SON DAKİKA

Evren, “Çıraklık eğitimine destek verildi”

Evren, “Çıraklık eğitimine destek verildi”
A- A+

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren, hükümetin mesleki teknik okulların yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle önemli katkılar sunduğunu bildirdi.

Evren yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti; “Hükümetin 21/12/2021 tarihinde çıkarmış olduğu torba yasası ile mesleki teknik okulları yönetmeliğinde yapılan değişiklikle esnaf ve sanatkarlarımıza önem vererek çırak ve kalfalarımıza bu kanunla yeni bir düzenleme getirilmiştir.  Mesleki eğitimden yapılan değişiklikle kalfalık yeterlilik belgelerine sahip öğrencilerin ücretlerine iyileştirmeler, ustalık yeterlilik kazanan usta öğretici belgesine erişim imkanlarına artırılması yapılmıştır.

Resmî Gazetede yayınlanan Milli Eğitim müdürlüğüne bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında uygulanmak üzere ilgi (c) Kurul Kararı ile uygulama konulan Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Çerçeve Öğretim Programlarında eğitim öğretim faaliyetleri aşağıda belirtilen hususlar doğrultusunda yapılacaktır.1

1-Bu programlardan hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın istemeleri halinde tüm lise ve üniversite mezunları yararlanabileceklerdir.

2-Programın süresi ilgili alan/dalın çerçeve öğretim programında belirtilen süre kadar olup en fazla 27 hafta olarak uygulanacaktır.

3-Programın eğitim içeriğinin tamamı işletmelerde yapılacaktır.

4-Eğitime bir işletme ile sözleşme yapılması akabinde başlanacaktır.

5-Eğitim süresince öğrencilerin sigorta primleri ile işletmelere Devlet katkısı ödemesi yapılacaktır.

6-24 mesleki dalda eğitim gören öğrencilerimiz ustalık beceri sınavına, tamamladıkları tarih itibariyle açılacak ilk sınav döneminde alınabileceklerdir.

7-Eğitim sonunda başarılı olanlara Ustalık Belgesi düzenlenecektir.

Mesleki eğitim kanuna göre öğrencilerin aldıkları ücretin bir kısmının Devlet tarafından ödenmesi ile ilgili süre uzatımı ve kalfaların ücretlerinin arttırılmasında, mesleki okullarımıza bu şekilde önem verilmesi ile çırak ve kalfaların artmasını bekliyoruz.

Hükümetin çıkardığı bu torba yasasından dolayı Başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese esnaf ve sanatkârlarımız adına teşekkür ediyorum.”

https://www.youtube.com/c/malatyayenises

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar