SON DAKİKA

Deprem Bölgesi Malatya'da YKS'de 33 Öğrenci İlk Bine Girmiş

Malatya’da, 2023 Yüksek Öğretim Sınavı’na (YKS) giren öğrencilerden 33’ü Türkiye sıralamasında ilk bin arasına girmeyi başardı. Bu öğrencilerden 4’ü sözel bölümden, 1’i yabancı dil testinden, 4’ü eşit ağılık bölümünden ve 23’ü ise sayısal bölümden ilk bin sıralamasına girdi.

Deprem Bölgesi Malatya'da YKS'de 33 Öğrenci İlk Bine Girmiş
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya’da 2023 Yüksek Öğretim Sınavına girerek, derece yapan öğrencilerle düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Sınavda başarıyı yakalayan öğrenciler için her türlü desteği vereceklerini belirten Başkan Gürkan, gençlerin geleceğin teminatı olduğunun altını çizdi. 

Malatya’da, 2023 Yüksek Öğretim Sınavı’na (YKS) giren öğrencilerden 33’ü Türkiye sıralamasında ilk bin arasına girmeyi başardı. Bu öğrencilerden 4’ü sözel bölümden, 1’i yabancı dil testinden, 4’ü eşit ağılık bölümünden ve 23’ü ise sayısal bölümden ilk bin sıralamasına girdi.  

Düzenlenen toplantıya Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, öğrenciler ve veliler katılım sağladı. 

BAKIR: BİZLERİ GURURLANDIRMAYA DEVAM ETMENİZİ UMUYORUM

Zor şartlarda başarıyı elde eden öğrencileri tebrik eden Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın ince düşüncesiyle, ev sahipliğinde bir araya geldik. 10 bin 259 öğrencimiz vardı. Malatya’da 12 bine yakın öğrencimiz vardı ancak depremden sonra bu rakamda azalma oldu. Bu zor şartlarda bu başarıyı sağlayan, emek veren, şehrimizi ve bizleri gururlandıran kıymetli öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bundan sonraki eğitim hayatınızda da bizleri gururlandırmaya devam etmenizi umuyorum” diye konuştu. 

GÜRKAN: GELECEĞİMİZİ GENÇLERİMİZE BORÇLUYUZ

Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında gerekli gayreti göstereceklerini Başkan Gürkan, “Sevgili öğrencilerimi en içten dileklerimle kutluyorum ve başarılarının devamını diliyorum. Tabii ben de bir öğretmen olarak, öğrencilerimizin başarılarından hep gurur duymuşumdur. Öğretmen öğrencisini kendi öğrencisinde ayırt etmez. Bir öğretmen için evladı ne ise öğrencisi de odur. Öğretmenlik yaptığım yıllarda öğrencilerim ev içerisinde bir zorluk ile karşılaştığında öğrencimin evine gidip o anne babayı uyardığımı bilirim. Bu anlamda sizleri meslektaşlarımı tebrik ederim. Sizleri bugünlere getiren dişinden tırnağından artıran, ‘benim çocuğum daha başarılı olsun’ gayreti içerisinde olan fedakâr anne-babalara da en içten teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Anne-baba ve öğretmenlerimizin vermiş oldukları bu emeğin karşısında verilen emekleri karşılıksız bırakmayan öğrencilerimizi de canı yürekten kutluyorum. 

Hepinizin malumu olduğu üzere 6 Şubat’ta vuku bulan asrın felaketi dediğimiz bir deprem yaşadık. Buna rağmen bütün bu zor şartlarda 33 öğrencimiz Yüksek Öğretim Sınavında (YKS) İlk bine girerek, bizleri onurlandırmıştır. Malatya’nın Belediye Başkanı olarak çocuklarımızla onur ve gurur duyuyorum. Öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimizi ve anne-babalarımızı tebrik ediyorum. Bizlerde yerel yöneticiler olarak öğrencilerimizin gidecekleri yerde başarılarının devamını temenni ederken, öğrencilerimizin başarılı olmaları için elimizden gelen ne imkân varsa, ne ihtiyaçları varsa ihtiyaçlarını karşılama noktasında gayretimiz devam edecektir. Öğrencilerimiz, ülkemizi muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşıyacak olanlardır. Geleceğimizi gençlerimize borçluyuz. Gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek geleceğimiz o kadar parlak olur. Öğrencilerimizin güzel işler başaracağına inancım tamdır. Büyükşehir Belediyesi ve Malatya Valiliği olarak, öğrencilerimizin bursları ile ilgili her türlü desteği veririz. Yeter ki siz bulunduğunuz okulda en iyi öğrenci olmaya çalışın.” 

Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim alanında yapılan bazı çalışmalara da değinen Başkan Gürkan, “Belediye olarak semt konaklarımızda, etüt merkezlerimizde, kurs ve eğitim merkezlerimizde öğrencilerimizin derslerine destek olması noktasında çalışmalarımızı yürütüyoruz. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerimize etüt merkezlerimizde Yüksek Öğretim Kurumlarına yerleşmelerini için büyük gayretler gösteriyoruz. En iyi yatırımın eğitime yani insana yapıldığını biliyoruz. Belediye Başkanı olarak eğitim kurumlarının üst segmente taşınması için büyük gayretler gösterdik” dedi.  

YAZICI: KAZANDIĞINIZ BAŞARIYLA SAYGIYI HAK EDİYORSUNUZ

Öğrencileri sınavda göstermiş oldukları başarıdan dolayı tebrik eden Malatya Valisi Ersin Yazıcı, “Sevgili gençler sizler, girmiş olduğunuz üniversite sınavında ne yapmanız gerektiğini başarıyla gösterdiniz. Nasıl ders çalışılır, hedefe nasıl odaklanılır? Bunlar ile alakalı size söyleyebileceğim ekstra bir şey yok. Peki, ne var? Bu dünyadaki her şey ama her şey insanoğlu içindir. Yani her şeyin merkezinde insan vardır. İnsan Rabbimizin yarattığı en güzel varlıktır.

Sınavı kazanarak seçtiğiniz alanlarla nasıl örnek kişi olacağınızı sizler zaten biliyorsunuz ama bu dünyada yaptığının her hareketin başka bir insanı ilgilendirdiğini unutmayın. Hastalıklara iyi gelen ilaçları da atom bombasını da insanlar yaptı. O nedenle ilk şart iyi insan olmamızdır. Anadolu tabiri ile adam gibi adam olmanız lazım. Adam gibi adam olmadan doktor da mühendis de hukukçu da bana göre olmaz. İyi insan olmamak varlık sebebimizin başında geliyor. O yüzden bu hayat yolculuğunda önce iyi insan olmanız gerektiğini unutmayın.  İyi insan örnek insan ve işini iyi yapan insan yaşamı boyunca ne pozisyonda olursa olsun saygı görür. Siz kazandığınız başarıyla bu saygıyı hak ediyorsunuz ama lütfen bunu iyi insan profili ile de taçlandırın” kelimelerine yer verdi. 

2023 YSK’de başarıyı yakalayan bazı öğrenciler, kazandıkları bölümleri söyleyerek şu şekilde konuştu:

Hasan Özgür Hazar, “Bu sene yapılan YKS sınavında sayısal alanda Malatya 1.si, Türkiye 31.si, yerleştirmede ise Türkiye 38.si oldum. Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yerleştim. Herkes çok ciddi bir emek harcadı, herkesi yürekten kutluyorum.”

Muhammed Öner Canal, “Sayısal alanda Türkiye 931.si oldum. Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleştim.”

Rıdvan Yalçınkaya, “Sözel bölümden Türkiye 830.su oldum. İzmir Demokrasi Üniversitesi Hukuk bölümüne yerleştim.”

Mustafa Şenka, “Sayısal alanda Türkiye 120.si oldum. Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleştim.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar