DOLAR 17,3017 0.48%
EURO 17,7274 0.94%
ALTIN 968,740,64
BITCOIN 3534991,48%
Malatya
28°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

0

BEĞENDİM

ABONE OL

FETÖ‘den Yazıcıoğlu itirafı…”Tereyağından kıl çeker gibi hallettik”

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu olan Kamil Bakum, itirafçı olarak verdiği ifadesinde  FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün Malatya İl Mütevelli Heyet Davasında “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan 10 yıl hapis cezası alan Avukat Turan Canpolat hakkında BBP’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasının Malatya Adliyesindeki soruşturma süreci ile ilgili olarak itiraflarda bulundu.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan yargılanan ve itirafçı olması nedeniyle 12 yıl olan cezası 7 yıl 6 aya düşürülen tutuklu sanık Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu Kamil Bakum’un dosyadaki BBP’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazası soruşturmasının Malatya Adliyesindeki süreci ile ilgili olarak yeni itirafları ortaya çıktı.

Fetullahçı Terör Örgütü‘nün (FETÖ) Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu Kamil Bakum’un Yazıcıoğlu suikastı soruşturması ile ilgili itirafı, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’nün Malatya İl Mütevelli Heyet Davasında “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan 10 yıl hapis cezası alan Avukat Turan Canpolat’ı kapsıyor.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu olan Kamil Bakum, itirafçı olarak verdiği ifadesinde  FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü'nün Malatya İl Mütevelli Heyet Davasında “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan 10 yıl hapis cezası alan Avukat Turan Canpolat hakkında BBP’nin merhum Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasının Malatya Adliyesindeki soruşturma süreci ile ilgili olarak itiraflarda bulundu.

FETÖ ile ilgili olarak Malatya’da Ocak 2016’da darbe girişiminden 6 ay önce gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 yıl hapis cezası olan Avukat Turan Canpolat’ın FETÖ adına Yazıcıoğlu soruşturmasına müdahalesi hakkında itiraflarda bulunan FETÖ Gaziantep bölge avukatlar sorumlusu Kamil Bakum, ifadesinde şunları ileri sürdü:

Bana Elazığ il imamı Mehmet Durakoğlu’nun o dönem FETÖ/PDY terör örgütünün Türkiye İmamı olan Barboros Kocakurt’a ulaştığını, merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun soruşturması ile ilgili ortaya çıkan sorunları anlattığını, Barbaros Kocakurt’un da telefonla Amerika’da bulunan Fetullah Gülen ile görüşerek konuyu detaylıca izah ettiğini, bundan dolayı Fetullah Gülen’in kaldığı ABD’de Pensilvanya’da sıkıntı olduğunu, ortalığın karıştığını söyledi. Göstermiş olduğunuz beyan ve yazışmalara göre konunun ABD’de bulunan FETÖ/PDY terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen’e aktarılmış, alınan talimat doğrultusunda bu konunun kapatıldığını anlıyorum. Mustafa Atalar’ın helikopterin cihazının sökülmesi olayındaki askerin avukatlığını bırakması talimatını ben verdim. Bana da Yıldırım kod adlı Muhammet Emir Yavuz isimli kişi talimat verdi. Yavuz’a kimin talimat verdiğini bilmiyorum. Turan Canpolat bu askerlere bir avukat görevlendirilmesi talimatının üst düzey bir askeri mahrem imam tarafından kendisine verildiğini söyledi. Bu askeri mahrem imam, Canpolat’a soruşturma dosyasının özellikle tanınmayan, ismen çok ön plana çıkmamış, FETÖ/PDY içerisinden bir avukata verilmesini istediğini söylemiş. Canpolat da bu askeri mahrem imama ‘Biz de böyle çok tanınmadık ön plana çıkmamış bir avukatın olmadığını, genelde örgüt avukatlarının tanındığını ve bilindiğini’ söylemiş. Ancak askeri mahrem imam bu durumun sıkıntı oluşturmadığını, uygun gördüğü, örgüt içerisinden bir avukatın yapabileceğini söylemiş. Turan da bunun üzerine Mustafa Atalar’a bu görevi vermiş.

Kamil Bakum ifadesinin devamında şunları kaydetti; “Elazığ İmamı Mehmet Durakoğlu ve Mehmet Kocatürk (Gaziantep Bölge İmamı) ile bir ofiste bir araya geldik. Durakoğlu, bana Muhsin Yazıcıoğlu dosyasının kapatılması konusunun savcılıkla görüşüldüğünü ve dosyanın kapatıldığını söyledi ve ‘Bu işi tereyağından kıl çeker gibi hallettik’ dedi. Bu konunun detayını Durakoğlu, Kocatürk ve Güneydoğu Hakim-Savcı Bölge İmamı Fevzi kod isimli Feyzullah Gülbent bilmektedir. Daha sonra dosya kapatıldı. Bu konu bir daha görüşülmedi.”

 

-FETÖ ELAZIĞ AVUKATLAR İMAMI DA İTİRAF ETMİŞTİ…

Bu arada, 26 Şubat 2020 tarihinde Nedim Şener  Hürriyet Gazetesinde “FETÖ imamından Yazıcıoğlu itirafı” başlıklı köşe yazısında yer verdiği FETÖ Elazığ Avukatlar İmanı Abdullah Öner’in itirafında da Avukat Turan Canpolat ve Halil Kayış’ın isimlerine gündeme gelmişti.

Nedim Şener’in köşe yazısındaki FETÖ Elazığ Avukatlar Sorumlusu Abdullah Öner’in itirafları şu şekilde;

…KONU BÜYÜĞÜMÜZE (GÜLEN) AKTARILDI

“17 Nisan 2014’te Ahmet Atilla Kavuran isimli Elazığ avukatı, beni cep telefonumdan aradı. Bu tarihi çok iyi hatırlıyorum, özel yetkili mahkemeler kaldırıldığı için Muhsin Yazıcıoğlu dosyası Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelmiş, dosyadaki gizlilik kalkmıştı. Örgütte sorumlu olduğum avukat Ahmet Atilla Kavuran beni arayarak, ‘Abi çok önemli bir konu var, yüz yüze görüşmemiz lazım’ dedi. Örgüte ait bir öğrenci yurdunda buluştuk. ‘Abi, Muhsin Yazıcıoğlu davasında helikopterden sökülen cihazları götüren askerler var ya… Atalar onların avukatıymış. Dosyada bugün gizlilik kalktı. Elazığ Barosu bununla çalkalanıyor’ dedi. Ben de bunun üzerine Kahramanmaraş imamı Mehmet Durakoğlu’nu cep telefonumdan arayarak, ‘Acil bir durum var görüşelim’ dedim. 16.30’da geldi. Avukat Ahmet Atilla Kavuran’ın yanında duyduklarımı anlattım. Durakoğlu, ‘Bu nasıl iş?’ dedi.”

BBP’DEN SORUMLU FETÖ’CÜ

“(Elazığ imamı) Durakoğlu, BBP Elazığ İl Başkanı Selami Ekici’den sorumlu örgüt mensubu Sezai Çetin’i aradı. Sezai’ye, ‘Selami’yi de al, buraya gel’ dedi. Selami Ekici, cemaatten bir avukatın Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinden parça söken askerlerin avukatlığını almasını içine sindiremediğini söyleyince, Durakoğlu ‘Bu durumdan haberimiz yok, Mustafa bu işi para kazanmak için yapmış’ dedi.

Toplantıdan sonra avukatlardan sorumlu olmam nedeniyle Mustafa Atalar’ı aradım. Kendisi bana kazanın yaşandığı 2009’da 12 ilin imamlığını yürüten Turan Canpolat ile konuyu görüştüğünü, Canpolat’ın ‘Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterinden söküm yapan askeri personel abilerimizdendir, yani bizdendir’ dediğini, soruşturmayı takip görevinin bizzat Canpolat tarafından verildiğini anlattı.

 

Ertesi gün Mehmet Durakoğlu, örgütün bölge sorumlularını topladı. Durakoğlu, avukat Mustafa Atalar’ı kastederek, ‘Bu çocuk aptalın teki, olayın vahametinin farkında değil. Bu konu Amerika’da büyüğümüze aktarıldı’ dedi. Örgüt içinde ‘büyüğümüz’ sıfatıyla bahsedilen kişi terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in kendisidir.

Bir hafta sonra avukat Mustafa Atalar’ın 23 HY 009 plakalı aracıyla Malatya’ya Turan Canpolat ile görüşmeye gittik. Avukatlardan sorumlu olduğum için Canpolat bana, ‘Mustafa’ya biz emir verdik o emrin gereğini yerine getirdi’ dedi. Dönüş yolunda Mustafa, astsubay Aydın Özsıcak’ı telefonla aradı ve avukatlığını bıraktığını söyledi.”

GÜLEN, ‘BU ORTAYA ÇIKARSA ALTINDAN KALKAMAYIZ’ DEDİ

“Daha sonra Mehmet Durakoğlu, örgütte amiri konumunda olan, örgütün Gaziantep bölge sorumlusu Mehmet Kocatürk ile konuyu görüşmek üzere Gaziantep’e gitti. Durakoğlu’na ne konuştuklarını sordum. Gaziantep sorumlusunun, ‘Yazıcıoğlu dosyasına bakan soruşturma savcısı yabancı değil, bizim abilerimizden birisi’ dediğini aktardı.

Bu görüşmeden iki gün sonra Mehmet Kocatürk ve Mehmet Durakoğlu, İzmir’de örgütün Türkiye imamı olan, gıyaben tanıdığım Barbaros Kocakurt’un yanına gitti. Ardından da İstanbul’da TSK mahrem yapılanmasından bir kişi ile de görüşmüşler.

Bu görüşmelerden çıkan sonuca göre konuyla ilgili olarak Amerika’ya, doğrudan Fetullah Gülen’e rapor veriliyormuş. Fetullah Gülen, cemaatten bir avukatın helikopteri sökenlerin avukatlığını üstlenmesini ‘bomba’ diye nitelendiriyor ve olay ortaya çıkarsa altından kalkılamayacağını söylüyormuş.”

FLASH BELLEKTE YAZICIOĞLU’NUN ÖLMEDEN ÖNCEKİ GÖRÜNTÜLERİ VARDI

Abdullah Önder ifadesine şöyle devam etti: “2015 yazında avukat Mustafa Atalar bana Yazıcıoğlu’nun ölümüyle sonuçlanan kaza ile ilgili elinde görüntüleri içeren flash bellek ve çok sayıda belge olduğunu söyledi. Ayrıca örgütün talimatı ile astsubay Aydın Özsıcak’tan biri suçu kendisinin tek başına işlediğine dair, diğeri resmi görev gereği işi yaptığını beyan eden el yazısıyla iki adet dilekçe aldıklarını söyledi. Bunun Özsıcak’ın itirafçı olmasına karşı tedbir amacıyla alındığını anlattı. Flash belleğin ve belgelerin Bank Asya’nın Elazığ şubesinde kiralık kasada olduğunu söyledi. Defalarca izlediğini söylediği flash bellekteki görüntüleri izlemek istediğimi söyleyince, ‘Göstermeye yetkim yok, ancak televizyonda izlediğiniz cihazların sökülmesinin çok öncesine ait görüntüler ile Yazıcıoğlu’nun görüntüleri var’ dedi. Bank Asya’ya el konulacağı haberleri üzerine Atalar, kiralık kasayı boşalttı. Belgeleri ve flash belleği il imamı Durakoğlu’na teslim etti.”

 HELİKOPTERDEN CİHAZLARI SÖKENLER ERDOĞAN’A SUİKASTA GİDENLERDİ

“Ben, Mehmet Durakoğlu, Kamil Bakum, Turan Canpolat, Mustafa Atalar, Ahmet Atilla Kavuran, Halil Kayış ByLock kullandık.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında da görünümü Facebook olan kriptolu bir haberleşme programıyla yaptığımız görüşmede, Mustafa Atalar bana, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast için giden astsubay Aydın Özsıcak’ın Yazıcıoğlu’nun öldüğü kazadaki helikopterden cihazları söken kişi olduğunu söyledi. Yine o dönemde helikopter cihazını söken kişinin aynı baskına katılan Davut Uçum olduğunu öğrendim.”

HELİKOPTERİ F-16 DÜŞÜRDÜ

Abdullah Önder itirafının sonunda “Bu işi örgüt yaptı” dedi. İşte Önder’in söyledikleri:

“2014 yılı başında dershanelerin kapatılması sürecinde Elazığ il yapılanması mensupları olarak İzmir’e gittik. Yamanlar Koleji’ni ziyaret ettik. Okulun 5’inci katında bir F-16 maketi vardı. Orada verilen brifingde bu F-16’nın Yazıcıoğlu’nun helikopterinin üzerinden geçen F-16’nın maketi olduğu söylendi. O tarihte F-16’yı kullanan pilotun bizden biri olduğu da söylendi. Benim tecrübelerime göre bu hadise tamamen FETÖ/PDY silahı terör örgütünün işidir. Bugüne kadar kimseye güvenemediğim için anlatmadım. Dosyanın yeniden açıldığını medyadan öğrenince bizzat gelip ifade verdim. ByLock yazışmaları ve HTS kayıtları getirilirse doğru söylediğim anlaşılacaktır. Adı geçenler konuşursa olay çözülecektir.”

  -O İSİMLER FETÖ’NÜN 10 KİŞİLİK EKİBİNİN İÇİNDE DE GÖSTERİLMİŞTİ

Öte yandan Ocak 2021 tarihinde Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybettiği helikopter kazasında FETÖ izinin kapatılması için talimat veren FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in görevlendirdiği iddia edilen 10 kişilik ekibin içinde örgütün Malatya Mütevelli Heyet Davasında 10’ar yıl hapis cezası alan bir avukat turan Canpolat ile öğretmen Halil Kayış’ın ismi gündeme gelmişti.

Sabah Gazetesinden Mustafa Sait Öskan imzalı “İşte isim isim Yazıcıoğlu suikastını karartan FETÖ ekibi” başlıklı haberde ve Hürriyet Yazarı Nedim Şener’in “Yazıcıoğlu dosyasının her tarafından FETÖ’cü fışkırıyor” başlıklı köşesinde BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasında FETÖ izini kaybettirmeye çalıştıkları iddia edilen isimler arasında Malatya’daki FETÖ Mütevelli Heyet Davasında 10’ar yıl hüküm giyen  avukat Turan Canpolat ile öğretmen Halil Kayış’ın isimlerine yer verilmişti.

 -MALATYA MÜTEVELLİ HEYET DAVASINDA CEZA ALMIŞLARDI

Avukat Turan Canpolat ve Öğretmen Halil Kayış, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden 6 ay önce, Ocak ayında Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla Emniyet Müdürlüğü’nün FETÖ’ye yönelik olarak gerçekleştirdiği ‘Malatya İl Mütevelli Heyeti’ operasyonu kapsamında gözaltına alınan 33 sanık arasında yer almış ve 24 Kasım 2017’de Malatya 2. Ağır  Ceza Mahkemesi’nde sonuçlanan davada, aralarında 2 il imamının da bulunduğu 20 sanık çeşitli hapis cezalarına çarptırılmış, Canpolat ve Kayış ise 10’ar yıl hapis cezası almıştı. Cezalar Aralık 2020’de Yargıtay 16. Ceza Dairesince onaylamıştı.

BURAYI TIKLAYINIZ…. MALATYA’NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Web Tasarım

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.