SON DAKİKA

Gri Pasaport Davasında Mehmet Çınar'ın ifadesini yeni hakim alacak

Üçüncü duruşma da dinlenmesi için bir önceki duruşmada zorla getirilme kararı bulunan tanık Nusret Aslan ile birlikte Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt Belediyesi personeli İsa Yumuk, Veysel Ser ve Engin Efe’nin tanık olarak ifadeleri alınacak.

Gri Pasaport Davasında Mehmet Çınar'ın ifadesini yeni hakim alacak
A- A+

Yeşilyurt Belediyesi'nin, resmi kamu imkanlarının, bazı yönetici ve çalışanlarının da aracı edilip kullanılmasıyla sağlanan gri pasaportla (hizmet pasaportu), iki ayrı grup olarak yurt dışına gönderilen ve yurtdışına çıkarılma karşılığında organizatörlere para ödeyen 90 şahsın geri dönmemeleriyle ilgili ‘insan- göçmen kaçakçılığı’ skandalına yönelik açılan davaya bakan mahkemenin hakimi değişti.  Davanın önümüzdeki duruşmasında Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ve 4 kişi tanık olarak dinlenecek.

Yeşilyurt Belediyesi tarafından Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği ile kağıt üzerinde yapılan sözde çevre projesi kapsamında hiç birisi Malatya ve Yeşilyurt sınırları içinde yaşamayan, Bingöl ve Diyarbakırlı olan 90 kişinin "Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek" adlı proje kapsamında Hizmet Damgalı Pasaport düzenlenerek Almanya'ya gönderilerek Türkiye’ye dönmemesine ilişkin yürütülen "gri pasaport skandalı" ile ilgili skandalın dava süreci  Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesinde devam ediyor. 

17 Şubat 2020'de ve 17 Eylül 2020'de olmak üzere toplam 90 kişinin Yeşilyurt Belediyesi’nin sözde çevre projesi kapsamında  gri pasaport düzenletilerek Almanya’ya 'kaçırılması' ve bunların Türkiye’ye dönmemesi üzerine başlatılan “Göçmen Kaçakçılığı Soruşturması” kapsamında Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesine Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, Bingöl-Servi eski belediye başkanı Ali Ayrancı ve olayın Almanya’daki bağlantısı olduğu iddia edilen Ersin Kilit hakkında “Göçmen Kaçakçılığı Yapma” suçundan 3 ile 8 yıl arasında hapis cezası talebi ile Eylül 2022’de dava açılmıştı.

Malatya 10.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada sanık Bingöl-Servi eski Belediye Başkanı Ali Ayrancı tahliye edilmiş, ikinci duruşması ise deprem sürecindeki teknik nedenlerle ertelenmişti.

-Çınar’ın ifadesini yeni hakim alacak

10 Ekim 2023 tarihinde yapılacak olan üçüncü duruşmaya bakacak olan Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hakimi Halil İbrahim Bulut, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 2023 Yılı Ana Kararnamesi  ile İskenderun Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak atandı. Ancak Hakim Halil İbrahim Bulut, tercih dışı atama yapıldığı gerekçesiyle gerçekleştirdiği itiraz üzerine Gaziantep Hakimi olarak atandı. 

Yeni hakim görevlendirmesi yapılacak olan Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek  10 Ekim 2023 tarihindeki üçüncü duruşma da dinlenmesi için bir önceki duruşmada zorla getirilme kararı bulunan tanık Nusret Aslan ile birlikte Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt Belediyesi personeli İsa Yumuk, Veysel Ser ve Engin Efe’nin tanık olarak ifadeleri alınacak.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar