SON DAKİKA

İlik naklinde mucize…

A- A+

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Kemik İliği Nakli Merkezi’nde aile içinde verici bulma olasılığı yüzde 30 olmasına karşın, Bingöllü aynı aileden 2 kardeş diğer 2 kardeşine aynı anda  kök hücre verdi. Böylesi  bir durum tıpta çok nadir yaşanıyor.

 

Tedavisi diğer yöntemlerle mümkün olmayan kan hastalıkları günümüzde kemik iliği sayesinde tam ve kesin şekilde tedavi ediliyor.  Bingöllü çiftçilikle uğrayan Bölen ailesinin yaşları 17 ile 13 olan 4 çocuğundan 2’si uzun yıllardan beri Ağır Akdeniz Anemisi nedeniyle tedavi görüyorlar. Çeşitli illerde tedavi gören Bölen ailesinin kaderi İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Kemik İliği Nakil Merkezine gelmeleri ile değişti.

 

Ömür boyu bir hastalıkla yaşamakla karşı karşıya kalan 16 yaşındaki Besra ile 14 yaşındaki Zeynep Bölen için tıpta kök hücre için aile içinde verici olma olasılığının yüzde 30 olmasına karşın bir mucizeyle karşılaştılar. 16 yaşındaki Besra ile 14 yaşındaki Zeynep Bölen’e diğer iki kardeşleri 17 yaşındaki Helin ile 13 yaşındaki Halit Bölen, tam uyumlu verici olarak kök hücre verdiler.

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Kemik İliği Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Arzu Akyay, “Bir kişiye aile içinde bulma olasılığı yüzde 25-30 civarındadır. İki kardeşe aynı anda, diğer iki kardeşin verici olma olasılığı çok çok düşük. Bu mucize gibi bir şey diyebiliriz, ama çok şükür bu ailede bu gerçekleşti” dedi.

 

-“Bu çok nadir bir durum”

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Kemik İliği Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Arzu Akyay, kendilerini mutlu eden gelişmeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bingöl’den gelen Talasemi olan 2 hastamız vardı, Ağır Akdeniz Anemisi hastalığı olan. Bu hastalar ömür boyu kan  transplantasyonu almak zorundalar. 4 kardeşlerdi, 2 kardeş 2 kardeşe verici oldu. Bu çok nadir bir durum ve biz o iki kardeşe ayın gün kemik iliği nakli yaptık. Buda bizim için çok güzel bir olaydı. Çok şükür dün naklimizi gerçekleştirdik. Bugün hem vericiler, hem alıcılar hastalar iyi durumda. Mutluyuz, gururluyuz.” dedi.

-“Olasılık yüzde 30, ama bu ailede alnı anda 2 kardeş 2 kardeşe ilik verdi”

 

Prof. Dr. Arzu Akyay, “Bir kişiye aile içinde bulma olasılığı yüzde 25-30 civarındadır. İki kardeşe aynı anda, diğer iki kardeşin verici olma olasılığı çok çok düşük. Bu mucize gibi bir şey diyebiliriz, ama çok şükür bu ailede bu gerçekleşti. Sadece 4 çocukları vardı, 2 hastaya, diğer 2 kardeş tam uyumlu verici olarak  nakillerini gerçekleştirebildik.” diye konuştu.

 

-“Sadece kan verir gibi kök hücre veriyorlar”

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Kemik İliği Nakil Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Arzu Akyay şu bilgileri paylaştı; “Organ nakli gibi bir durum değil. Uzuvlarını ve organlarını kaybetmiyorlar. Sadece kan verir gibi kök hücre veriyorlar. 1 gün sonra taburcu olabiliyorlar, hayatlarında hiçbir değişiklik olmuyor. Hastalarımıza gelince, yaklaşık kök hücre verildikten 30 gün sonra verilen kök hücreler yerine yerleşip tutuyor ve sağlıklı hücreler oluşturma başlıyor. Daha önceki genetik, kronik olarak sürecek hastalıklar ortadan kalkmış olarak yeni bir hayata merhaba diyorlar.

Bundan 4-5 sene önce Türkiye içerisinden verici bulmak çok zordu, çünkü bir kök hücre bankamız yoktu. Türk kök, kök hücre bankamız kuruldu. Bilinçli vatandaşlarımız da, özellikle gençlerimize çok teşekkür ediyorum, yaklaşık 500 bin civarında, belki şuanda daha da artmıştır, şuanda kök hücre verici havuzumuz var. Bunlar için aile içi verici bulamadığımız hastalarımıza Trük kökten yüzde 80-90 oranında verici temin edebiliyoruz. Bu sayı daha da artarsa 70 binlere, 750 binlere çıkarsa yüzde 95, 97’sini verici bulabileceğiz. O yüzden herkesi kök hücre vericisi olmaları için tavsiye ediyorum. Sadece kan verir gibi kök hücre vererek bu işi başarabilirler.”

 

-“İyileşince ilk işim yemek ve yemek yapmak olacak, çünkü…”

Ablası Helim Bölen’den ilik nakli yapılan 14 yaşındaki Zeynep Bölen, “Çok iyiyim, başta kötüydüm. Kan takılmaya başlandı. Elazığ’da 5-6 yıl tedavi olduk. Sonra Malatya’ya geldik, buradaki doktorlar daha iyi çıktı. Arzu hocaya çok teşekkür ediyorum. İliğimiz bulundu çok şükür, dün ilik olduk. İnşallah iyileşeceğiz Rabbimin izniyle.  Buradaki bütün hastalara acil şifalar diliyorum.” dedi.

“İyileşince çok yapmak istediğim yemek. Çünkü çok özledim, yapmayı çok seviyorum. Yemeği de, yapmayı da çok seviyorum” diyen Zeynep Bölen, hastalığı ile ilgili olarak yaşadıklarını da anlatarak, “Ateşim çıkıyordu, düşüyordum, halsizlik vardı, yürüyemiyordum. İki adım atığımda hemen yoruluyordum. Yemek yiyemiyordum, arkadaşlarımla oynamaya çalışsam da hemen yoruluyordum, izin vermiyorlardı. Uzun süre yattım, ameliyat geçirdim iki defa. Şimdi iyiyim, iliğimiz bulundu, Arzu hoca sayesinde, onu çok seviyorum. İyiki varsınız hocam.” İfadelerini kaydetti.

-“Yeni hayatımın ilk günü  bugün…kelimelerle anlatılmaz”

13 yaşındaki kardeşi Halit’ten alınan ilikle yeni hayata başlayan 16 yaşındaki Besra Bölen,  “Yeni hayatımın ilk günü, öncekini saymazsak. Aslında anlatabileceğim bir sürü şey var, ama kelimeler yetmez. Mutluyum, bir eksiğim yok, bir şeyim yok. Bütün hastalara şifa diliyorum, İnşallah hepimiz buradan çıkabiliriz.

 

-“4 kardeşiz, 2 kardeş hastaydık küçük kardeşim kahramanım oldu”

Besra Bölen şöyle konuştu; “4 kardeşiz, benim en küçük kardeşim bana umut oldu. Burada kahraman oldu resmen. Çok güzel bir şey bu, kelimelerle anlatılmaz. Mesele en çokta şundan dolayı mutluyum, kışın çok zorlanıyorduk. Gidip gelme sorunları oluyordu, geldiğimizde tekrar nasıl gideceğiz sorunları olurdu. Kışın gelirken çok üşüyorduk arabalarda. İnşallah bundan sonra bunların derdi olmayacak.  Onun dışında ilaç saatleri oluyordu, hangi saatte hangi ilaç içilecek bundan sonra onun derdi olmayacak iyileşince. Okul konusunda da çok problem yaşadım bu yüzden. Hayatım resmen hastanelerde geçti. Daha önce Elazığ’da tedavi gördüm, İstanbul’da tedavi gördüm. Bir sürü hasta var bu, herkese umut olalım. Çok zor bir şey değil, organını kaybetmiyorsun, hayatını kaybetme riskin yok. Sadece yapabileceğimiz bir tüp kan. Bunu da kimse kimseye çok görmez bence. Küçücük bebekler var, bu durumu yaşayan, bir sürü aile var bu durumdan şikayetçi olan. Şikayet derken çocuklarının o durumda olmalarını istemiyorlar. Arzu hocama çok teşekkür ediyorum ekibi ile birlikte, iyi varlar, iyiki hayat kurtarıyorlar.”

 

-“Biraz kendimle gururlandım…”

Ablası Besra Bölen için verici olan Halit Bölen, “Ablalarımı iyileştirmek için 4 senedir hastanelerde geziyoruz. İnşallah iyileşmek için buraya geldik. Kemik iliği nakli yaptık, İnşallah iyileşirler. Yani iyileşeceklerin umuyoruz. Ablalarımın hastalıkları vardı, çok hastalanıyorlardı, sürekli kan takıyorlardı, ilaçla duruyorlardı. Onlardan kurtulmak için geldik. İlik vermem nedeniyle biraz kendimle gururlandım, onu iyileştirdiğim için. Sürekli hastanelere gidip gelmekten artık kurtuldular.” İfadelerini kaydetti.

-“Kardeşlerim iyileşecek diye çok mutluyum”

Kardeşine ilik veren 17 yaşındaki Helim Bölen ise duygularını şöyle dile getirdi, “Kardeşime ilik vermek için buradayım, onları iyileştirmek için. Mutlu hissediyorum kendimi, baya iyiyim. Kardeşlerim iyileşecek diye çok mutluyum. Mükemmel bir duygu, kardeşimi iyileştirmek.  İlik nakli konusunda, bence bu çok güzel bir şey. İnsanlar birbirlerini iyileştiriyorlar, birbirlerine ilik veriyorlar. İnsanlara umut oluyorlar. Bence bu çok iyi bir şey. Allah herkese iyi bir şey nasip etsin, iyi olsunlar İnşallah.”

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar