SON DAKİKA

Firari Tuğgeneral FETÖ'nün hücre evinde yakalandı

Firari Tuğgeneral FETÖ'nün hücre evinde yakalandı
A- A+

Malatya Darbe girişim ana davasında “darbe girişimi” suçlamasından beraat eden, ancak FETÖ’den 7 yıl 6 ay hapis cezası verilen dönemin 2. Ordu Eski Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ersin Yıldırım, Ankara'da FETÖ'ye yönelik düzenlenen operasyonda hücre evinde yakalandı. Yıldırım, darbe girişimi davası duruşmalarındaki ifadelerinde, “Örgüt üyeliğimi bırakın sempatizanlığımı bile ortaya koyacak somut bir delil yoktur” demişti.  

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi davasında Malatya Darbe Girişimi Ana Davasında dönemin 2. Ordu Komutanı Adem Huduti’nin 15 yıl, 14 sanığa ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen yargılama sonucunda “darbe girişimi” suçundan beraat eden dönemin 2. Ordu Eski Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ersin Yıldırım’a “FETÖ Üyeliği suçundan” 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.  Ersin Yıldırım hakkında verilen hüküm, hakkındaki başka soruşturmalar nedeniyle Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Ersin Yıldırım, tutuksuz olarak Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılanmış ve hakkında 18 Haziran 2020 tarihinde yeniden FETÖ Üyeliği suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

-Ankara’da FETÖ’nü hücre evinde yakalandı…

Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüklerince, Ankara'da saklanan FETÖ mensuplarının gizlendikleri adresler yaklaşık 1 ay boyunca teknik ve fiziki takip çalışmalarının ardından operasyon düzenlendi. Örgütün hücre evlerine yönelik operasyon da gözaltına alınan 14 şüpheli arasında FETÖ Üyeliği suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası bulunan darbe girişimi döneminde 2. Ordu Eski Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ersin Yıldırım’ın da bulunduğu belirtildi. 

-Darbe girişimi gece Ankara’daydı….

Dönemin 2. Ordu Eski Harekat Kurmay Yarbaşkanı Tuğgeneral Ersin Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi izinli olarak Ankara’da bulunduğunu itiraf etmiş ve darbe girişimi davasının duruşmasındaki ifadesinde, “Emir subayını aradım ve neler olduğunu sordum. Ankara'da silah ve uçak sesleri nedeniyle eşim ve kızım çok telaşlandı. Eli kanlı terör örgütün beni de yakalayıp infaz etmemesi için güvenli olduğunu düşündüğüm kayınbiraderimin evine gittim. Daha sonra Malatya'ya dönmek için çaba harcadım. Malatya'ya kendi isteğimle geldim. Darbeci olan bir askerin kendi isteğiyle gelmesi olağan bir şey değildir. Darbeyi önceden planlamışlar, onaylamayacağım için bana izin verip, karargahtan uzaklaştırmışlardır. Darbeci ve FETÖ'cü olsam, iznimi kesip Malatya'daki karargaha gelip, darbeye destek verirdim. Darbeci FETÖ'cü olsam karargahta kalır, darbecilere destek verirdim." İfadelerini ileri sürmüştü.

-Örgütün hücre evinde yakalandı, ama “Bırakın FETÖ üyeliğini sempatizanlığım bile yok” demişti…

Ankara’da örgütün hücre evinde yakalanan eski tuğgeneral Ersin Yıldırım yine darbe girişimi davasındaki ifadesinde, “Silahlı terör örgütü üyesi olmakla ilgili hiç bir mensubiyetim yok. Ülkeme, devletime, milletime ve TSK’ya onur ve şerefimle hizmet ettim. 15 Temmuz’da ülkem ve milletim alçak, vatan haini darbe kalkışması yaşadı. 30 yılımı TSK’da ülkeme, vatanıma, milletime ve bayrağıma hizmet ettim. Hayatımın her döneminde anayasal düzene bağlı kaldım. Hain darbe girişimi teşebbüsü ile ilgili fiilim yoktur. Örgüt üyeliğimi bırakın sempatizanlığımı bile ortaya koyacak somut bir delil yoktur. Örgütten herhangi bir talimat alıp, yerine getirmedim. Darbeden 15 Temmuz gecesi Sayın Başbakanımızın açıklamasıyla televizyondan haberim oldu”

-O formda “görevine devam” denilmişti…

Duruşma da Ersin Yıldırım, Yurtta Sulh Konseyi tarafından yayınlanan 'Harekat Yıldırım' sözde mesaj formunda '2'nci Ordu Komutanlığı Harekat Kurmay Yarbaşkanı' olarak 'Görevine devam' diye görevlendirilmesi ile ilgili olarak ise "Bu liste bilgim dışında, birileri tarafından hem hazırlanma hem de yayınlanması bakımından mesnetsiz, kanunsuz bir kağıt parçasıdır. Sözde emirlere uymadım. Örgüt tarafından görevlendirildiğim yere gitmedim. Yok hükmünde bir kağıt parçasıdır" ifadesini kullanmıştı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar