SON DAKİKA

Firardaki darbe girişimi sanığı pilotlara adli kontrol kararı

A- A+

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Malatya’daki 7. Ana Jet Üssü’nde 4 savaş uçağını FETÖ’cü darbecilere destek için kaldırma teşebbüsüyle suçlanan 6 eski pilot üsteğmenin yargılanması 6 yılda bitirilemezken, Gaziantep Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesindeki 11. duruşmada ilginç ve yargılamadaki özensizliği gösteren bir kararla iki yıldır yakalanamayan 2 firari pilot için aynı zamanda adli kontrol kararı da verildi.

15 Temmuz gecesi  savaş uçakları hangardan çıkartılmıştı!.
FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Malatya’daki 7. Ana Jet Üs Komutanlığında, darbecilere destek için 4 savaş uçağı kaldırılmak istenmiş ve pistin iş araçları ile kapatılması nedeniyle savaş uçakları hangarlarına geri dönüş yapmıştı.

Malatya Darbe Girişimi ana davasının görüldüğü Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7. Ana Jet Üssü’nün eski Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, 7. Ana Jet Üs eski Harekat Başkanı Albay Tayfun Tuna, 7.Ana Jet Üs 171. Filo eski Komutanı- Pilot Binbaşı Metin Çivilibal, 7 Ana Jet Üs 171. Filo’da görevli eski Pilot Binbaşı Tuncay Öztürk’e  ‘Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş, savaş uçaklarını hangardan çıkartarak pist başı yapan 6 eski pilot hakkında ise mahkeme beraat kararı verilmişti.

Yargılamayı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi yapıyor

Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği hükümlerle ilgili istinaf incelemesinde, savaş uçaklarını kullanan 6 pilot ile ilgili dosya, Malatya Darbe Girişimi ana dosyasından ayrılarak, Pilot Üsteğmenler Mahmut Burak Kılıç, Eray Bakır, Muhammed Yusuf Tür, Halil Karan, Seçkin Gülmüş, Ülfet Kaçay adlı 6 pilot hakkındaki  yargılamayı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi üstlenmişti. Gaziantep’teki dava dosyasına eklenen Ardışık Arama Raporunda, tutuksuz yargılanan 6 eski pilotun da FETÖ´nün gizli haberleşme yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonla ardışık arandıkları kaydedildi.

11 duruşma yapıldı, 12. duruşmaya gün verildi

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Malatya’da bulunan 7. Ana Jet Üssünde görev yapan ve 4 ayrı savaş uçağını kaldırmakla suçlanan Pilot Üsteğmenler Mahmut Burak Kılıç, Eray Bakır, Muhammed Yusuf Tür, Halil Karan, Seçkin Gülmüş, Ülfet Kaçay’ın Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesindeki 11. duruşma yapıldı.

Duruşmada 2 yıldan beri haklarında yakalama kararı bulunan ve yurt dışına kaçtıkları belirtilen eski pilotlar Halil Karan ve Muhammed Yusuf Tür’ün yakalanamadığı ve haklarındaki yakalama kararının devam ettiği belirtildi.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesindeki 11. duruşmada sanık avukatları eski savunmalarını tekrar ettiler.

Cumhurbaşkanlığı avukatı Bayram Taşkın, dosyadaki eksikliklerin giderilmesini talep etti.

Bilirkişi raporu yeni isteniyor..

Cumhuriyet Savcısı, sanıkların kullanmış oldukları telefon numaraları ile hakkında ardışık arama yapılıp yapılmadığı konusunda bilirkişi raporu aldırılması, firarda olan eski pilotlar Halil Karan ve Muhammed Yusuf Tür hakkında çıkartılan yakalama emrinin devamına karar verilmesini talep etti.

Duruşmayı sonlandıran Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi Heyeti, Halil Karan ve Muhammed Yusuf Tür hakkında çıkartılan yakalama kararının devamına, sanıklar hakkında Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü tarafından dosyaya gönderilen ATAÇ sorgulamasına ilişkin ardışık arama bilgi ve evraklarının bilirkişiye tevdi edilerek sanıklar hakkında ayrı ayrı rapor düzenlenmesinin istenmesine kara verdi.

Firari pilotlar için adli kontrol kararı!.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi Heyetinin, ara kararının 4. maddesi şöyle:

“Dosyadaki delil durumu itibariyle kuvvetli suçun niteliği, suçun kanunda öngörülen ceza süresi nazara alınarak CMK’nın 110/4 ve 110? A-2 maddeleri gereğince sanıklar Mahmut Burak Kılıç, Eray Bakır, Muhammed Yusuf Tür, Halil Karan, Seçkin Gülmüş ve Ülfet Kaçay hakkında yurt dışına çıkmamak şeklinde uygulanan adli kontrol kararlarının ayrı ayrı devamına, …”

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi Heyetinin 4. ara kararında haklarında yakalama kararı bulunan ve 2 yıldan beri yakalanamayan firariler Muhammed Yusuf Tür ve Halil Karan hakkında da adli kontrol kararı verdi. Firari sanıklar hakkında adli kontrol kararı alınması 6 yıldan beri bitirilemeyen davadaki özensizliği yansıttığı şeklinde yorumlanıyor. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar