SON DAKİKA

Malatya'da 76 yıl sonra tarihi an...

A- A+

Malatya’da Cumhuriyet Bayramının 99 yıldönümü nedeniyle ilk tören, yeni yapılan Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Malatya’da 76 yıl sonra bir resmi kutlama töreni Orduevi Önündeki Atatürk Anıtı yerine, yeni yapılan Cumhuriyet Meydanı’nda yapılmış oldu. 

Cumhuriyetin 99. Kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilk tören yeni hizmete giren ve açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Ekim Cumartesi günkü Malatya ziyaretindeki toplu açılış töreninde gerçekleştirdiği Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu ile başladı. 

Cumhuriyet Bayramı  Çelenk Sunum törenine Vali Hulusi Şahin, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Adli Yargı Adalet Komisyon Başkanı Müzeyyen Yıldırımoğlu Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Ömer Mete, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Baro Başkanı Av. Onur Demez, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Altın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Malatya POMEM Müdürü Faruk Nalçacı, askeri erkan, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler katıldılar.

Tören Vali Hulusi Şahin, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın anıta çelenk sunması ile başladı.

2. Ordu Bölge Bandosunun eşliğinde yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşında Cumhuriyet Meydanı’na ilk defa bayrak göndere çekildi. 

Vali Hulusi Şahin, anıt özel defterini imzalamadan önce, “Çok güzel bir meydanı hazırlayarak bugün ilk açılışını yapmamıza fırsat veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan ve ekibine teşekkürü bir borç bilirim. Cumhuriyetimizin 99’uncu yaş gününde Malatya’mıza ismi de Cumhuriyet Meydanı olan alan çok yakıştı. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Vali Hulusi Şahin, anıt özel defterini imzalayarak, deftere yazılan metni okudu. Vali Şahin şu ifadeleri kaydetti.  “Aziz Atatürk, Yaktığınız bağımsızlık meşalesi ışığında küllerinden yeniden doğup düşmanı vatan toprağından süpürüp atan Türk Milletine bu büyük  destanın zafer tacı olarak armağan ettiğiniz Cumhuriyetimizin 99. kuruluş yıldönümünde manevi huzurunuzda şerefle toplanmış bulunuyoruz. Geçen yüzyılın başında kendi ulusal menfaatleri ve sömürge planları doğrultusunda bütün dünyayı kana bulayan emperyalist devletlerin vatanımıza uzanan kirli elleri, müstesna liderliğinizle yeniden şahlanan necip milletimiz tarafından kırılmıştır. 

 Aziz milletimiz, açtığınız bağımsızlık sancağı etrafında kenetlenerek düşmanı İzmir’den denize dökmeyi başarmış, bu büyük milletin hiçbir şart altında kimseye boyun eğmeyeceğini tüm cihana bir kez daha ilan etmiştir. Askeri dehanızla yüce Türk milletinin önünde canınızı ortaya koyarak verdiğiniz kutlu mücadelelerden sonra; siyasi dehanızla 29 Ekim 1923’te ilan ettiğiniz Cumhuriyet, milletimizin kadim devlet teşkilatı geleneğini en çağdaş şekliyle yenilemiştir. Gösterdiğiniz bu askeri ve siyasi başarılar, yok edilmek üzere olan Anadolu’daki bin yıllık hakimiyetimizi perçinlemiştir. Gerçekleştirdiğiniz sosyal ve iktisadi kalkınma seferberliği milletimizin bugünlerine sağlam bir temel oluşturmuştur. Ulusumuzda demokrasi bilinci geliştikçe halkımızın benliğindeki Cumhuriyet kavramı da güçlenmiş, Milli İradeyi esaret altına almaya çalışanlara karşı her daim Türk Milleti’nin en büyük manevi gücü olmuştur. Aziz Atatürk, Kurduğunuz Cumhuriyetten, miras bıraktığınız fikir ve ilkelerden ilham alan Malatya halkı, bugün birlik ve beraberlik halinde, azim ve kararlılıkla geleceğe yürümeye devam ediyor.  Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için durmadan, bıkmadan çalışacağımıza söz veriyoruz.  Bu kutlu günde, Cumhuriyeti ve Türk Vatanını bizlere miras bırakarak bu topraklar üzerinde onurlu bir hayat sürmemizi sağlayan sizi ve bağımsızlığımızın bekası için canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve Kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyoruz. Ruhunuz şad olsun” 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar