SON DAKİKA

İnönü’de Karaciğerden Sonra Kemik İliği Naklinde Başarı Hikayesi Yazılıyor

A- A+

Karaciğer nakilleri ile Avrupa’da birinci, dünyada ikinci olan Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, geçtiğimiz Ekim ayında açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı Onkoloji Hastanesi ile de son 3 yıldır kök hücre kemik iliği naklinde Türkiye birincisi olarak, 1001. naklini geçti.

 

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde karaciğer naklinin yanı sıra son yıllarda büyük gelişme gösteren kemik iliği naklinde yeni bir eşik aşıldı ve 1001. hastaya kemik iliği nakli yapıldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Ekim ayında Malatya’da açılışını yaptığı Türkiye'nin en büyük Onkoloji Hastanesi, kök hücre ve kemik iliği naklinde kamu ve üniversite hastaneleri arasında son 3 yıldır birinciliği elinde bulunduruyor.

 

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Onkoloji Hastanesinde 1001. kemik iliği naklinin yapılması nedeniyle İnönü Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay,  Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Baytur ve Onkoloji Hastanesi ekibi 1001. nakil pastasını kestiler.

 

-“Türkiye’nin en büyük merkezine sahibiz”

 

İnönü Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yaptığı açıklama da, “kök hücre ve kemik iliği nakli ileri bir tedavi şekli.  Ancak büyük merkezlerde uygulanan bir tedavi şekli. Kan kanseri ve önemli kan hastalıklarının kesin tedavisi olan başarılı, çok önemli bir tedavi metodu.” diye bilgi verdi.

 

Rektör Prof. Dr. Kızılay, “Türkiye’nin en büyük kök hücre ve kemik iliği nakli merkezini 25 Ekim itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımızın açmasıyla hastanemize kazandırdık. 40 yataklı kök hücre ve kemik iliği nakli merkezi ile Türkiye’nin en büyük merkezine sahibiz.” dedi.

 

-“1008 nakilin 52 tane çocuk hastalara”

 

Kök hücre ve ilik nakli çalışmalarında gelinen durumu aktararak, 1001. seviyeyi aştıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “2018 yılında 500. kök hücre naklini bir Kore gazimize ekibimiz uyguladı. 3 yıl sonrada bugün bini aşan kök hücre kemik iliği naklini hastanemizde gerçekleştirdik. Aslında bugün itibariyle 1008 nakil gerçekleştirilmiş durumda. 1008 nakilin 52 tane çocuk hastalara, Çocuk Hematoloji Bölümünde Arzu hocamızın ekibi gerçekleştirdi.  Erişkin ve çocukta toplam da bini aşmış durumdayız.” ifadelerini kaydetti.

 

-“3 yıldır birinciyiz, açık ara önde olacağız”

 

Rektör Prof. Dr. Kızılay şu bilgileri paylaştı, “2020 yılında Covid-19’a rağmen 178 erişkin kök hücre ve kemik iliği nakli yapıldı.  Son 3 yıldır 500’ü aşan kök hücre ve kemik iliği nakli çocuk ve erişkinlerde hastanemizde uygulandı. 2018, 2019 ve 2020 son 3 yılda kamu hastaneleri ve üniversite hastaneleri içerisinde kök hücre ve kemik iliği naklinde Türkiye’de birinci sırada 3 yıldır hastanemiz yer almakta. Yeni açtığımız bu merkezimizle beraber artık açık ara birinci sırayı devam ettireceğiz. Türkiye’de üniversite ve kamu hastanelerinde yani Sağlık Bakanlığının hastaneleri, şehir hastaneleri, eğitim ve araştırma hastanelerinde bizim hastanemiz 3 yıldır birinci sırada yer alıyor. Sayı bakımında kamu hastanelerinin önündeyiz. “

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar