SON DAKİKA

İnönü’ye süper laboratuvar kuruldu

İnönü’ye süper laboratuvar kuruldu
A- A+

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp merkezi bünyesinde Türkiye’de kendi alanında sayılı tesislerden birisi olacak olan "Biyogüvenlik Düzey 3 Laboratuvarı" faaliyete geçti. Laboratuvar Türkiye’de bulunan birkaç laboratuvardan biri olarak, ileri düzey virüs çalışmaları yapılacak.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezine "Biyogüvenlik Düzey 3 Laboratuvarı” için resmi açılış töreni düzenlendi. Törene Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Beytur, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran ve davetliler katıldılar.

İnönü Üniversitesi Moleküler Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Barış Otlu, “Ülkemizde Biyogüvenlik 3 Laboratuvar sayısı oldukça az. Biyogüvenlik düzey 4, sadece bir tane var. Biyogüvenlik 3 Laboratuvarı özel havalandırma sistemleriyle donatılmış durumda. Bu laboratuvarlarda Covid-19, Tüberküloz, Tularemi, grip virüsleri gibi patojenleri çalışabiliyor ve bu virüsleri üretebiliyoruz.” şeklinde bilgi verdi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, "Artık canlı virüs çalışmalarının yapılabileceği bir laboratuvar olacak." dedi.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar