SON DAKİKA

“İşçimiz Çinli işçiden daha az kazanabiliyor”

“İşçimiz Çinli işçiden daha az kazanabiliyor”
A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “işçimiz Çinli işçiden daha az kazanabiliyor” dedi.

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurul’da yaptığı konuşmada; “Bugünkü kurla Türkiye'de asgari ücretle çalışan bir işçimiz bir saat çalışmasının karşılığında sadece 88 sent alıyor.” Eskiden, çalışanların köleleştiğini göstermek için örnekler verilirdi, "Çin'de bir işçi 1 dolara çalışıyor." denilirdi; eskiden Çin ayıplanırdı, "Çin malları niye ucuz?" denildiğinde "Çin'de iş gücü ucuz." denilirdi ama 19  yılın sonunda geldiğimiz yer Çin'den daha aşağıda, işçimiz Çinli işçiden daha az kazanabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Ağbaba şöyle devam etti; “İngiltere işçisine 12,5 dolar veriyor, bizimkinin 14 katı. Yani sizin anlayacağınız deyimle söyleyeyim. Almanya'daki Hans'ın alın teri, Türkiye'deki Hasan'ın tam 12 katı. İngiltere'deki Mary'nin alın teri, Meryem'in tam 14 katı. İşte sizin övündüğünüz, anlattığınız düzen bu. Türk işçisini dünyanın kölesine dönüştürdünüz. Kim dönüştürdü? En millî ve en yerli olanlar. Eskiden pazarlarda hamallık yapan, kol gücüyle, sırt gücüyle çalışan insanlar vardı, onlar bile işsiz kaldı, hamallar bile işsiz kaldı. Daha da acı bir şey söyleyeyim, bu şartlarda bile hâlâ iş arayan yaklaşık 10 milyon geniş tanımlı işsizimiz var. Niye? Çünkü bu şartların yarısına güvencesiz çalışacak on binlerce göçmen işçi var.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar