi.

Sanık Cihat D. “Önümüzdeki celse ben ifade vermek istiyorum. Bir de huzurunuz da bir şey söyleyeceğim, sabahtan beri zaten anlattı, her ne kadar hayal ürünü kendince anlatıyorsa bile , hani yok Cihat'tan şunu aldım, yok Cihat'tan bunu yaptım yok, plaka dediler, plaka yine bende yok, anladınız mı efendim, ondan sonra Hasan Yıldırım ilk beyanda veriyor, hani Cihat D. benim herhangi bir şeyim yok, yine aynı, simdi bu da çıkmış kendine hayal ürünü bir şey anlatıyor.” şeklinde konuştu.

Sanık Kürşat D., “Önümüzdeki celse güzel bir savunma yapacağım size karşı.” dedi.

Cinayet zanlısı  Enes K., cezaevinde kendisine gelen para konusunda da “Bana para fişleri de her hafta geliyor, her hafta 1.000 lira, 2.000 lira yatırıyor, onu da getirecektim bu mahkemeye unuttum” dedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu 5 sanığın tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanıklar Muhammed Ç., Hacı Bayram S. ve Yasin Y.‘un tutuklanmasına karara vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Bu arada, dosyadaki bilgilere göre, Enes Yıldırım'ın öldürüldüğü yerde 2 adet, farklı yerlere atılı vaziyette bulunan 44 PY 510 plakaların Tandoğan Mahallesi Üzüm Sokakta 3-4 yıldır kullanılmayan Tempra marka otomobilden sökülerek alındığı, 44 PY 510 sayılı plakaların PTS sorgulamasında, plakaların olay yerinde görülen siyah renkli Volkswagen marka araca takılı olduğu ve aracın Elâzığ istikametine ve Malatya istikametine giriş çıkışlarının olduğunu, bu aracın ise cinayet olayına karışanlar tarafından kiralandığının tespit edildiği, iddia ediliyor.  

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar