SON DAKİKA

Gürkan, “Eski meydanı tekrar eski haline getiriyoruz”

Gürkan, “Eski meydanı tekrar eski haline getiriyoruz”
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Malatya ticaret Lisesinin yıkılarak yerine Cumhuriyet Meydanı yapılması ile ilgili olarak, “Meydan yaptığımız yerde Cumhuriyetin ilk kuruluşunda burası zaten meydanmış biz bozmuşuz. Eski meydanı tekrar eski haline getiriyoruz.” Dedi. Gürkan’ın açıklamalarını doğrulayan fotoğraflar ise Araştırmacı Nezir Kızılkaya’nın arşivinden çıktı. Fotoğraflar da meydanda kutlama törenleri gözüküyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, ERTV’de Hülya Kaya’nın hazırlayıp sunduğu  Hülya Kaya ile Güne Bakış programına konuk olarak kentteki güncel gelişmelere ve yürütülen projelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Malatya Ticaret Lisesi’nin ve eski öğretmenevinin yıkılarak yerine Cumhuriyet Meydanı yapılması ile ilgili proje hakkında da konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Biz ne dedik; Malatya’yı mazisine layık istikbale hazırlayacağız. Meydan yaptığımız yerde Cumhuriyetin ilk kuruluşunda burası zaten meydanmış biz bozmuşuz. Malatya’da 1932’de orası şehir meydanı. Yeşil kuşak dediğimiz güzergahta 1930’da yeşil alan. Biz sonradan bozulanları düzeltmeye çalışıyoruz.  Ticaret Lisesini bulunduğu alan zaten 1932’de meydan. Gazi Mustafa kemal Atatürk, TCDD’nin açılışı için geldiği Malatya’da o meydanda tören düzenleniyor. Eski meydanı tekrar eski haline getiriyoruz. Biz tarihsiz bir şey yapmayız.” İfadelerini kaydetti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın açıklamalarını doğrulayan tarihi fotoğraflar ise Araştırmacı Nezir Kızılkaya’nın arşivinden çıktı. Arşiv fotoğraflar da, mevcut meydan yapılan alan da törenlerin yapıldığı ve boş düz bir meydan olduğu görülüyor.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.