SON DAKİKA

Deprem uzmanı, MALATYA FAYI için de uyarıda bulundu

Deprem uzmanı, MALATYA FAYI için de uyarıda bulundu
A- A+

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi, Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Hatay’da 6,4 büyüklüğünde meydana gelen deprem sonrası yaptığı değerlendirme de, “Keza Malatya çevresindeki Malatya, Ovacık ve Nazimiye-Karakoçan fayları üzerinde de benzer nedenlerle dikkatli olmalıyız” şeklindeki uyarıda bulundu.

Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı, “Arkadaşlar Hatay’da 6,4 ve daha küçük depremler oldu. Maraş depremlerinden sonra bu boyutta depremleri Hatay ve Adana’da bekliyorduk. Nitekim ben, Celal Şengör ve yerbilmci arkadaşlarımız duyurmuştuk. Maraş’ta oldu. Adana ve Kıbrıs’ta da dikkatli olmamız gerekir. Bu uyarılarımız bölgedeki stres transferine dayanıyor. Keza Malatya çevresindeki Malatya, Ovacık ve Nazimiye-Karakoçan fayları üzerinde de benzer nedenlerle dikkatli olmalıyız. Yetkililerimizin ve halkımızın dikkatli olmasında yarar var, sevgiyle.

-6 gün öncede uyarmıştı

NTV'nin Youtube kanalında 15 Şubat 2023 tarihinde yayınlanan videoda Prof. Dr. Naci Görür,  “7,6 depremi olunca oraya yakın Malatya fayı var, Ovacık fayı var. Bir de Nazimiye fayı var. Buralara da stres transferi olmuş olabilir. Dikkatli olun dedim” şeklindeki tespitini aktarıyor. 

Prof. Dr. Görür’ün açıklamaları şu şekilde; “Elazığ depremi Kahramanmaraş tarafına bir stres yüklemiş olabilir diye Maraş'ı uyardık. Benim yanımda başka bilim insanları da uyardı. Elazığ depremi 6,8 gibi bir deprem olunca enerjisinin bir kısmını kırılmayan yere doğru transfer ediyor. Bu kırılmayan yer de Maraş civarı ve Hatay yöresiydi. O yüzden de ben dedim ki Elazığ depreminden sonra Maraş'a ve o yöreye dikkat edin. Maraş depremi olunca yine uyarıyoruz. Kırılmayan veya oradaki fayların tümüyle enerjisini boşaltamayacağını düşündüğümüz yerler... Şimdi Maraş'ın Güney Batısında Hatay var, Adana havzası var. O zaman oraya dikkat edin diyoruz. Bir de bir yerde depremde bir yer kırılırsa enerji transferini iki uca yapar. Kırılmayan fayın kırılmayan iki ucuna yapar. Şimdi bir de orada 7.6 depremi olunca oraya yakın Malatya fayı var, Ovacık fayı var. Bir de Nazimiye fayı var. Buralara da stres transferi olmuş olabilir. Dikkatli olun dedim."

Bu arada, Kayseri Küçük Millet Meclisi'nde önceki gün konuşan Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen; “Malatya fayı, 7 ve üzeri büyüklüğünde deprem üretme kabiliyetine sahip bir fay. Afşin-Elbistan fayı kırıldı, bu kırılmayla birlikte Malatya fayı tetiklenmeye başladı. Yani Malatya fayını kırmaya zorlayan güçler var orada, muhtemel ki kırılabilecek. Ne zaman? Onu bilmiyoruz ama muhtemel ki burada bir yüklenme meydana geldi.” Şeklinde açıklama yapmıştı.  

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar