SON DAKİKA

“Doktorluğun yüzde 50'si hasta iletişimidir"

“Doktorluğun yüzde 50'si hasta iletişimidir
A- A+
Reklam

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Doktorluğun yüzde 50’si hasta iletişimidir. Hastayla doktorun güzel bir iletişim kurması gerekir. Yüzde 50’si ise bilgisiyle hastayı yönetmesidir. İletişim çok önemlidir.” dedi.

Bir televizyon kanalında katıldığı programda konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 2018 yılında İnönü Üniversitesi Yayınevi’nden çıkan "Her Hastalık Bir Hikâyedir" kitaplarının yazılma süreci hakkında açıklamalarda bulundu. 

İnönü Üniversitesinin köklü bir üniversite olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay sağlık alanında da güçlü bir altyapıya sahip olduklarının altını çizdi.

Sözlerinin devamında Prof. Dr. Ahmet Kızılay “Tıp ve sağlık alanında Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biriyiz. Karaciğer naklinde Türkiye’nin ve Avrupa’nın açık ara bir numarasıyız. Karaciğer naklinde sayı bakımından da dünyada 2’nci sıradayız. Düşünün deprem oldu ve 5’nci gün yine karaciğer nakillerine yine devam ettik. 2023 yılında depreme rağmen de yine zirvede kapattık.” dedi.

"Her Hastalık Bir Hikâyedir" kitaplarının yazılma serüvenine de değinen Rektör Kızılay, şu bilgileri verdi:

“2011 yılında ‘Her Hastalık Bir Hikâyedir’ projesinin fikri İnönü Üniversitesi Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Yakıncı tarafından geldi. Cengiz Yakıncı hocamız hastalık hikâyelerini toplayarak eğitimde kullanmamız gerektiğini ifade etti. Olumlu karşıladım ve çok beğendim. Bu konuda bir tarama yaptık ve Türkiye’de bir örneğinin olmadığını gördük. Ortak bir kararla ‘Her Hastalık Bir Hikâyedir’ adında karar kıldık. Her hasta kendi hikâyesini anlattı. Bu hikâyelerin en önemli özelliği çok eğitici, öğretici ve etkileyici olmasıdır. Tıp öğrencilerinde, doktorlarda, hastalarda etki etmesi bakımından önemlidir. Sağlık okuryazarlığı bakımından hastalıklara karşı bir bilinç oluşturuyor.”

Sözlerinin devamında hasta ve doktor iletişimin çok önemli olduğunu ifade eden Rektör Kızılay “Doktorluğun yüzde 50’si hasta iletişimidir. Hastayla doktorun güzel bir iletişim kurması gerekir. Yüzde 50’si ise bilgisiyle hastayı yönetmesidir. İletişim çok önemlidir. Hastanın tatmin olması lazım. Eğer biz o iletişimi hastaya aktaramazsak hasta, doktor doktor gezer. Çünkü tatmin olmaz. Doktorun ona üstün körü baktığını veya başından savdığını düşünür.” şeklinde konuştu.

Rektör Kızılay son olarak programda 22 Nisan tarihinde İnönü Üniversitesi tarafından düzenlenecek olan “Eğitimde Hikâyenin Gücü”  başlıklı sempozyuma araştırmacıları davet etti.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar