SON DAKİKA

"Hainleri unutursak, yeni hainler gelir bize 15 Temmuzları yaşatır"

A- A+

"Hainleri unutursak, yeni hainler gelir bize 15 Temmuzları yaşatır"

15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yıl dönümü ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla akşam meydanda tören düzenlendi.

Malatya’da 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişiminin 6. yıldönümünde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi, şehitler anıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak akşam saatlerinde kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Öğretmenevi önünde başlayan korteje Vali Hulusi Şahin, 2. Ordu Harekat Kurmay Yarbaşkanı ve Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Zafer Uğur, AK Parti Malatya Milletvekili MKYK Üyesi Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, MHP Malatya MYK Üyesi Mehmet Celal Fendoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren İnönü Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin,  Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan,  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut  ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yıl dönümü ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla akşam meydanda tören düzenlendi.

Akşam saatlerinde Öğretmenevi önünden başlayan kortej yürüyüşü, 15 Temmuz Millet Meydanı'na (Hükümet Meydanı) kadar sürdü.

Meydandaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Kur'an-ı Kerim Tilavetinin ardından konuşmalara geçildi.

Malatya Valisi Hulusi Şahin şunları söyledi: "15 Temmuz hadisesi ve o gün gösterilen kahramanlıklar kelimeler ile ifade edilemez. Kahramanlık destanları bu millette bitmez. Biz hainleri unutursak, yeni hainler gelir bize 15 Temmuzları yaşatır. Kahramanların nesli nasıl devam ediyorsa, hainlerin nesli de devam ediyor. Bu hainlerin nesli, son 40 yılda bir meczubun etrafında temerküz etti ve küresel güçlerin oyuncağı olarak büyüdü büyüdü, sureti haktan gösterdi kendini. Bizim milletimizin tertemiz din duygularını istismar etti. Maalesef bir miktar cehaletimizi de kullandı. Çocuklarımızı bizden çaldı. Çocuklarımızı önce ailelerine yabancılaştırdı. Sonra onların vatan ve millet duygularını yok etti. Onları, kendi meclisini bombalayan, kendi insanına kurşun sıkan birer hain haline getirip, küresel güçlerin piyonu haline getirdi. Bir daha böyle bir ihanet yaşamamalıyız. Bunun için her zaman aklı, bilimi kendimize rehber edineceğiz. Dinimizi de gerçek kaynağından öğreneceğiz.”

AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, "Hainlere karşı, milli iradeyi, Türkiye'yi koruma adına hep beraber sokaklardaydık. İnsanlar kurşunlara siper olmuştu. Bu ülke o gece 251 şehit verdi, bunların 7'si de Malatyalı. Allah şehitlerimize rahmet etsin, gazilerimize de uzun ömürler versin. Cumhur İttifakı olarak bu hainlerle mücadele etmeye devam ettik, devam ettiriyoruz." ifadelerini kullandı.

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ise konuşmasında, "O gece zor bir geceydi. Ben o gün Malatya'da AK Parti İl Başkanlığı'nı yapıyordum. Cumhurbaşkanımızın bir ifadesiyle, tüm Türkiye'de milyonlar sokağa döküldü, meydanlara döküldü, havaalanlarına döküldü. Onlar oyun kurdu, Allah'ın izni ile milletimizin de onurlu ve dik duruşu ile onların oyunlarını bozduk ve başlarına geçirdik. Biz birliğimizi ve beraberliğimizi koruyacağız. Allah birliğimizi,  beraberliğimizi daim etsin." dedi.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, "Bizim İstiklal Marşı'mız, 'Korkma' diye başlar. Bu topraklarda hangi hain, hangi düşman pusu kurarsa kursun biz korkmayız, biz buradayız. Masum vatandaşlarımıza kurşun sıkan, milli kurum ve kuruluşları bombalayan, 251 vatan evladımızın şehadetine neden olan darbecileri şiddetle kınıyorum. O gece olanları unutmayalım. Cumhur İttifakı o gece doğuyor." diye konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da, "15 Temmuz hain darbe girişimi ile karşı karşıya geldik. Esasında millet olarak buna yabancı değiliz. Ne zamanki bu millet kendi ayağı üzerinde dimdik durmaya kalkmış, her zaman bu tür hadiselerle karşı karşıya gelmiştir. Esasında ders almamız gereken hadisede budur. Bir milletin hep değerleri üzerinden, kutsalları üzerinden aldatılarak bu duruma geldik. Bakıyoruz İslam Tarihi'nde yüzlerce buna benzer hadiseler var. Türk İslam Tarihi'ne bakıyoruz, aynı hadiseleri bunlardan yaşıyoruz. Bizi içten parçalayarak, ülkemizde kardeş kanını akıtarak uzun sürecek bir kardeş kanı savaşını başlatmak istediler. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı, milletimizin meydanlara toplanması bu hain darbe girişiminde bulunanlara yeterli dersi verdi diye düşünüyorum. Bu millet destanlar yazmıştır." dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder yaptığı konuşmada, "Vatanımızın bağımsızlığı için şehadete yürüyen şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyoruz. Gazilerimize sağlık diliyoruz. 15 Temmuz günü sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda, tüm millet olarak özelde Malatyalılar olarak sokaklara indik. Milyonlar şehit olmak için sıralarını beklediler. Bu millet eşi görülmemiş bir bağımsızlık, demokrasi mücadelesi verdi. Bu mücadele sayesinde o hainler ve işbirlikçileri emellerine ulaşamadılar. " ifadelerine yer verdi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise konuşmasında: "15 Temmuz gecesi vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını yine bu milletin aziz ve fedakâr halkına doğrultarak kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardı. Ancak milletimiz, bu darbe girişimlerini sokakları ve meydanları doldurarak bertaraf etmeyi başarmıştır. 15 Temmuz'u unutmayacağız, 15 Temmuz'u unutturmayacağız." ifadeleri kullandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yıl dönümü ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla akşam meydanda tören düzenlendi.

 

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin 6. yıl dönümü ve 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla akşam meydanda tören düzenlendi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar