SON DAKİKA

Komada geldi, yürüyerek gitti, “İkinci doğum yerim Malatya”

A- A+

Malatya’ya son anda uçak ambulansa getirilerek karaciğer nakli yapılan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “Benim için ikinci bir hayat başlıyor. 16 Ekim 1973 Çin’e doğumluyum. Birinci doğumum orası ve doğum yeri Çine.  İkincisi de artık 17 Şubat 2022 Malatya benim ikinci doğum yerim ve ikinci vatanım oluyor bu saatten sonra” diyerek, yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı. ABD’li karaciğer kanseri uzmanı Prof. Dr. Brian I. Carr ise “Türkiye karaciğer naklinde lider ülke” dedi.

 

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp  Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü  Prof. Dr. Sezai Yılmaz, dünyada karaciğer kanserinin bilinen en önemli isimlerinden Karaciğer Nakil Enstitüsü Öğretim Üyesi ABD’li Prof. Dr. Brian I. Carr ile karaciğer nakil operasyonu başarıyla tamamlanarak taburcu edilen Aydın’ın Çine İlçe Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, karaciğer bağışında bulunan Aydın -Çineli Mustafa Kara birlikte basın toplantısı düzenlediler.

-“Hekimler için bayram şifa ile taburcu etiğimiz zaman oluyor”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Bugün çok mutlu olduğumuz bir gün. Çünkü 10 Şu.bat 2022’de bize ambulans uçak ile gelen Aydın’ın Çine Belediye Başkanımız Sayın Enver Salih Dinçer’i bugün ediyoruz. Uzun bir hastane bakım süreci oldu. Şimdide mutlulukla şifa ile taburcu ediyoruz. Bundan sonra kontrollere gelip gidecek. Bizim için asıl bayram ne zaman? Biz hekimler için asıl bayram, hastalarımızı taburcu etiğimiz zaman, şifa ile taburcu etiğimiz zaman oluyor.  Bugün biz erken bayramı da böylece yaşamış oluyoruz.” dedi.

-“ Bu ekibimiz ülkemiz için, insanlık için bir şans”

Rektör Prof. Dr. Kızılay şunları söyledi, “İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezimiz Karaciğer Nakli Enstitümüz Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamızın başkanlığında çok büyük bir ekiple karaciğer nakli ameliyatlarını 20 yıldır her yıl üzerine ekleyerek sürdürüyorlar. Türkiye ve Avrupa’da birinci, dünyada ikinci merkezi, büyük merkeziz ve şimdiye kadar 3 bin 200’ün üzerinde karaciğer nakli başarı ile yapıldı şifa ile taburcu edildi. Sadece geçen yıl, yani 2021 yılında 231 karaciğer nakli yapıldı. Bu ekibimiz ülkemiz için, insanlık için bir şans. Bu ekibimizi, daha da alt yapımızı, birikimimizi dünyaya taşıyarak sürdürüyoruz. Dünyanın her yerinden cerrahlar, diğer karaciğer nakli ile ilişkili birimlerin doktorları gelip buradan eğitim alıyorlar. Bu başarıyı ülkemizin gururu olarak sunmak ve vurgulamak istiyorum.”

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp  Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü  Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise, Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer’in Malatya’ya koma halinde getirildiğini ve bugün ise sağlıklı bir şekilde taburcu edilmekte olduğunu belirterek,  “Tabi bize gelişi oldukça sorunlu, oldukça sıkıntılı bir süreçti Bir karaciğer koması halinde akciğeri, böbrekleri ve karaciğeri tamamen fonksiyon dışı kalmış vaziyette ambulans uçakla 10 Şubat’ta bize başvurdu. Geldiği zaman bir karaciğer nakli ameliyatını kaldıramayacak kadar, tolere edemeyecek kadar ayrı bir hastalık tablosu mevcuttu.  Hastanemizin tüm birimleriyle özellikle reanimasyon gurubuyla bu akciğerler her ne kadar covid testi defalarca negatif çıkmasına rağmen bir covid hastalığı gibiydi ve akciğeri tamamen devre dışı gibi bir pozisyondaydı. Geldiğinden kısa bir süre sonra da regülatöre yani solunum aygıtına bağlamak zorunda kaldık. Acaba biraz toparlayıp öyle mi ameliyata girebilir diye şartları zorladık. Ama biraz daha beklesek kaybedeceğimiz bir tablo oluşmuştu. Bütün riskleri göze aldık. Aile ile konuştuk, onlarda her şeyin farkındaydı. Donörü Mustafa Kaya’da fedakârca çıkıp eldi.  Daha sonra bir canlı vericili karaciğer naklini 17 Şubat’ta gerçekleştirdik. Gelinen noktada  akciğerleri  artık görüyorsunuz bizim gibi artık normal nefes alıyor. böbrekleri normal çalışıyor. Karaciğer hepimizinkinden iyi. Ona garanti verebilirim. Kendisi de artık ayakta yürümeye başladı.” diye konuştu.

 - “Kendisi karaciğer kanserinin dünyadaki en önemli ismi”

Prof. Dr. Sezai Yılmaz, “Bünyesinde karaciğer, böbrek, ince bağırsak ve pankreas nakli yapan yegane merkeziz. Bu çok önemli gerçekten. Bir tek karaciğer nakilleri ile değil, aynı zamanda  araştırmalarıyla, araştırma laboratuvarları ile bilime ışık tutan özellikle karaciğer alanında bilime ışık tutan bir merkeziz. Yaklaşık 3 yıldır birlikte çalıştığımız Prof. Dr. Brian I. Carr, enstitümüze bilimsel anlamda çok büyük bir katkı sağladı, Kendisi karaciğer kanserinin dünyadaki  en önemli ismi, isimlerinden biri demiyorum, ismi diyorum. Kendilerini bir şekilde aldık ve hiçbir şekilde de bırakmıyoruz sonuna kadarda beraber çalışacağız. Bilimsel anlamda seviyeyi çok yükseltti.” İfadelerini kaydetti.

-“ Türkiye bu konuda lider bir ülke.”

Karaciğer Nakil Enstitüsü Öğretim Üyesi ABD’li Prof. Dr. Brian I. Carr, “Türkiye’nin dünyada çok değişik görüntüler var. Ama bu görüntülerden bir tanesi karaciğer nakli ile ilgili, Türkiye bu konuda lider bir ülke. Türkiye’nin her yerinde karaciğer hastaları veya karaciğer kanserli hastalar buraya geliyor ve burada uygun bir şekilde, bir tek karaciğer nakli ile alakalı değil, diğer tedavi alanları ile ilgili olarak bu hastalara olağanüstü sağlık hizmeti sunuluyor.  Burada sadece karaciğer nakli değil, karaciğer hastalıkları ile ilgili temel bilimler alanında da çok büyük işler yapılıyor, bilime ışık tutulan bir takım gelişmeler burada söz konusu.” diye konuştu.

-“Biz artık yapamayız. Bizden ümit kesildi’ dediler, Malatya’ya gönderdiler”

Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “Malatya’da böyle bir hastane olduğunu veya bu dereceye gelmiş, bu kadar ilerlemiş bir hastane olduğunu bilmiyordum. Ama demekki iş başa düşünce öğreniliyor bu tür şeyler. Bizim Ege Bölgesindeki hastanelerimiz, ‘Biz artık yapamayız. Bizden ümit kesildi’ dediği noktada Sezai Hocam ‘Getirin ben elimden geldiğince yardımcı olurum’  demiş. Ben o dönemde hiçbir şey hatırlamıyorum. Siyasetçiler hep bir birine bağırıyorlar, hep birbirlerinin kötülüklerini söylüyorlar. Ama bu hastalığımda gördümki bunun partisi yok. İktidar partisi milletvekili devreye girdi, bakanlığı aradı, dediler ki, İzmirde’ki hastaneler, ‘5 saat içinde donör bulunup ameliyat olmazsa kaybederiz hastayı.’ İktidar partisi milletvekilimiz hemen devreye girdi, hava ambulansı bulundu ve buraya getirildim. Siyasetin bu kadar fraklı faydalarının olduğunu da ilk defa gördüm.  Kötü günde dost olarak görmek  çok duygulandım bu durumdan. Hatta iyileşince hepsini tek tek aradım, teşekkür ettim.  Yoğun bakımda kendime geldikten sonra ‘ben neredeyim, hangi hastanedeyim, Sezai Yılmaz’ kimmiş diye araştırdım. Çünkü bilmiyordum. Bilmiyorum olaya  vakıfmısınız, bizim orada, değerli hocalar transfer oluyorlar, ya özel sektöre transfer oluyorlar, yada yurtdışına gidiyorlar, böyle kendi dalında üst düzey olan insanlar. Ama bun buruda Sezai hocayı görünce burada memleketine bu kadar bağlı, çok sevindim.” İfadelerini kaydetti.

-“Bu saatten sonra Malatya ikinci doğum yerim”

Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “Evet, Benim için ikinci bir hayat başlıyor. 16 Ekim 1973 Çin’e doğumluyum. Birinci doğumum orası ve doğum yeri Çine.  İkincisi de artık 17 Şubat 2022 Malatya benim ikinci doğum yerim ve ikinci vatanım oluyor bu saatten sonra.”

 

-“İzmir’de hiçbir doktor eşimi ameliyat etmeye cesaret edemedi.”

Çine’den gelen karaciğer bağışçısı Mustafa Kaya, Malatya'da herkesin kendilerine yardımcı olduğunu ve hiç bir sıkıntı ve yabancılık çekmediklerini belirterek, “Sağlığımda bir sıkıntım yok. İlk günkü gibi normal bir şekilde hayatımı devam ediyorum.” Dedi.

Belediye Başkanının eşi Tuğba Gelincik Dinçer ise şunları söyledi, “İzmir’de hiçbir doktor eşimi ameliyat etmeye cesaret edemedi.  Sağ olsun, Sezai hocam, bizi kabul etti. Aynı gün uçak ambulansla buraya geldik. Akciğerleri çok kötü durumdaydı hemen ameliyata alamadılar eşimi. Önce onu ameliyata hazırladılar. Sonrasında başarılı bir nakil ameliyatı geçirdik. Sonrasında da çok uzun bir yoğun bakım süreci, çok büyük badireler atlattık. Çok şükür şimdi eşim sağlığına kavuştu.”

 

Malatya’ya son anda uçak ambulansa getirilerek karaciğer nakli yapılan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “Benim için ikinci bir hayat başlıyor. 16 Ekim 1973 Çin’e doğumluyum. Birinci doğumum orası ve doğum yeri Çine.  İkincisi de artık 17 Şubat 2022 Malatya benim ikinci doğum yerim ve ikinci vatanım oluyor bu saatten sonra” diyerek, yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı Malatya’ya son anda uçak ambulansa getirilerek karaciğer nakli yapılan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “Benim için ikinci bir hayat başlıyor. 16 Ekim 1973 Çin’e doğumluyum. Birinci doğumum orası ve doğum yeri Çine.  İkincisi de artık 17 Şubat 2022 Malatya benim ikinci doğum yerim ve ikinci vatanım oluyor bu saatten sonra” diyerek, yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı Malatya’ya son anda uçak ambulansa getirilerek karaciğer nakli yapılan Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, “Benim için ikinci bir hayat başlıyor. 16 Ekim 1973 Çin’e doğumluyum. Birinci doğumum orası ve doğum yeri Çine.  İkincisi de artık 17 Şubat 2022 Malatya benim ikinci doğum yerim ve ikinci vatanım oluyor bu saatten sonra” diyerek, yeniden sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar