SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Tatar, önemli mesajlarını Malatya'dan verdi!..

A- A+

-KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  Kıbrıs’ın yeni siyaseti için önemli mesajlarını Malatya'ya gönderdiği video mesajda verdi.  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Artık federal devlet değil, Kıbrıs’ta iki ayrı bağımsız devleti savunan bir siyaset gündemde” dedi.

- Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ise “Hem bölgemizde, hem dünyadaki bütün küresel oyunları uzun adamla birlikte bozacağız” sözleri ile mesaj verdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta artık federal devlet yerine, iki ayrı bağımsız, egemen, eşit devletin olabileceği yeni bir siyasetin gündemde olduğunu açıkladı. Malatya’daki bir törene video konferans sistemi ile katılan Cumhurbaşkanı Tatar, “Artık biz federal cumhuriyet değil, ama yan yana yaşayan iki ayrı devletin işbirliğini savunuyor olmamız artık Kıbrıs’ta bambaşka bir siyasetin gündemde olduğunu da bir kez daha buradan sizlerle paylaşmak istiyorum” dedi.

GAP Gazeteciler Birliği tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen GAP Oscarı Ödül Töreni, Malatya Nikâh Saray’ında düzenlenen törenle yapıldı. Ulusal ve Uluslararası alanda siyasilerin, bürokratların, sanatçıların ve iş insanlarının katıldığı organizasyonda, ödüller sahiplerini buldu.

GAP Gazeteciler Birliği tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen GAP Oscarı Ödül Töreni, Malatya Nikâh Saray’ında düzenlenen törenle yapıldı. Ulusal ve Uluslararası alanda siyasilerin, bürokratların, sanatçıların ve iş insanlarının katıldığı organizasyonda, ödüller sahiplerini buldu.

Yılın Devlet Adamı ödülü verilen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümet krizi nedeniyle katılamazken, törene katılanlara bir video ile mesaj verdi.

Törende Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Yılıın Bürokratı, Irak Bölgesel Yönetimi Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Devlet Bakanı Aydın Maruf Yılın Bakını Ödülünü, AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Aydın’a Yılın Siyasetçisi Ödülü, Kırgız Cumhuriyeti  Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a Yılın Büyükşehir Belediye Başkanı ödülü, Malatya İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren’e Yılın En Başarılı Emniyet Müdürü Ödülü  verilirken, belediye başkanı, gazeteci, yayıncı, sanatçılara da ödül takdim edildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, törene gönedrdiği video mesajında, “Bildiğiniz gibi Kıbrıs meselesi uzun yıllardır devam etmekte olan ve benim Cumhurbaşkanı seçilmemden sonra artık yeni bir siyasetin gündemde olduğu, bu siyasetin artık Kıbrıs’ta yan yana yaşayan iki ayrı bağımsız, egemen, eşit devletin işbirliği ile ancak bir anlaşmanın mümkün olduğunu, bu siyasetin tamamıyla Türkiye Cumhuriyetinin tam desteği ile sürdürülmekte olduğunu bir kez daha buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu siyasetin tabi çok önemli ve uluslararası boyutuyla çok büyük bir değeri vardır. Çünkü yıllardan beri Kıbrıs’ta sürdürülmekte olan federal temele dayalı  bir anlaşma için yapılan müzakerelerde bir bakıma bir federal cumhuriyetin ancak Kıbrıs Türk Halkını Avrupa Birliği içinde bir tehlikeye, bir maceraya sürükleyebileceği ve günün sonunda öyle bir anlaşma durumunda Türkiye’nin Kıbrıs’tan ve Doğu Akdeniz’den çekilmesi  ve Türk askerinin burudan çekilmesi ile Kıbrıs Türk Halkının çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacağı gerçeği doğrultusu ile artık biz federal cumhuriyet değil, ama yan yana yaşayan iki ayrı devletin işbirliğini savunuyor olmamız artık Kıbrıs’ta bambaşka bir siyasetin gündemde olduğunu da  bir kez daha buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. -Bunun anlamı Avrupa Birliği içinde olunsa da Kıbrıs’ın Kuzey’inde ayrı bir Türk devleti, egemen bir Türk devleti, gerek Kıbrıs’ta bizlerin bağımsızlığı, özgürlüğü, egemenliği, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği yapabilme noktasındaki bizim tabiki kendi egemenliğimiz, kendi kendimizi gelecekte yönetme hakkı, bütün bu unsurların birleşmesi ile Doğu Akdeniz’de Mavi  Vatanda, hem denizlerde, hem de hava sahasında , hem Kıbrıs Türk Halkının, hem Türkiye Cumhuriyetinin haklarını ve hukukunun korunmasıyla bağımsız, özgür ve ilelebet  bu adada varlığımızı sürdürebileceğimiz bir siyaseti gündemimizde olması ve bu şekilde savunabilmesi Türk siyaseti bakımında da çok değerli olduğunu bir kez daha sizlerle paylaşmak istiyorum.” İfadelerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar şunları söyledi, “Dolayısıyla Allah nasip etti, yıllardan sonra başladım siyaset kariyerime, şuanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı olarak bu görevi yürütmekteyim. Bu benim için büyük bir gurur, büyük bir şeref. Çünkü dediğim gibi hem Kıbrıs Türk Halkının hakkını, hukukunu, menfaatlerini, ama aynı  zamanda da Türkiye Cumhuriyetinin de hakkını, hukukunu savunur bir durumda bütün uluslararası platformlarda, gerek Avrupa Birliği, gerek Amerika Birleşik Devletleri, gerek İngiltere, çeşitli farklı ülkelerin buradaki birtakım girişimlerini cevaplayabilen ve bu konuda Türk dış siyasetinin, Türk ulusunun, Türk milletinin bekası için , geleceği için Doğu Akdeniz’deki varlığımızın bu anlayışla sürdürülebileceğini bütün dünya ile paylaşmak  ve bunun liderliğini yapmak benim için çok önemli ve değirildiydi.”

 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ise “Malum şu anda etrafımızda ve içimizde bir takım şeyler oluyor. Ama şuradan bunu söyleyebilirim; Kim ne yaparsa yapsın, ellerinden geleni artlarına koymasınlar. Allah’ın izni ile doğduğumuz yerde doyacak, başımız dik karnımız tok olacak. Tam bağımsız her alanda güçlü bir Türkiye ile hem bölgemizde, hem dünyadaki bütün küresel oyunları uzun adamla birlikte bozacağız. Kimse bizi Kürdü ile Alevi’si ile Türkmen’i ile bir millet olmaktan alıkoyamayacak, bir vatan olmaktan alıkoyamayacak, bir bayrak olmaktan ayrı koyamayacak, bir devlet olmaktan ayrı koyamayacak. Önümüzdeki asır Türk asrı olacak. Bu asırda en gür seda İslam’ın sedası olacak.” İfadelerini kaydetti.

 

Irak Bölgesel Yönetimi Etnik ve Dini Oluşumlardan Sorumlu Devlet Bakanı Aydın Maruf ise şöyle konuştu; “Şu anda ırakta Türkmenler Türkmeneli bölgesinde Kerkük başta olmak üzere Türkmenli bölgesinde 3 milyondan daha fazla Türkmen vatandaşı bulunup, milli varlığı için,  kültür varlığı için etnik varlığı için mücadelesini aktif bir şekilde yapmaktadır. O bölgede baskılara rağmen, tehditlere rağmen mücadelesini barış yolu ile devam ettirmektedir. Bizim için Iraklı Türkmenler için Türkiye Cumhuriyeti bizim ana vatanımızdır,  her zaman her yerde ırak Türkmenlerine sahip çıkmıştır.”

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya’nın yıllardır neşter vurulmayan sorunlarının hepsine neşter vurduk. Malatya’nın her tarafı şantiyelere dönmüştür. Büyükşehir Belediyemiz, belediyelerimiz, devletimizin kurumları büyük bir çalışma içerisindeler. Çalışmalarımızda bizlere destek veren başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, yerelde belediye başkanlarımıza, STK’larımıza ve mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.” İfadelerini kaydetti.

 

GAP Gazeteciler Birliği Genel Başkanı Zeynel Abidin Kıymaz, “Ülke içinden ve ülke dışından çok önemli iş insanları organizasyonumuz dolayısıyla Malatya’ya geldi. Birçoğu ilk defa Malatya’ya geliyor. Ulusal ve uluslararası anlamda önemli devlet ve iş insanlarımız organizasyonumuza geldi. Organizasyonumuzun Malatya’ya katacağı çok şey olacak. Ben Malatya’yı çok seven biriyim. Annem ve babam Malatyalı, bende Malatya’nın Adıyaman ilçesi doğumluyum. Adıyaman-Malatya kardeşliği, dostluğu, birliği, beraberliği var. Malatya’yı çok gelişmiş buldum. Gelen misafirlerimizin tamamı kenti çok modern ve güzel buldular.” diye konuştu.

GAP Gazeteciler Birliği tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen GAP Oscarı Ödül Töreni, Malatya Nikâh Saray’ında düzenlenen törenle yapıldı. Ulusal ve Uluslararası alanda siyasilerin, bürokratların, sanatçıların ve iş insanlarının katıldığı organizasyonda, ödüller sahiplerini buldu.

GAP Gazeteciler Birliği tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen GAP Oscarı Ödül Töreni, Malatya Nikâh Saray’ında düzenlenen törenle yapıldı. Ulusal ve Uluslararası alanda siyasilerin, bürokratların, sanatçıların ve iş insanlarının katıldığı organizasyonda, ödüller sahiplerini buldu. GAP Gazeteciler Birliği tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen GAP Oscarı Ödül Töreni, Malatya Nikâh Saray’ında düzenlenen törenle yapıldı. Ulusal ve Uluslararası alanda siyasilerin, bürokratların, sanatçıların ve iş insanlarının katıldığı organizasyonda, ödüller sahiplerini buldu. GAP Gazeteciler Birliği tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen GAP Oscarı Ödül Töreni, Malatya Nikâh Saray’ında düzenlenen törenle yapıldı. Ulusal ve Uluslararası alanda siyasilerin, bürokratların, sanatçıların ve iş insanlarının katıldığı organizasyonda, ödüller sahiplerini buldu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar