SON DAKİKA

İşte Malatya Valiliğinin yeni bina temeli

İşte Malatya Valiliğinin yeni bina temeli
A- A+

6 Şubat depremlerinde ağır hasar gördüğü için yıkılan 82 yıllık Malatya Valilik binasının yerine aynı şekilde yapılacak olan binanın temel kazısı ortaya çıktı. 

Malatya’daki Cumhuriyet döneminin ilk betonarme eserlerinden birisi olan Malatya Hükümet Konağı 6 Şubat depremlerinde ağır hasar görmüş olması nedeniyle yenisi aynı şekilde yapılmak üzere geçtiğimiz Temmuz 2023’de tamamen yıkılmıştı. 

Malatya kent merkezinin oluşturulmasının en önemli projelerinden biri olarak inşa edilen ve 1 Eylül 1941 yılında düzenlenen törenle açılışı yapılan, kent halkının 'Hükümet Konağı' olarak adlandırdığı Valilik binası, 6 Şubat 2023 günü 04.17'de meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki ilk depremde orta hasar almış, aynı gün 13.24'te meydana gelen ikinci depremde ise ağır hasarlı duruma gelmişti.

Valilik binası, yapılan teknik incelemelerin ardından 'ağır hasarlı- oturulamaz' raporu üzerine 

yıkılarak, aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmesi işlemini Kültür ve Turizm Bakanlığı üstlenerek yıkım ve yeniden inşa ihalesi yapılmıştı.

Geçtiğimiz Temmuz ayında yıkılan Hükümet Konağı’nın temel seviyesi ortaya çıktı. Temel kazısında su çıktığı ve kurulan boru sistemi ile tahliye edildiği görüldüğü. Temel kazısında fore kazık kullanılması beklendiği ve bu teknik işlem için de yüklenici firmaya yetki ve bütçe aktarımı gerekiyor.

Müteahhit firma çalışanları temel kazısından fotoğraf çekilmesine izin vermiyor. 

İnşaat girişine asılan tabelada ise şu bilgiler yer alıyor:

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü

KONTROL: Erzurum Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü

İŞİN ADI: Malatya Hükümet Konağı Yıkım ve Rekonstrüksiyonu

SÖZLEŞME BEDELİ: 173.435.389.42 TL

YER TESLİMİ: 11.07.2023

BİTİM TARİHİ: 31.12.2024

YÜKLENİCİ: ABMA İnşaat Restorasyon LTD. ŞTİ.

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar