SON DAKİKA

Emniyet Müdürü Dağdeviren, Malatya’daki olayları değerlendirdi

A- A+

Malatya İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, görev yaptığı 32 aylık sürede gerçekleştirilen çalışmalar hakkındaki açıklamasında, bu sürede asayiş suçlarından dolayı aranan 83 bin kişi hakkında işlem yapıldığını anlatırken, yine bu sürede ele geçirilen silahın ise 3 bin 354 olduğunu bildirdi. Dağdeviren, son 32 aylık sürede narkotik suçlardan işlem yapılan kişi sayısının ise 6 bin 306’sı içici veya kullanıcı olmak üzere  7 bin 579 olduğunu aktardı.

İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Polisevi’nde düzenlenen toplantıda medya mensupları ile bir araya gelerek, göreve başladığı Ekim  2019 ile Mayıs 2022 tarihleri arasındaki son 32 aylık sürede gerçekleştirilen Emniyet çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Dağdeviren, “Malatya Emniyet Müdürlüğü olarak görev tevdi edildiği 29.09.2019 tarihinden bugüne bizden öncede olduğu gibi kamu düzeni ve güvenliğini sağlamak suç ve suçlularla mücadele etmek amacıyla kesintisiz ve amansız mücadele edilmiş ediliyor ve edilmeye devam edilecektir. Bu görevler ifa edilirken hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygılı hesap verilebilir bir yönetim anlayışı ile sorumluluk alanımızdaki her kesime güvenlik hizmeti sunulmuş ve sunulmaya devam edilmektedir. Kadim Malatya şehrimizin Huzuru ve seçkin Malatya halkımızın Güvenliğini sağlamak amacı ile bugüne kadar yapılan hizmetlerin bir bölümü hesap verebilir yönetim anlayışımız gereği kamuoyu ile paylaşılmıştır.” İfadelerini kaydetti.

Emniyet Müdürü Dağdeviren, Malatya’daki olayları değerlendirdi

-“son iki cinayet olayında da Emniyete bir başvuru yoktur”

Dağdeviren, “Operasyon yaptığımız, yakaladığımız ve cezaevine koyduğumu insanlar, “Ne iyi adam, bize ne güzel operasyon yaptı” diye dışarıda anlatacak hali yok. Ne kadar iş yaptığımız verilerle ortada. Ben orada şunu düşünürüm, “Keşke bu hadise yaşanmasaydı.” Bizim görevimiz sadece asayişi temin ederken mağdurların hakkını korumak değil aynı zamanda suçlularında bir takım hakları var onları da gözetmek. Mesela sağ salim adliye ve cezaevine intikal ettirebilmek. Ben şunu düşünürüm; bu konuyu önleyebilir miydik? Önleyebilmek için bize başvurdular mı? Acaba biz görmezden mi geldik? Bize herhangi bir müracaat olmamış, önleyici tedbirlerle sadece caydırıcı bir görev yaparak, polisimiz aynı zamanda bize verilen yetkileri kullanarak arama yapabilir. Biz bunu inceledik, olayın içerisinde ihmal varsa zaten bize soruşturma açılır. Keşke olmasaydı ama bazı olaylar var ki engellemek için her şeyi yapsak da sonuç değişmiyor. İşyerinde olan bir hadise, polis işyerine girip bekleyemez. Bir sitenin içerisinde yaralama olayı oldu, sitenin içerisinde polis bekleyemez. Diyelim ki beklettik, bu sefer “sitenin içerisinde polis ne geziyor?” diyecekler.” ifadelerini kaydetti,

“Yaşanan son iki olayda bize yapılan bir müracaat söz konusu değil” diyen Dağdeviren şunları söyledi, “Bu şehrin güvenliğini temin etmek için elimizden gelen gayret ediyoruz. Bazen her şeyi yapsan da engel olamıyorsun. Yaşanan son iki olayda bize yapılan bir müracaat söz konusu değil. İkinci olayda şahıslardan biri cezaevinden çıkalı iki gün olmuş, biri de yine izinli çıkmış. Dedikodulara pek aldırış etmiyorum. İşime bakıyorum, çalışıyorum. Arkadaşlarımız 24 saat şehrin her yerinde güvenlik tedbirlerini alıyor” dedi.

Emniyet Müdürü Dağdeviren, Malatya’daki olayları değerlendirdi

-“32 ayda  suça karışan  toplam 83 bin şüpheli yakalandı, 3 bin 359 silah  ele geçirildi”

Asayiş suçları ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, “İlimiz genelinde Kumar ve Fuhuş konusunda toplam 418 planlı operasyon gerçekleştirilmiş, bu operasyonlarda 427 şüpheli hakkında işlem yapılmıştır. Yapılan sayısız münferit operasyon ve uygulamalarda çeşitli suçlardan aranan 8.204 şüpheli, suça karışan toplam 83.282 şüpheli yakalanarak adli makamlara teslim edilmiştir. Yapılan uygulamalarda 3.354 silah, 1.966 kesici alet, 24 kilo 250 gram narkotik madde ele geçirilmiştir. Göçmen Kaçakçılığı Organizatörlerine Yönelik Yapılan Operasyonlarda 169 organizatör, 1356 Düzensiz Göçmen yakalanmıştır.” bilgilerini kaydetti.

Emniyet Müdürü Dağdeviren, Malatya’daki olayları değerlendirdi

-Kaçakçılık ve organize suçlar için neler yapıldı?

İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren,  “Kaçakçılık ve Organize Suçlar kapsamında son Ekim 2019 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında  32 ayda yürütülen çalışmaları ise şu şekilde aktardı; “İlimiz genelinde toplam 574 operasyon (Organize, Mali ve Kaçakçılık Suçları) gerçekleştirilmiş, bu operasyonlarda 1.150 şüpheli hakkında işlem yapılmış olup şüpheli şahıslardan ele geçirilen malzemelerin toplamı; Organize Suçlar Kapsamında, 167 adet silah, 6.650 adet mermi/fişek, 23 adet kesici alet, Mali Suçlar Kapsamında; 30 adet çek, 230 adet senet, 234 adet sahte para, 108 adet sahte belge, Kaçakçılık Suçları Kapsamında; 11.360 paket kaçak sigara, 1.925 kg nargile tütünü, 499.490 adet tütün doldurulmuş makaron, 11 milyon 170 bin adet kaçak makaron, 26.943 litre sahte içki, 943 adet kaçak telefon, 6.000 adet kaçak ilaç, 137.000 adet kaçak muhtelif emtia, 4.034 adet tarihi eser, 67.819 litre kaçak akaryakıt.”

 

-32 ayda narkotik suçlardan 7 bin 579 şüpheliye işlem yapıldı

İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren,   Ekim 2019 ile Mayıs 2022 döneminde narkotik suçlarla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalarda toplam işlem yapılan şüpheli sayısının 7 bin 579 olduğunu belirtti.  Dağdeviren şu bilgileri paylaştı, “İlimiz genelinde Narkotik Suçlara yönelik toplam 5.020 operasyonda 7.579 şüpheli yakalanmış, bu Şüphelilerden 1.023 şüpheli hakkında satıcı, 6.306 şüpheli hakkında ise içici/kullanıcı kapsamında işlem yapılmıştır. Yapılan bu operasyonlarda, 638 kilo esrar, 469 kilo 740 gram eroin, 19 kilo 260 gram Metamfetamin, 5 kilo 248 gram Skunk, 2.135 adet Ecstasy, 612 adet Captagon, 42 kilo Sentetik Kannobinoid, 190.072 adet Kullanımı Kontrole tabi ilaç ve 6.159 kök Kenevir Bitkisi ele geçirilmiştir. Önleyici faaliyetler kapsamında toplam 78.354 kişiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı ile En iyi Narkotik Polisi Anne Projesi kapsamında bilgilendirme yapılmıştır.”

Terörle Mücadele kapsamında yürütülen çalımalar hakkında da bilgi veren Emniyet Müdürü Dağdeviren,  PKK, DEAŞ, FETÖ ve Diğer örgütlere yönelik 438 operasyon gerçekleştirildiğini, bu operasyonlarda 699 şüpheli hakkında İşlem gerçekleştirildiğini  ve  önleyici faaliyetler kapsamında toplam 87.262 kişiye bilgilendirme yapıldığını kaydetti.

Dağdeviren, “Bu tarihe kadar toplam 3 milyon 311 bin 522 şahsın GBT,  2 milyon 371 bin 414 araç sorgusu yapılmıştır.” dedi.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Emniyet Müdürü Dağdeviren, Malatya’daki olayları değerlendirdi

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.