SON DAKİKA

Gürkan, “Kentsel dönüşüm dezavantajlıların oturduğu hale gelmiş”

A- A+
Reklam

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye  Meclisi Nisan ayı 3. Oturumu MASKİ Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Meclis Toplantısında başkanlık eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, kentsel dönüşüm ve yeni yapı projeleri hakkındaki tepkilerini ve önerilerini de dile getirdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, kentsel dönüşümün yerinde dönüşüm şeklinde yapılması gerektiğini söyleyerek, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş. İmar Komisyonundaki arkadaşlarıma da söylüyorum; Kentsel Dönüşüme olan yaklaşımımız; yerinde, kendiliğinde dönüşüm formasyonu içinde yapmak gerekir. Biz Şehit Fevzi ve Beylerbaşında yapılıyor, yukarıya da (Beydağı -Eski İmar İskan evlerinin olduğu bölge) yapıyoruz.  Bizden önce başlandığı için bin tane konut yapılıyor. Çok müdahale etmemize rağmen, TOKİ’nin şu anda yaptığı en iyi konutlar olmasına rağmen, havadar, geniş balkonlara rağmen, oradaki şehir rantına, arsa rantına baksanız oralar oyuğun değil. Battalgazi Belediyesinde iken Tandoğan ve Göztepe’de yerinde dönüşümü benimsedik. Büyük arsalar ihdas ettik, arsa sahipleri kendi aralarında anlaşarak site şeklinde yapılaşma oluştu. O Yeşilçam, Tandoğan o şekilde oluştu. Bu yönetimi benimserken daha doğru bir yöntem olur diye düşünüyorum.” İfadelerini kaydetti.

Malatya’da apartmanlardaki en büyük sıkıntılardan birisinin de standartlara uymayan merdivenler olduğunu belirten Gürkan, “Merdivenleri düzeltin demekten yoruldum, merdivenler 90 derece, ayakkabının yarısı havada kalıyor” dedi.

Gürkan yeni yapı projelerine dikkat edilmesini de isteyerek, “Vatandaşlar bize şikayete geliyor, ‘Başkanım buna nasıl müsaade ettiniz.’ Bu şekilde daha içine girilmemiş evler var. İmar Komisyonu yeni yapı projelerine dikkat etsin. Ben size ‘şunu yapın’ dememişim. Ama doğrusunu yapalım, yeni yapılan bina projelerinde insanın onuruna, fıtratına aykırı olacak yapı formatına izin vermeyin. Haksız raht alanlara bunun faydası da olmaz.  Hiç kimseye faydası olmaz” ifadelerini kaydetti.

-MASKİ’ye GES ve GES için arsa

 

Büyükşehir Meclisi’nde MASKİ’nin içmesuyu şebekesinde kullanmış olduğu enerji giderini azaltmak için mevcut bir Güneş Enerjisi Santralinin (GES) devredilmesi kabul edilirken, yine bir GES Krması içinde arazi tahsisi yapıldı. MASKİ’nin özellikle köylerde içmesuyu şebekesinde önemli ölçüde enerji giderinin bulunduğu belirtildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde MASKİ’ye Yaka Mahallesinde bulunan Büyükşehir belediyesine ait olan ve Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve İktisadi İşletmesince işletilen 1 MW büyüklüğündeki mevcut Güneş Enerjisi Santralinin (GES) 25 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmesi kabul edildi.

Meclis’te Yaka Mahallesinde mülkiyeti Malatya Büyükşehir Belediyesine ait olan arazi GES yapılmak üzere 25 yıl süreyle bedelsiz olarak MASKİ’ye verilmesi de kabul edildi. MASKİ’nin söz konusu araziye kısa sürede GES kuracağı ve hazırlıklarını tamamladığı belirtildi.

-“Kat artışına izin verilmesi doğru değil”…

Mecliste İlyas Mahallesinde mevcut planda ayrık nizam 4 kata müsaadeli olan 5482 ada 1 Nolu parselin (Sanayi Sitesi) 5 kata çıkarılması maddesi, adadaki diğer parsellerdeki yapıların 5 kat imarlı olması nedeniyle kabul edildi. Bu maddenin görüşülmesi esnasında Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, imar komisyonuna, “İnşallah doğru karar almışsınızdır” diyerek kat artışına izin verilmesinin doğru olmadığını düşündüğünü söyledi. Bunun üzerine Genel Sekreter Yardımcısı Latif Okyay, “Geçmişte O Adada ki birçok parsele 5 kat yapılaşma izni verilmiş. Bütünlüğü sağlamak için biz de o parsele 5 kata izin verdik.” şeklinde bilgi verdi.

-Yatılı okul alanı kampüs okullar kampusu oluyor…

Eğitim tesisi alanı fonksiyonunda olan Uçbağlar Mahallesindeki Cengiz Toper Ortaokulu parsele “Orta Okul Alanı” ibaresinin eklenmesi teklifi kabul edilirken, Eskimalatya’daki mevcut Yatılı Bölge Okulu’nun bulunduğu alana  “Ana-ilk-orta ve lise okul alanı” planın yer aldığı kampüs planı değişikliği de kabul edildi.

-ŞKÖ alanı için “Millet Bahçesi” teklifi…

Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi alanının TOKİ tarafından “Millet Bahçesi” yapılabilmesi için imar planı değişikliğinin hakkındaki İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı teklifi ile birlikte bazı imar planı değişikliği teklifleri ile ilgili gündem maddeleri İmar Komisyonuna havale edildi.

MALATYA GÜNDEMİNİN VİDEO HABERLERİNİ GÖRMEK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ...

[caption id="attachment_6901" align="alignnone" width="986"]Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi.[/caption]

[caption id="attachment_6902" align="alignnone" width="986"]Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi.[/caption]

[caption id="attachment_6903" align="alignnone" width="1011"]Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi.[/caption]

[caption id="attachment_6904" align="alignnone" width="1012"]Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kentsel dönüşüm yapılan hiçbir yerde bir elit grubu oluşmamış. Bir çekicilik olmamış. Hep kentsel dönüşüm yapılan yerler gettolaşmış, böyle şehrin kenarında kalmış veya şehrin dezavantajlı gruplarının oturduğu hale, duruma gelmiş” dedi.[/caption]

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar