SON DAKİKA

Konaktepe'de 50 bin fidan dikildi

Konaktepe'de 50 bin fidan dikildi
A- A+

Kuluncak ilçesinin Konaktepe köyünde 2001 yılında “Türkiye Çöl Olmasın Konaktepe Örnek Olsun” sloganıyla başlatılan Ağaçlandırma sonucunda 50 bine yakın fidan dikildi. Kuruyan fidanların yerine 7-8-9 Kasım 2022 tarihlerinde 500 fidan yeniden toprakla buluşturulacak.

Avrupa Konaktepe Çevre Koruma ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Karakuş, "Konaktepe köyünde 21 Nisan 2001 tarihinde “Avrupadaki Türkler Konaktepe Cumhuriyet Ormanı” kurmak için çalıştıklarını belirterek “21 Yılda bugüne kadar değişik türlerde Çam, Meşe, Badem, Alıç, Mahlep ve meyve fidanlarından oluşan 50 binin üzerinde fidanlarını toprakla buluşturduk. Anadolunun kırsalında Konaktepe (Tersihan) köyü yemyeşil bir alan bugün bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bu güzelliğe katkı sağlayan gurbetçi Konaktepe köylülerimize, çevre köylerimize, Türkiye sevdalısı gurbetçi hemşerilerimize ve çevreci dostlarımıza, Malatya yerel basınımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

Avrupa Konaktepe Çevre Koruma ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Karakuş, “her yıl Nisan ve Ekim aylarında düzenli olarak kuruyan fidanların yerine yeni fidanları toprakla buluşturuyoruz. Son iki yıldır Covid-19 nedeniyle bakımı yapıldı, fakat kuruyan fidanların yerine yenileri dikilmedi, o anlamda 8-9 Kasım 2022 tarihinde Konaktepe Cumhuriyet Ormanında 500 adet tüplü çam fideni toprakla buluşturulacaktır. Bütün Konaktepe ismini çağrıştıran Derneklerimizi, çevreci can dostları aramızda görmek bizi mutlu edecektir” diye konuştu. 

Avrupa Konaktepe Çevre Koruma ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Karakuş, Konaktepe köyünde Cemevi ve Kültür Merkezi yapmak için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek “Arsa tahsisi, plan ve üç boyutlu görseli hazırlandı kısa sürede inşaata başlamak için çalışıyoruz” diye belirtti.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar